DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Hazım Koral
Hazım Koral
Giriş Tarihi : 25-06-2020 07:31

Aile Mahremiyeti Üzerine

Eski dönemlerde sosyal ilişkiler sınırlıydı ve aile mahremiyeti konusunda insanlar birbirlerine karşı daha dikkatli ve mesafeliydi. Hatta haremlik-selamlık kurallarına hassasiyetle dikkat edilirdi.  Köylerde imece yapılsa kadınlar tarlanın bir tarafında, erkekler diğer tarafında olurdu. Aile ziyaretlerinde birinci dereceden yakınlar hariç haremlik-selamlık kuralına riayet edilirdi. Eskiden bu mesafe belki de abartılıydı fakat şimdilerde "al takke ver külah" samimiyet o biçim! Artık post-modern çağda yaşıyoruz. Bayanların büyük ekseriyeti sosyal hayatta aktif..

Nice zamandır farklı meslek dallarında çalışan kadınlar iş ortamlarının verdiği rahatlıkla sosyal mesafelere de dikkat etmemeye başlamış. İş yerlerinde, ofislerde gayet lâkayt muhabbetler edilebilmekte. Espriler, jestler, laubali hareketler mutad ve kanıksanmış davranış kalıbına girmiş. Rehavete kapılmışlar. Sözüm ona mütedeyyin bayanlardan söz ediyoruz. Rabbimiz uyarı mahiyetinde buyuruyor ki: "Çekici bir eda ile konuşmayın; sonra kalbinde maraz bulunan kimse ümide kapılır." (Ahzâb:32) Bir edep erozyonu yaşanıyor. Fakat bunun ne kadar farkındayız? Moda tabirle insanlarımızın çoğu farkındalık yitimi yaşıyor. Biz tefrit hâlindeki haremlik-selâmlık uygulayıcılarını bağnazlıkla itham edip kınarken, şimdi bizim cenahtaki savrulmalardan utanır, taaccüp eder olduk! Özellikle görsel iletişimin yoğunlaştığı günümüzde sosyal medya aktiviteleri ve sergilenen boy boy resimleri gördükçe toplumsal hâlimize üzülür olduk. Bu ne vurdumduymazlık, bu ne aymazlık, bu ne gaflet? Bir Müslüman vakarına yakışmayan "gönül çelen" bakışlarla poz verip sosyal medyada kendini namahreme teşhir edip, beğeniye sunmak anlaşılır bir durum değil! Bu tür aktivite ve iletişim biçimi sadece sanal medyada sınırlı kalmıyor bir de takipçilerin hayal âleminde müstehcen tahayyüllerle yaşıyor.
(Bir nevi göz zinası!)

Şu bilinmeli ki, müstehcenlik sadece beden teşhiri ile olmuyor. Vakur olmayan celbedici bakışlarla verilen pozlar da izdüşümsel algı sebebiyle müstehcen olabilmektedir. Öylesi bakışlar var ki, karşısındaki kişiye her türlü cinsel izdüşüm çağrıştırabilmektedir. İlahiyatçı Hayrettin Karaman Hoca'nın, sokakta aleni olarak sigara içen başörtülü kadınlara yönelik elleştirisinde, "Siz benim başörtülü olduğuma bakmayın, benden ümidinizi kesmeyin, sizinle paylaşacağım daha çok şeyim var" açıklaması bir hayli eleştiri almıştı. Hiç kimse kusura bakmasın, birilerine bu eleştiri absürt gelebilir fakat içilen sigara veya nargilenin yanısıra o esnada ki lâkayt hâl ve hareketler hocanın dikkatini çekmiş olmalı ki böylesi bir serzenişte bulunmuştu. Yani vakıanın görsel anlamdaki (mimiklere varasıya dek) hâl ve tavırlara bakıldığında hocaya hak verme durumu hasıl oluyor. Bir de buna öylesi bayanların kıyafetlerindeki rüküş hâl eklenince algı kombinasyonu tamamlanmış oluyor. Zira gelinen nokta itibariyle kılık kıyafetlerdeki hassasiyet yitimi had safhada. Hani, "başı örtülü ya gerisi önemli değil" öyle mi?

Giydiği streç kot veya tayt ile mahrem yerlari meydanda ama başı örtülü! SubhanAllah. Velâ havle!

