DÜNYA
Giriş Tarihi : 15-08-2023 18:03

Üçüncü İslam Birliği Kongresi, dünyanın dört bir yanından gelen âlimlerin katılımıyla İran’ da yapıldı..

Üçüncü İslam Birliği Kongresi, dünyanın dört bir yanından gelen âlimlerin katılımıyla İran’ da yapıldı..

Üçüncü İslam Birliği Kongresi, dünyanın dört bir yanından gelen âlimlerin katılımıyla İran’ın Urmiye kentinde gerçekleştirildi; Müslümanlar, küçük farklılıkları bir kenara bırakarak aralarındaki iş birliğini güçlendirmek için bütün güçleriyle çalışmalıdır...

3. İslam Birliği Kongresi, İran’ın Urmiye kentinde geniş katılımla gerçekleştirildi. Kongreye Azerbaycan, Gürcistan, Rusya, Kuzey Irak ve İran’dan temsileri ile Türkiye’den Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Muhittin Hamdi Yıldırım katıldı. Bu yıl üçüncüsü düzenlenen kongrede, Şii ve Sünni âlimler İslam kardeşliğinin güçlendirilmesi için yapılması gerekenler üzerinde fikir alışverişinde bulundu.

“Ortak Değerlere Ulaşmak İçin İslam İşbirliği” ana temasıyla düzenlenen kongrenin ana gündemi, Müslüman topluklar arasında bilimsel ve kültürel iş birliklerini güçlendirmek olarak açıklandı. “Savaş değil barış, terör değil diyalog, sömürü değil adalet, İslam ekolleri arasında baskı değil hoşgörü, tekfircilik değil vahdet” alt başlıklarıyla tebliğler sunuldu. Dinler tarihi, sosyoloji, tefsir, kelam, felsefe gibi çeşitli alanlardaki âlimlerin tebliğ sunduğu kongrede, küresel sömürüye karşı ortak direnişin imkânı üzerinde duruldu. Tekfirciliğin önlenmesi, Müslümanların yaşadığı bölgelerde ortaya çıkan şiddet hareketlerine karşı konulması, Siyonizm ve Haçlı emperyalizmle ortak mücadele alanlarında iş birliğine vurgu yapıldı.

“Erbakan, İslam Birliği idealini teoriden pratiğe dönüştürdü”

Kongre açılışında konuşan İran Takrib Kurumu Başkanı Dr. Hamdi Şehriyârî, İslam Birliği idealinin teoriden pratiğe dönüşmesini sağlayan bir rehber olarak Prof. Dr. Necmettin Erbakan’ı rahmetle yâd etti. Saadet Partisi YİK Üyesi Muhittin Hamdi Yıldırım, “İslam’da İttifak Esasları” başlıklı bir sunum gerçekleştirdi. Bu tür kongrelerin İslam Birliği’nin tesisindeki rolüne değinen Yıldırım, İhtilaf Adabı kitaplarının yerini İttifak Adabı kitaplarının alması gerektiğini vurguladı.

“Müslümanlar, küçük farklıklarını bırakmalı”

Müslümanlar arasındaki tarihte kalmış problemlerin gündeme getirilmemesi gerektiğini belirten Yıldırım, İslam Birliği’ni kurmanın bir vecibe olduğuna ve merhum Prof. Dr. Necmettin Erbakan’ın bu tür kongreleri ve konferansları önemsediğine işaret etti. Türkiyeli Müslümanlar olarak aynı çizgide yürüdüklerini belirten Yıldırım, Siyonizm’in Müslümanlar arasında iç çatışma istediğini ve bundan dolayı Müslümanların bir arada yaşayabilmenin yollarını araması gerektiğini dile getirerek, şunları kaydetti: "Müslümanlar, küçük farklılıkları bir kenara bırakarak aralarındaki iş birliğini güçlendirmek için bütün güçleriyle çalışmalıdır.”

Milli Gazete

ZehraZehra

seyyidezehra@outlook.com