DÜNYA
Giriş Tarihi : 02-02-2023 07:50

11 Eylül'ün arkasında İsrail'in olduğunu söyleyen ve Hizbullah'la görüşen papaza 12 yıl ceza..

11 Eylül'ün arkasında İsrail'in olduğunu söyleyen ve Hizbullah'la görüşen papaza 12 yıl ceza..

ABD'deki 11 Eylül saldırılarının arkasında İsrail'in olduğunu belirten İngiliz papaz Dr. Stephen Sizer, "Yahudi karşıtı faaliyetlerde" bulunduğu gerekçesiyle 12 yıl süreyle görevden men edildi.

ABD'deki 11 Eylül saldırılarının arkasında İsrail'in olduğunu öne süren İngiliz papaz Dr. Stephen Sizer, "Yahudi karşıtı faaliyetlerde" bulunduğu gerekçesiyle 12 yıl süreyle görevden men edildi.

Hizbullah'ın askeri kanadının üst düzey bir komutanıyla 2006'da "görüştüğü" belirtilen Sizer'in "Hıristiyan-Yahudi ilişkilerini baltaladığı" kaydedildi. 

İngiltere'de görülen davada 69 yaşındaki emekli papazın, Facebook'ta İsrail'in İkiz Kulelerin yıkılmasında parmağı olduğunu öne süren bir makaleyi paylaştığı hatırlatıldı. 

Sizer, Ocak 2015'te makalenin linkini yorumla birlikte paylaşıp, "Bu antisemitik mi? Eğer öyleyse, şüphesiz kaldırmam istenecektir." demişti. 

İngiliz Yahudileri Temsilciler Kurulu'nun Sizer'a yönelttiği 11 suçlamadan dördünü kabul eden kilise mahkemesi, "işine yakışmayan" davranışlar sergilediğine hükmetti. 

Sizer'in 13 Aralık 2030 tarihine kadar herhangi bir görevi yerine getirmesinin yasaklandığını duyuran mahkeme sözcüsü, "Bu, Sizer'in görevden uzaklaştırılmasından bu yana aldığı dört yıllık cezaya ek olarak sekiz yıllık bir yasak anlamına geliyor. Mahkeme heyeti, görevi kötüye kullanma bulguları nedeniyle 12 yıllık bir yasaklamanın uygun olduğu sonucuna vardı." dedi.

Canterbury Başpiskoposu da kararın ardından "Stephen Sizer'in davranışlarının Hristiyan-Yahudi ilişkilerini baltaladığı, komplo teorilerine ve kamusal Hristiyan hizmetinde ve kilisede yeri olmayan mecazlara cesaret verdiği açıktır." açıklaması yaptı. 

Hürsedahaber

ZehraZehra

seyyidezehra@outlook.com