Bu savrulmalar bizi çarşaf giyenlere, peçe takanlara özendirir oldu. Sevgili dostlarım, bana kimse gücenmesin ama, "yobaz, bağnaz, aşırı" dediklerimiz haklı çıktı. Bayanların rüküş hâllerine yönelik eleştirimizi haklı çıkaran bir başka husus, erkeklerin çoğu "göz tesettürü" hassasiyetine sahip olmamalarıdır. Rüküş bayanların hâlleri elbette mazeret değil. "Bakmayıversin" demekle olmuyor. "İlliyet" (sebep-sonuç ilişkisi) kavramı burada da kendini gösteriyor. Erkekler edep yoksunu olunca ve teşhirat da had safhada varınca "göz zinası" yaygınlık kazanıyor. (Bir arkadaşım anlattı. "Yalova'da çarşıda yürüyorum. Peşpeşe arabalar seyir hâlinde. Üstü açık güzel bir araba dikkatimi çekmişti. Ben arabaya bakarken şoförün önümde yürüyen mini etekli bayana kitlenmişcesine bakması dikkatimi çekti. O esnada önündeki araca çarptı. Arkadaki araç ona çarptı, en arkadaki araç kendi önündekine çarptı. Tam bir zincirleme kaza olmuştu." Bu olayı anlatan arkadaşıma "Suçlu kim?" diye sormuştum. Suçlu bakan mı, kendisini teşhir eden o mini etekli bayan mı? İlliyet dedik ya, elbette ikisi de suçlu?"

Cinsel teşhir sadece trafik kazalarına değil, aile facialarına da sebebiyet veriyor. Geçen medyaya düşen bir haber dikkatimi çekmişti. Anne-baba boşanmış. 16 yaşındaki kızları annenin yanında, baba hapishaneden izinli çıkmış, kızını annesinden alıp evine getiriyor. Baba hapisteyken, kızının sosyal medyada paylaştığı dekolte fotoğraflardan dolayı iyice bilenmiş ve kızıyla başlıyorlar tartışmaya. Kız itirazcı bir tavır sergilemiş olmalı ki, baba tartışma esnasında mufaktan bıçağı kaptığı gibi kızına sağlamaya başlıyor. Baba hapise, kızcağaz mezara. Ne kadar acı bir olay...
Modadır, Batı'nın müptezel yaşamına öykünmedir, toplumumuz ne hâle geldi. Bakınız, Batı'da müstehcenlik kanıksanmış, kıskançlık diye bir duygu kalmamış. Gerçi bizde de tedrici olarak göz yumma, görmemezlikten gelme aymazlığı çoğaldıkça müstehcenlik de buna paralel yaygınlaşmaya başlamış. Anne-babalar kızlarının sosyal medyada paylaştıkları celbedici, davetkâr resimlere baksınlar, mesele anlaşılacaktır. Necip Fazıl'ın ifade ettiği gibi: "Burnunun ucunu göstermekten haya ederdi süt ninem, kızımın giydiği kefen bezine mahrem." Cadde ve sokakların hâli pür melâli ortada. Aslında bütün bu olumsuz gelişmeler ve yaşanan ahlâkî erozyonun tek nedeni toplum olarak, ümmet olarak takvadan uzaklaşmış olmamızdan kaynaklanıyor.

Eskiden mecazî olarak anlatılan bir hikâyeyi örnek verelim: İki kardeş, biri dağ başında çoban, diğeri çarşıda ayakkabı satıcısı. İkisi de sofi! Dağdaki çarşıya kardeşini ziyarete giderken (hikâye bu ya), kerâmet göstermek için bez torbaya süt koyup götürüyor. Ve süt torbasını askıya asıyor. O esnada mütesettir bir bayan geliyor. Ayakkabı provası yaparken ayak bileği gözüküyor. Dağdan gelen kardeşin gözü bir anlık o bayanın ayak bileğine ilişince torbadaki süt şıp şıp damlamaya başlıyor. Bunu gören kardeşi, "İşte senin kerâmetin, senin evliyalığın  buraya kadar, asıl marifet şehirde kerâmet sahibi olmaktır" diyor. Kısacası şehir ortamı da bir sınavdır. Bayan olsun, erkek olsun, yaşanan ahlâkî erozyonlardan dolayı günaha davetiye ve günaha meyyallik illiyet etkileşimini beraberinde getirmektedir. Mesele toplum olarak ivedilikle ahlâkî değerlerimize rücû ederek kendimize takva yönünde çeki düzen vermeliyiz.

