GÜNCEL
Giriş Tarihi : 08-09-2022 16:55

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Putin haklı; tahıl fakir değil, zengin ülkelere gidiyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Putin haklı; tahıl fakir değil, zengin ülkelere gidiyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hırvatistan'da yaptığı açıklamalarda Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in dün Ukrayna'dan tahıl koridoruna ilişkin eleştirisine hak verdiğini belirterek "Putin haklı. Tahıl fakir değil, zengin ülkelere gidiyor" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Balkan ziyareti kapsamında Hırvatistan'a geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan için Hırvatistan'da resmi karşılama töreni düzenlendi. İkili görüşmenin ardından iki lider ortak basın toplantısında konuştu. Tahıl koridoruna ilişkin olarak Putin'in açıklamalarına değinen Erdoğan "Sayın Putin'in haklı olduğu bir konu var. O da bu sevkiyatta gelen tahıllar zengin ülkelere gidiyor, fakir ülkelere değil. Bunun ana teması, fakir ülkelere bu tahıl sevkiyatını sürdürmektir" ifadelerini kullandı.

Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle: 

Cumhurbaşkanı Erdoğan ziyaret sonrasında yapılan anlaşmalara da değinerek "Bugün burada 3 anlaşma imzalandı. Önümüzdeki gelişmeler hakkında görüş alışverişinde bulunduk. Rusya-Ukrayna savaşını görüşüp etraflıca değerlendirme fırsatımız oldu. Bosna Hersek'teki seçimi de etraflıca değerlendirme fırsatımız oldu" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan "Hırvatistan ile ticaret hacmimiz geçen sene güçlü bir toparlanma göstererek salgın öncesi seviyeyi geride bıraktı ve 900 milyon doları yakaladı. Bugün sayın cumhurbaşkanı ile birlikte İslam Kültür Merkezi'nin açılışını yapacağız ve beraber tüm Avrupa'ya ve Dünya'ya bir mesaj vermiş olacağız" diye ekledi.

Putin'in tahıl koridoru konusundaki açıklamaları ve Suriye konusundaki tavrına ilişkin soruya Cumhurbaşkanı Erdoğan "Onun değerlendirmesini burada yapmak doğru olmaz tahmin ediyorum ki Semerkand'da da basın mensupları ile bir arada olacağız. Ancak belirtmem gerekir ki Sayın Putin'in haklı olduğu bir konu var. O da bu tahıl sevkiyatı. Tahıl sevkiyatında gelen tahıllar maalesef zengin ülkelere gidiyor, fakir ülkelere değil. Bunun ana teması, fakir ülkelere bu tahıl sevkiyatını sürdürmektir. Bu yaptırımlar karşısında bu tahıl sevkiyatının bu yaptırımı uygulayan ülkelere yapılması doğru değildir. Biz istiyoruz ki Rusyadan da tahıl sevkiyatı başlasın, bunun beklentisi içindeyiz.. Semerkand'da Putin ile bu konuları da ele alacağız. Bir an önce Rusya tarafından da tahıl sevkiyatını da başlatalım ve gerçekten de fakir olan ülkelere de bunu ulaştıralım. Tahıl dışında bir de enerji krizi konusu var. Rakamlar çok yüksek. Bu rakamlarla Avrupa ne yapacağının telaşı içerisinde. Umut ediyorum atılacak adımlarla bu sorun çözülür" ifadelerini kullandı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna'dan sevkiyatı yapılan tahılın yoksul ülkelerden çok, zengin ülkelere gittiğini, tahılın ulaşacağı ülkelerin sınırlandırılabileceğini söylemişti.

T24

ZehraZehra

seyyidezehra@outlook.com