FİLİSTİN
Giriş Tarihi : 22-05-2022 08:51

Filistin denklemine Rusya da eklendi… Hamas'la ilişkileri arttırıyor...

Filistin denklemine Rusya da eklendi… Hamas'la ilişkileri arttırıyor...

Kremlin, Hamas ile başlattığı diplomasi trafiğini sıklaştırmak istiyor…

Kremlin, ibreyi filistin’e çevirdi!

İşgal rejimi İsrail’in, Rusya ve Ukrayna arasındaki krizde, ABD ve NATO’dan yana tavır alması, Moskova’nın ibresini Filistin’e çevirdi. Kremlin, Filistin meselesinde yerini almak için Filistin Direnişi ile diplomatik trafiği başlattı. HAMAS heyetini Mayıs ayı başında Moskova’da ağırlayan Kremlin, Haziran ayında bir ziyaret daha planlıyor. Uzmanlar ise Moskova’nın bu açılımının Filistin Direnişi için bir fırsat olduğuna dikkat çekti.

Siyonist İsrail’in, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırıları kınaması sonrası gerilen Moskova-Tel Aviv ilişkilerinde, Moskova yüzünü Filistin’e döndü. Mayıs ayının başından bu yana HAMAS heyeti ile Moskova’da bir dizi görüşmeler gerçekleştirildi. Filistin Direnişi ile Kremlin arasındaki ilk temas ise 4 Mayıs tarihinde gerçekleşti. HAMAS heyeti, 4 Mayıs’ta Rusya Dışişleri Bakanlığının misafirhanesinde Rus yetkililer ile bir araya geldi. 5 Mayıs’ta sona eren görüşmeler sonunda Haziran ayında daha üst düzey bir görüşmenin gerçekleştirilmesi kararı alındı.

Rusya, Filistin denkleminde yer almak istiyor

Rusya ve Filistin Direnişi arasında başlayan yakınlaşmayı değerlendiren uzmanlar, “İsrail’in, Rusya-Ukrayna arasındaki krizde ABD ve NATO’dan yana tavır alması Kremlin’den sert tepki gördü. Çünkü Rusya yakın zaman önce İsrail’e, Suriye’de hava saldırısı yapma izni vermişti. Kremlin, gösterdiği bu iltimasa İsrail’in Batı’dan yana tavır alması sonrası Filistin denkleminde yer almak için kolları sıvadı” değerlendirmesinde bulundu.

Filistin direnişi yeni müttefikler bulabilir

Bu gelişmeyi Filistin Direnişi için önemli gören uzmanlar, “Moskova’nın bu amacı, Filistin Direnişi’nin kendisine uluslararası yeni destek sahaları açması açısından bir fırsat. Rusya’nın uluslararası kamuoyunda ve kurumlardaki ağırlığı dikkate alınırsa Filistin Direnişi’nin yeni müttefik ülkeler ile ilişki kurulmasının yolunu açabilir. Bu da Filistin’in geleceği için önemli desteklere zemin hazırlayabilir” yorumunda bulundu.

Milli Gazete

Zehra

AdminAdmin