Kısacası gidişat hayra alâmet değil, mutlaka aile yapımızı yeniden dizayn etmeliyiz. Aile reisleri olarak mesûliyetimiz büyük. Benden söylemesi, Rabbimiz şiddetli bir şekilde uyarıyor: "Ey imân edenler! Yakıtı insanlarla taşlar olan cehennem azabından evlâd-ü îyâlinizi koruyunuz." (Tahrim:6)
Bu koruma nasıl olacak? Aile yapımızı İslâm'ın yüce ahlâkî değerleriyle şekillendirip boyamalıyız. "Allah'ın boyasından daha güzel boya olabilir mi?" (Bakara:138) Biz bu dünya hayatında Rabbimiz'e kulluk etmek, Rabbimiz'in rızası istikametinde bir yaşam sürmek için varız. Bu ise Rabbimiz'in koymuş olduğu sınırlara riayet etmekle olur. Aile yapımız ve toplumsal dokumuz Allah Teâlâ'nın evrensel yasaları ile mütenasip bir şekilde boyanıp şekillenmeli ve mücehhez kılınmalı ki, bireysel ve sosyal insicama kavuşmuş olalım. Vakarlı ve erdemli bir hayat yaşamanın yegâne yolu ahlâklı ve edepli olmaktan geçer. Ahlâk ve edep bir bütünü ifade eden davranış kalıbıdır. Hiçbir Müslümanın bu değerlerden ödün verme lüksü yoktur. Bizi biz yapan aidiyet değerlerimize özgü kırmızı çizgilerimizi ihlâl etmeyelim. Özellikle bu konuda hassas olalım... Ahir kelâm olarak şunu da ifade olalım ki, "nasihatleri ne kadar umursamazsak kendimize o kadar zarar vermiş oluruz."

"Nasihat mü'minlere yarar sağlar." (Zariyât:55) 

