DÜNYA
Giriş Tarihi : 15-01-2024 20:11

İsrail: Gazze ve Lübnan’dan 11 binden fazla roket atıldı..

İsrail medyası Kanal 12’nin Siyasi İlişkiler Uzmanı Dana Weiss, Gazze Şeridi’ndeki Hamas Lideri Yahya es-Sinvar’ın çok cepheli bir savaş yaratmak istediğini ve bunu başardığını söyledi.

İsrail: Gazze ve Lübnan’dan 11 binden fazla roket atıldı..

İsrail ordusu Yemen ve Irak'tan işgal altındaki topraklardaki hedeflere fırlatılan çok sayıda roket, balistik füze, seyir füzesi ve insansız hava aracını hesaba katmadan yayımladığı verilerde, 7 Ekim 2023'ten bu yana Gazze Şeridi ve Lübnan'dan işgal altındaki topraklara 11.000'den fazla roket atıldığını açıkladı.

İsrail medyası Kanal 12’nin Siyasi İlişkiler Uzmanı Dana Weiss, Yemen'deki Ensarullah'ın, Lübnan'daki Hizbullah'ın ve İran'ın "İsrail'e yönelik saldırıları doğrudan Gazze'deki durumla ilişkilendirdiğini savundu ve Gazze'deki çatışmalar devam ettiği sürece İsrail'e yönelik bu tehditlerin devam edeceğini vurguladı.

Direniş'in altyapısını parçalamak ve yeteneklerini zayıflatmak amacıyla önemli bir güç konuşlandırmasına rağmen İsrail rejimi, Gazze Şeridi'nden fırlatılan roket saldırılarına maruz kalmaya devam ediyor. Gazze Şeridi ve Lübnan'dan işgal altındaki topraklara 11. binden fazla roket atıldığı açıklanırken bunların yaklaşık 9 bininin Gazze Şeridi'nden, 2 binin ise Lübnan'dan atıldığı ifade edildi.

İsrail işgal ordusu ayrıca Suriye'den de işgal altındaki bölgelere 30 roketin fırlatıldığını kaydetti.

Bu arada The Times of Israel'in haberine göre, işgal altındaki Batı Şeria da dahil olmak üzere birçok cepheden artan baskıyla karşı karşıya kalan İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant, Filistin Yönetimi'nin güçlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Hamas'ın "Batı Şeria'yı kışkırtma" girişimlerini önlemek için bu adımın gerekli olduğuna inanan Gallant, “Hamas, Gazze ile Batı Şeria arasında bağlantı kurmaya ve bölgedeki tansiyonu artırmaya çalışıyor” dedi.

Ayrıca İsrailli yetkililerin Filistin Yönetimi'ne sağlanan fonları tamamen kestiğini anımsatan Gallant, "Bunu her şekilde engellemeli, para meselesini halletmeliyiz" diye ekledi. 

YDH

ZehraZehra

seyyidezehra@outlook.com