GÜNCEL
Giriş Tarihi : 04-01-2023 09:42

Bakan Nebati 'TÜİK şeffaf bir kurum' diyerek açıkladı: Yüksek enflasyon devresini kapattık..

Bakan Nebati 'TÜİK şeffaf bir kurum' diyerek açıkladı: Yüksek enflasyon devresini kapattık..

Bakan Nebati, TÜİK'in açıkladığı rakamların eleştirilmesine ilişkin, "TÜİK şeffaf bir kurum. Kurumlarımıza haksızlık yapıyoruz. Onları el üstünde tutmalıyız." açıklaması yaptı. Nebati, yüksek enflasyon sorununu çözdüklerini de iddia ederek asgari ücrete ara zam olmaması gerektiğini söyledi. Nebati, "Enflasyonu çözdük. Yıl ortasında asgari ücrete bir zam olmaması lazım. Yüksek enflasyon devresini kapattık" dedi.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Habertürk ve Bloomberg HT ortak canlı yayınında açıklamalarda bulundu. TÜİK'in açıkladığı rakamların eleştirilmesine ilişkin konuşan Nebati, "TÜİK şeffaf bir kurum. Kurumlarımıza haksızlık yapıyoruz. Onları el üstünde tutmalıyız. TÜİK 4 bin çalışanı ile her ay binlerce veri derliyor, tüm süreçler denetleniyor" dedi. Enflasyona yönelik açıklamalarda bulunan Nebati, Nebati, "Enflasyonu çözdük. Yıl ortasında asgari ücrete bir zam olmaması lazım. Yüksek enflasyon devresini kapattık" ifadelerini kullandı.

Bakan Nebati'nin konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

"TÜİK'İ EL ÜSTÜNDE TUTMALIYIZ"
Kurumlarımıza haksızlık yapıyoruz. TÜİK, Türkiye'nin en önemli istatistik kurumu. BDDK'sından SPK'sına kadar... Bunları el üstünde tutmalıyız. Bunlar çok düzgün işler yapan, şeffalıktan uzak durmayan kurumlar. TÜİK'in enflasyonu açıkladığı gün bir kurum açıklama yapıyor. Bu Türkiye'ye ve TÜİK'e haksızlık. Çalışan sayısı 4 bin. Akredite olması lazım. EUROSTAT tarafından da akredite edilmiş. Diğer tarafta çalışanı çift haneli bile olmayan bir kurum diyor ki; biz bir çalışma yaptık, enflasyon bu kadar. Yöntem belli değil, şeffaf değil, akademisyenler tarafından ilan ediliyor... Siz o zaman deyin ki biz 4 hoca ile anlaştık, her ay enflasyon açıklayacağız, siz de her ayın 3'ünde açıklayın, 3-5 tane fiyat koyarsınız. Siz de yapın... Her TV kanalı, 4-5 hocayla anlaşıp, danışmanlık ücreti verip yapsın. Bu ne kadar banal bir şey değil mi? Muhalefetin eline bunu vermiş olabilirler. Ama gerçeği yansıtmıyor. Bu tip rakamlarda kimse kafasına göre bir veri açıklayamaz. Mesela birkaç hoca açıklama yapsa; Türkiye'de şu kadar covid hastası var dediğinde ne kadar inanırsınız? Bu kurumu kimse yıpratmasın. TÜİK muhalefetin hedefinde, çok çalışıyorlar, sürekli baskı altındalar, burada çalışmak kolay değil.


"ENFLASYONU ÇÖZDÜK"
Asgari ücrette yılda bir kere zam yapılıyor biliyorsunuz. Geçen yıl enflasyondan korumak için ara zam yapıldı. Yüzde 95'lik bir artış, enflasyonun 30 puan üzerinde. Şu anda asgari ücretliye yine bir zam yapıldı. Önümüzdeki yıl için geçinmesi için bir artış yapıldı. Enflasyonu biz çözdük. Yıl ortasında asgari ücrete bir zam olmaması lazım. Bu tabii cumhurbaşkanımızın takdirinde olan bir şey. Geçen yıl yüksek enflasyon var diye zam yaptık. Yüksek enflasyon devresini kapattık.

Karar

ZehraZehra

seyyidezehra@outlook.com