NELER SÖYLENDİ?
@
Hazım Koral

Hazım Koral

DİĞER YAZILARI Gazze'deki Soykırım Filistin'e İhanetin Sonucu... Nedir Bu İran Düşmanlığınız? Yenileceksiniz Ve Cehenneme Sürüleceksiniz İslam Birliği Ve Şirk... İslâm Devrimi Ve Düşündürdükleri... Siyonist Çetenin İşgal Ve Tahakküm Alanı... BM Değil Ümmet Olarak Biz Suçluyuz... Hamas'ın Esirlere Yaptığı Muamele Peygamber Ahlakıdır... Canavar Siyonizm ve Canavar Batı Rejimleri Gazze'ye Sağır Olmak Katliama Ortak Olmaktır Mescid-i Aksa Tufanı... İmanımızı Gözden Geçirmek... Devlet Yapılanması Kapsamında ve Hayatın Her Alanında İslam Bir Paket Programdır... 20 Temmuz Kıbrıs Barış Harekatı ve Bilmemiz Gerekenler... 15 Temmuz Ve Hatırlattıkları... Kurbanın Hikmet Ve Felsefesi İmam Humeyni'yi Rahmetle Anmak... Seçim Tartışmaları ve Bizim Sorumluluğumuz... Seçimin Düşündürdükleri... Siyasi Sorumluluğumuz... Siyonist Çete Yine Şaşırtmadı... Oruç'un Fayda Ve Hikmetleri... Sigaranın Zararları Depremde Ölenlerin Katili Kim... Depremin Düşündürdükleri ABD'nin Bitmeyen Entrikaları Hak Batıl Savaşında Kukla Charlie Hebdo ve Pİyon Rasmus Paludan... Charlie Hebro Çağdaş Kab Bin Eşref Çocuk Gelin Mevzusu... Terör Ve Kısas Atatürk'ün Son Meclis Konuşması İle İlgili Tartışmalar Aliya İzzetbegoviç'i Rahmetle Anmak... İran'da Yaşanan Olaylar ve Türkiye Kıyaslaması... T.C'nin Siyonist Çete İle İlişkileri Misyonumuz Evrensel Nitelikte Müesses Bir Nizam Kurmak Olmalı... Allah'a Koşunuz... Suriye ve Diğer Arap Ülkelerinin Filistin'e Bakışı... Takva Mücadeledir 28 Şubat Darbesinin Hatırlattıkları.... Biz Neyin Derdindeyiz Suud Ve Avanesi Ne Yapıyor? Haya İmandandır... Merhamet İnsanın En Temel Hasleti Olmalı... Allah'a Koşunuz Azerbaycan ABD Ve Siyonist İsrail Kıskacında... Tarih Tekerrür Ediyor ve Taliban'lı Yeni Dönem Evlilikte Liyakat Ve Sadakat.. Bosna Savaşı ve Srebrenica Katliamı... Ey Allah'ın Kulları Kardeş Olunuz... Ateşkes Filistin'i Unutturmamalı... Sicili Bozuk Ve Küstah ABD Erbakan'ı Tanımak Tarım Ve Ekolojik Sorunlarımız Sürdürülebilir Aile Yuvasının Ön Şartı İyi Geçimdir.. Batıl Ehlinin İslâm'a Ve Peygamberimiz'e Olan Düşmanlığı... İftira Dezenformasyon Ve Tezvirat Olguları Üzerinden İran Düşmanlığı.. Kısasta Hayat Vardır Kerbelâ Kıyamını Anlamak... Istanbul Sözleşmesi Mi, İslam Sözleşmesi Mi.... Bir Hukuk Skandalı Ve 22 Yıllık Hasret... Dünya Kudüs Günü Ve Asıl Mesele Oruç Ve Nefs Tezkiyesi.. Koronavirüs (Kovid-19) Hakkında... Mayın Eşeği Olmamak İslâm Devriminin 41'nci Yılı Muhasebesi İran'ın Suriye'de Ne İşi Var? Kadına Şiddet Ve Evlilik Hayatını Bitiren Faktörler... Nikâh Akdi.. Evlilikte Liyakat Ve Sadakat.. Kadına Şiddet Ve Kadın Cinayetleri Önce Ahlâk Ve Maneviyat... Takva İslam’ı En İyi Şekilde Yaşamaktır Gürültü Kirliliği Ramazan Ayı Ve Oruç Tesettürün Cılkının Çıkarılması Ve Müstehcenliğin Yaygınlaşması Üzerine... Şer Ekseni İslâm Devrimi’nin 40. Yılı Nikâhta Keramet Vardır Uygurlu Müslüman Türklere Uygulanan Çin Zulmü Evliliğe Giden Yolda Kıskançlık... Unutulan Vecibe Emr-İ Maruf -Nehyi Münker Ve Nasihat.. Akraba Ve Komşuluk İlişkileri Art Niyet - Suizan Veya Önyargı Emin, Güvenilir Ve Nezaket Sahibi Olmak Gelin Ve Damat Mevzusu Yarınlar Bizim Siyonistlerin Kuklası Küstah Trump Evlilik Oyunu (!) Geçimsizlik Ve Boşanma Hadiseleri Anlamlı Ve Bir O Kadarda Stratejik Ziyaret... Evlilik Huzurun Teminatıdır… Evlilik İçin Mümeyyiz Olmak… Medeniyetimiz Ve Ufak Ayrıntılar Eşler Arasındaki Kıskançlık Ve Duygu Kontrolü... Sevgi Ve Aşk Üzerine Kısa Bir Analiz.... Farkındalık... Mesuliyet Hissi Ve Merhamet Duygusu.. İnsanı Ve Misyonunu Tanımak. Terör Ve Şiddetin Meşruiyeti Yoktur. Fethullah Gülen’in İnanç Ve Psikolojisi... Kerbelâ’da Âşura Öncesi Azmettirici ABD Tetikçi FETÖ Destekçi NATO İşgalci Siyonist İsrail İle Anlaşmaya Hayır.. Kanlı Darbe Girişimine Bir Başka Açıdan Bakış... Kanlı Darbe Girişimi Hangi Amaca Matuf.. Sıbgatullah; Allah'ın Boyası.. Ramazan Ve Oruç İkra Önce Ahlâk Ve Manevîyat Edep Erbain Yürüyüşü Kerbelâ’yi Anmak Bidat Mi? Kûr’ân Ve İmâm Hüseyin Üst Kimlik Manifestomuz.. Teberrâ Ve Tevellâ Uhuvvet Ve Tasavvuf Ümmet Birlikteliğinin Önündeki Engeller Diyalog Ve Uhuvvet'in Ön Şartları… Tekfircilik Hastalığı (2) Tekfircilik Hastalığı -1- Tevhid Selâm Terör Örgütü Mü?
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA