ANALİZ
Giriş Tarihi : 27-09-2023 20:10

Seymour Hersh: Savaş bitti ve Rusya kazandı..

Kaynak, "NATO iddialarının hepsi yalan," diyor. "Haziran taarruzunun ilk günlerinde bazı erken Ukrayna sızmaları oldu ve Ruslar onları yutmak için geri çekildi. Ve sonra da hepsi öldürüldü."

Seymour Hersh: Savaş bitti ve Rusya kazandı..

ABD'li ünlü gazeteci Seymour Hersh savaşın bittiğini ve Rusya'nın kazandığını ilan etti. Substack internet sitesinin Perşembe günkü haberine göre, ismi açıklanmayan Amerikalı bir istihbarat kaynağına atıfta bulunan Hersh, "Artık Ukrayna saldırısı yok ama Beyaz Saray ve Amerikan medyası yalanı sürdürmek zorunda" diye aktarıyor.

Ödüllü araştırmacı gazeteci kendi bloğunda "Amerikan istihbarat camiasındaki önemli unsurların, morali bozulan Ukrayna Ordusu'nun ağır mayınlı üç kademeli Rus savunma hatlarını aşma ihtimalinden ümidini kestiğini” yazdı.

Ünlü gazeteciye göre isminin açıklanmasını istemeyen bir istihbarat yetkilisi, “çatışmaların sadece Zelensky ısrar ettiği için devam ettiğini” söyledi.

Hersh, "Ne Zelensky karargâhında ne de Biden'ın Beyaz Saray'ında bir ateşkes tartışması var ve katliama son verebilecek görüşmelere de ilgi yok" diyor.

Kiev ve Washington, NATO tarafından silahlandırılan ve eğitilen Ukrayna güçlerinin istikrarlı bir ilerleme kaydettiğini iddia ediyor. Ancak Ukrayna birlikleri, 4 Haziran’da başlattıkları karşı saldırıdan sonraki yaklaşık 4 ayda, 71.000'den fazla kayıp ve yüzlerce tank ve top pahasına, iki dar eksende sadece birkaç kilometre ilerlediler ve bir avuç terk edilmiş ve yıkık köyü ele geçirdiler.

Kaynak, "NATO iddialarının hepsi yalan," diyor. "Haziran taarruzunun ilk günlerinde bazı erken Ukrayna sızmaları oldu ve Ruslar onları yutmak için geri çekildi. Ve sonra da hepsi öldürüldü."

İstihbarat ajanı, ABD Başkanı Joe Biden'ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in askeri karşılık vermek zorunda kalacağını bile bile Ukrayna'yı silahlandırmak ve çatışmaya zemin hazırlamakla aptallık ettiğini vurguluyor.

Hersh'e konuşan bu yetkili, "Savaş sona erdi ve Rusya kazandı. Artık Ukrayna saldırısı diye bir şey yok ama Beyaz Saray ve Amerikan medyası bu yalanı sürdürmek zorunda. Gerçek şu ki Ukrayna Ordusu'na taarruza devam etme emri verilirse ordu isyan edecek. Askerler artık ölmek istemiyor ama bu durum Biden’ın Beyaz Saray'ı tarafından yazılan zırvalara uymuyor." diyor.

Medya Şafak

ZehraZehra

seyyidezehra@outlook.com