DÜNYA
Giriş Tarihi : 19-12-2022 20:54

Tunus’ta Kays Said’in meşruiyeti kalmadı: Seçimlere katılım yüzde 10’un altında..

Tunus’ta Meclisi ve hükümeti feshedip tüm yetkileri elinde toplayan Cumhurbaşkanı Kays Said’in ilan ettiği erken seçimleri halk boykot etti. Muhalefet, meşruiyeti kalmayan Said’e istifa çağrısı yaptı.

Tunus’ta Kays Said’in meşruiyeti kalmadı: Seçimlere katılım yüzde 10’un altında..

Tunus’ta Meclisi ve hükümeti feshederek tüm yetkileri elinde toplayan ve kendi hükümetini kuran Cumhurbaşkanı Kays Said’in ilan ettiği erken seçimleri halk boykot etti. Seçimlere katılım yüzde 10’un altında kaldı. Muhalefet partileri meşruiyeti kalmayan Said’e istifa çağrısı yaptı.

Kuzey Afrika ülkesi Tunus’ta cumartesi gerçekleştirilen ve 161 sandalyeli parlamentonun üyelerinin seçilmesi için kurulan sandıklar boş kaldı. Sandıkların kapanmasının ardından basın toplantısı düzenleyen Tunus Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Faruk Buasker, seçimlere katılımın, resmi olmayan ilk sonuçlara göre yüzde 8,8 oranında gerçekleştiğini kaydetti. Oranın biraz yükselebileceği tahmin ediliyor.

Kayıtlı 9 milyon 136 bin 502 seçmenin olduğu Tunus’ta, 161 sandalyeli Meclis için 10’u diasporada olmak üzere 161 seçim bölgesinden, 120’si kadın 1055 aday, milletvekili olmak için yarıştı. Adaylık sürecinde 7 seçim bölgesinden herhangi bir başvuru yapılmazken 10 bölgeden ise sadece birer aday milletvekilliği için başvurdu.

Tunus’ta 2019 yılında düzenlenen son genel seçimlerde katılım oranı yüzde 41,7 olmuştu.

SEÇİM GÖREVLİLERİ BİLE OY KULLANMADI

The Guardian’ın haberine göre seçimlerde, seçim görevleri bile oy kullanmadı. 

Cumartesi günü saat 13.00 sularında, Tunus yakınlarındaki işçi sınıfı bölgesi Kabaria’da bulunan iki seçim merkezinde, her iki merkezde de kayıtlı 1800 seçmenden sadece 100’er oy kaydedilmişti. Oradaki bir ISIE (Yüksek Seçim Kurulu) yetkilisi, hiçbir önemi olmadığını düşündükleri bir seçimde oy kullanmaya niyetleri olmadığını söyledi. Boş okul bahçesini işaret ederek “Bu sadece benim işim” dedi.

Şehir merkezine daha yakın, şehrin tarihi Medine mahallesi yakınlarındaki bir oy verme merkezinde, olası 900 seçmenden sadece 40’ının oy kullandığı kaydedildi.

İlk sonuçların pazartesi günü açıklanacağı öngörülürken, nihai sonuçların ocak ayına kadar açıklanması beklenmiyor. Yeni Meclisin de mart ayından önce göreve başlaması beklenmiyor.

ERKEN SEÇİME GİDEN SÜREÇ

Cumhurbaşkanı Kays Said, 25 Temmuz 2021’de Meclisin çalışmalarını askıya alarak milletvekili dokunulmazlıklarını kaldırdı. 22 Eylül 2021’de yeni kararnamelerle yetkilerini genişleterek yürütme organını tamamen kendine bağladı.

Said, Aralık 2021’de yaptığı açıklamada da 25 Temmuz 2022’de Anayasa değişikliği referandumuna, 17 Aralık 2022’de de erken genel seçime gidileceğini ve o zamana kadar Meclisin kapalı kalacağını bildirdi.

Anayasayı kendi ekibiyle yazan Said, 25 Temmuz’da seçmenlerin sadece yüzde 30,5’inin katılımıyla düzenlenen referandumda, yüzde 94,6 “evet” oyuyla yeni Anayasanın kabul edildiğini duyurdu.

Ülkede Tunus Emekçileri Partisi, İslamcı Ennahda Hareketi, Tunus’un Kalbi Partisi, Demokratik Akım Partisi, Özgür Anayasa Partisi, Afak Tunus Partisi gibi siyasi partiler seçimleri boykot edeceklerini açıkladılar. 

MUHALEFETTEN SAİD’E İSTİFA ÇAĞRISI

Kimi muhalefet partilerinin oluşturduğu Tunus’un Kurtuluş Cephesi, Cumhurbaşkanı Kays Said’e istifa çağrısında bulunarak katılım oranı karşısında meşruiyetini kaybettiğine işaret etti.

Bir önceki parlamentoda en büyük parti olan İslamcı Ennahda da dahil olmak üzere çeşitli siyasi partilerden oluşan Cephe, yeni Cumhurbaşkanlığı seçimleri talep etmek için “kitlesel protestolar ve oturma eylemleri” çağrısında bulundu.

Cephe lideri Necib Cebbi “Bugün yaşananlar bir depremdir. Şu andan itibaren Said’i gayrimeşru bir başkan olarak görüyoruz ve bu fiyaskodan sonra istifa etmesini talep ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Evrenselnet

ZehraZehra

seyyidezehra@outlook.com