DÜNYA
Giriş Tarihi : 25-12-2022 08:15

Taliban Afganistan'da ikinci bir düzenlemye kadar kadınların üniversite öğrenimini ve stk'larda çalışmasını yasakladı.

Taliban Afganistan'da  ikinci bir düzenlemye kadar kadınların üniversite öğrenimini ve stk'larda çalışmasını yasakladı.

2021'de Afganistan'da yeniden yönetimi ele geçiren Taliban yönetimin aldığı yeni karara göre kadınlar artık sivil toplum kuruluşlarında çalışamayacak.

Taliban, Afganistan'da faaliyet gösteren yerel veya yabancı sivil toplum kuruluşlarının (STK) kadın personel çalıştırmasını ikinci bir duyuruya kadar askıya aldı.

Taliban geçici hükümetinin Ekonomi Bakanlığı Sözcüsü Abdurrahman Habib, bakanlığın söz konusu kararı ülkedeki tüm STK'lere gönderdiğini ve bu karara uyulması gerektiğini söyledi. Habib, kararın yabancı kadın çalışanları kapsayıp kapsamadığı sorusunu ise yanıtsız bıraktı.

'ÖRTÜNME KURALLARINA UYMUYORLAR'

Bakanlığın açıklamasında, bu kurumlarda çalışan kadınların Taliban yönetiminin getirdiği "örtünme" kurallarına "düzgün bir şekilde riayet etmediğine" yönelik çok sayıda şikayet alındığı aktarıldı.

Açıklamada, kadın personelin işlerine son vermeyen STK'lerin lisanslarının iptal edileceği kaydedildi.

ÜNİVERSİTELER DE YASAKLANMIŞTI

Taliban Geçici Hükümetinin Yüksek Öğretim Bakanlığı, 20 Aralık'ta Afganistan'daki tüm kamu ve özel üniversitelere gönderdiği talimat ile, kız öğrencilerin eğitimlerine ikinci bir duyuruya kadar ara verildiğini duyurmuştu.

Geçen yıl 15 Ağustos'ta Afganistan yönetimine gelen Taliban sonrası, kamu ve özel sektörde çalışan çok sayıda kadın işini kaybetmişti.

Taliban Sözcüsü Muhammed Naim Vardak, kızların eğitim durumu ile ilgili sürecin geçici olduğunu ve gerekli reformlar yapıldıktan sonra kızlara yönelik tüm okulların açılacağını kaydetti.

Karar/ İslamiAnaliz

ZehraZehra

seyyidezehra@outlook.com