GÜNCEL
Giriş Tarihi : 27-12-2022 21:44

İsrail Büyükelçisi Lillian, Erdoğan'a güven mektubu sundu, İsrail'de Türk Büyükelçi'nin güven mektubunu dört gözle bekliyormuş

İsrail Cumhurbaşkanı'ndan "Türk Büyükelçi'nin güven mektubunu dört gözle bekliyorum" mesajı

İsrail Büyükelçisi Lillian, Erdoğan'a güven mektubu sundu, İsrail'de Türk Büyükelçi'nin güven mektubunu dört gözle bekliyormuş

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'ye 4 sene sonra atanan İsrail'in Ankara Büyükelçisi Irit Lillian'ı kabul etti. Lillian, Erdoğan'a güven mektubu sundu.

Beştepe'deki Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda gerçekleşen kabulde, Büyükelçi Lillian, Erdoğan'a güven mektubu sundu.

AA'nın aktardığına göre Lillian, Erdoğan'a Türkçe "Nasılsınız?" diye sordu; Erdoğan, "Sağ olun siz nasılsınız?" yanıtını verdi.

Lillian'ın bazı Büyükelçilik mensuplarını Cumhurbaşkanı Erdoğan'a takdiminin ardından hatıra fotoğrafı çektirildi.

İsrail Cumhurbaşkanı'ndan "Türk Büyükelçi'nin güven mektubunu dört gözle bekliyorum" mesajı

İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog, sosyal medyada Türkçe paylaştığı mesajında Türkiye'nin Tel Aviv Büyükelçisi Şakir Özkan Torunlar'ın güven mektubunu kabul etmeyi "dört gözle beklediğini" belirtti.

Herzog, İsrail'in Ankara Büyükelçisi Irit Lillian'ın bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a güven mektubunu sunmak üzere gittiği Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde İsrail milli marşıyla karşılama töreninin görüntülerini sosyal medya hesabından paylaştı.

İsrail Cumhurbaşkanı Herzog, paylaşımında Türkçe şu ifadelere yer verdi:

"Bugün, Büyükelçi Irit Lillian, güven mektubunu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a sunarken Ankara'da, Cumhurbaşkanlığı'nda yeniden HaTikvah'ı (İsrail milli marşı) duymak çok etkileyiciydi. Yakında, Türk Büyükelçi'nin güven mektubunu kabul etmeyi dört gözle bekliyorum. İsrail-Türkiye ilişkilerinde büyük bir adım."

Türkiye-İsrail ilişkileri

Türkiye ve İsrail, karşılıklı ilişkileri geliştirmek için yıl boyunca birçok adım atmıştı.

İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog'un marttaki Ankara ziyaretini, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun mayısta İsrail'i ziyareti izlemişti. İsrail Başbakanı Yair Lapid de haziranda Türkiye'yi ziyaret etmişti.

Türkiye ve İsrail, 17 Ağustos'ta diplomatik ilişkileri en üst seviyeye çıkarma ve karşılıklı büyükelçi atama kararı almıştı.

Türkiye'nin Tel Aviv'e yeni atadığı Büyükelçi Şakir Özkan Torunlar, görev yerine ulaştı ancak henüz güven mektubunu İsrail Cumhurbaşkanı'na sunmadı.

Ne olmuştu?

2010 yılında yaşanan Mavi Marmara olayından sonra iki ülke büyükelçilerini karşılıklı çekmişti. 2016'da ilişkileri normalleştirecek adımlar atılmış ve karşılıklı büyükelçiler atanmıştı. Ancak 2018'de Türkiye, İsrail'in ABD'nin Kudüs'te büyükelçilik açmasını protesto eden Filistinlilere ateş açarak 60 kişinin ölümüne yol açması nedeniyle büyükelçisini istişareler için geri çağırmış ve İsrail'den benzer bir adım atmasını istemişti. Büyükelçiler bir daha Tel Aviv ve Ankara'ya geri dönmediği için o tarihten bu yana iki ülkedeki en üst düzey yetkili 'de facto' olarak maslahatgüzarlar oldu.

Erdoğan'ın imzaladığı kararname ile İsrail'e büyükelçi olarak Şakir Özkan Torunlar atanmıştı.

T24

ZehraZehra

seyyidezehra@outlook.com