DÜNYA
Giriş Tarihi : 24-10-2023 18:00

İran: Biz de Filistin'in kendini savunma hakkını destekliyoruz

Hamas'a silah ve para desteği veren İran "Filistin direnişini desteklemeye devam edeceğiz" mesajı verdi.

İran: Biz de Filistin'in kendini savunma hakkını destekliyoruz

Hamas'a silah ve para desteği veren İran " Filistin direnişini desteklemeye devam edeceğiz" mesajı verdi.

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, başkent Tahran'da düzenlenen 3+3 formatındaki "Güney Kafkasya'da Kalıcı Barış ve İstikrarın Tesisine Yönelik Bölgesel İşbirliği Platformu"nun ardından düzenlediği basın toplantısında gündemi değerlendirdi.

İran'ın; dini, ulusal ve insani değerler çerçevesinde İsrail işgali karşısında Filistin direnişini desteklediğini açık bir şekilde ilan ettiğini, bunun bir sır olmadığını ifade eden Abdullahiyan, "Filistin direnişini işgalci Siyonist rejim karşısında siyasi, uluslararası ve medya gücü ile desteklemeye devam edeceğiz." diye konuştu.

'ULUSLARARASI HUKUKA GÖRE TOPRAKLARI İŞGAL EDİLENLER SİLAHLANABİLİR'

Abdullahiyan, "Uluslararası hukuka göre, toprakları işgal edilenler silahlanabilir ve kendilerini savunmak için silah kullanabilirler. Bazı Batılı ülkeler özellikle ABD'nin kontrolünde İsrail işgalini tamamen görmezden gelmeye çalışıyorlar. Hamas ve Filistin direnişini kınama peşindeler. Tahran'da yapılan toplantıda Filistin konusu dışişleri bakanlarınca ele alındı. Özellikle Türkiye ve Rusya dışişleri bakanlarının Gazze'ye yönelik saldırıların durdurulması, insani yardımların ulaştırılması ve sivillerin hedef alınmaması konularında güçlü ve net duruşları vardı." ifadelerini kullandı.

'ABD BİR YANDAN DA SİLAH GÖNDERİYOR'

ABD ve Batılı devletlerin, İsrail karşısında yeni bir cephe açılmaması için şimdiye kadar Hizbullah'a "onlarca mesaj gönderdiğini" söyleyen Abdullahiyan, konuşmasını şöyle sürdürdü: "ABD, İran'a da iki defa mesaj gönderdi. İlkinde 'biz savaşı genişletmek istemiyoruz' dediler. İkincisinde İran'dan itidalli olmasını istediler. ABD savaşı genişletmek veya büyütmek istemediğini iddia ediyor ancak diğer yandan iki hafta önce gönderdiği silahlar ile, Filistinli sivillere, çocuklara ve kadınlara yönelik Gazze'deki saldırıları destekliğini ispat etti. Buradan (ABD Başkanı Joe) Biden'a da sesleniyorum: Riyakarlığı sonlandır. Seçim dönemi kampanyasında dünya için savunduğunuz insan hakları bu muydu?"

İslami Analiz

ZehraZehra

seyyidezehra@outlook.com