DÜNYA
Giriş Tarihi : 12-04-2022 22:51

Erdoğan’dan 'Pakistan’da darbe' diyen iktidar çevrelerine ters köşe: Yeni başbakan Şahbaz Şerif’i tebrik etti

Erdoğan, güvensizlik oyu sonucu başbakanlığı düşen İmran Khan’ın yerine parlamentoda başbakanlığa seçilen Şahbaz Şerif’e tebriklerini iletti. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı: “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, Pakistan halkının karşı karşıya kaldığı tüm zorluk ve engellere rağmen demokrasiden ve hukukun üstünlüğünden vazgeçmediğini bir kez daha gösterdiğini dile getirdi.”

Erdoğan’dan 'Pakistan’da darbe' diyen iktidar çevrelerine ters köşe: Yeni başbakan Şahbaz Şerif’i tebrik etti

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan görüşmede, Pakistan Meclisi’nin takdiri çerçevesinde Başbakan seçilmesi münasebetiyle Şahbaz Şerif’e tebriklerini iletti.

Seçim sonuçlarının dost ve kardeş Pakistan halkı için hayırlı olması temennisinde bulunan Erdoğan; Türkiye’nin köklü tarih, dostluk ve kardeşlik bağlarıyla bağlı bulunduğu Pakistan’daki gelişmeleri yakından takip ettiklerini, Pakistan halkının karşı karşıya kaldığı tüm zorluk ve engellere rağmen demokrasiden ve hukukun üstünlüğünden vazgeçmediğini bir kez daha gösterdiğini dile getirdi. Erdoğan, Türkiye olarak Pakistan’a ellerinden gelen her türlü desteği bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da vereceklerini vurguladı.

İmran Khan hükümeti düşmüştü

Pakistan parlamentosunda yapılan güvensizlik oylaması sonucu, 174 hayır oyu alan İmran Han hükümeti düşmüştü.

Daha önce üç dönem Pakistan başbakanlığı yapan Navaz Şerif’in kardeşi Şahbaz Şerif, parlamentoda yapılan oylamada (11 Nisan) 174 oy ile salt çoğunluğun desteğini alarak seçildi.

Serbestiyet.com

Zehra

AdminAdmin