DÜNYA
Giriş Tarihi : 13-02-2024 20:24

Cibuti, ABD’nin füze rampalarına izin vermedi..

Cibuti, ABD'nin Yemen'i hedef alacak füze rampalarının ülkeye yerleştirilmesine izin verilmesi yönündeki talebini reddetti.

Cibuti, ABD’nin füze rampalarına izin vermedi..

ABD'nin Yemen'i hedef alacak füze rampalarının ülkeye yerleştirilmesine izin verilmesi yönündeki talebini reddeden Cibuti Cumhurbaşkanı İsmail Omer Cileh, ülkesinin Bab el-Mendeb ve Aden Körfezi bölgesindeki gelişmeleri yakından takip ettiğini söyledi.

Omer Cileh, Kızıldeniz'i ve stratejik boğazı güvence altına almanın yanı sıra uluslararası ticaretin önündeki engelleri kaldırmak istediklerini belirtti.

Cibuti'nin kendi topraklarındaki herhangi bir tarafı hedef almayı reddettiğini vurgulayan Cileh şunları söyledi: “Ülkedeki uluslararası askeri üsler, uluslararası barış ve güvenliğin korunmasını, terörle ve deniz korsanlığıyla mücadeleyi ve dünyadaki bu önemli stratejik konumda seyrüseferin korunmasını amaçlıyor.”

Cibuti lideri şöyle devam etti:

“Gazze'de Ekim 2023'ten bu yana devam eden savaşı büyük endişeyle takip ediyoruz.

Birçok kez dile getirdiğimiz gibi, Gazze'deki kardeşlerimizin kuşatma, barbarca katliam ve altyapının korkunç şekilde tahrip edilmesi gibi maruz kaldıkları durumları güçlü bir şekilde reddettiğimizi teyit ediyoruz.

Uluslararası toplumu sorumluluklarını üstlenmeye, en korkunç öldürmelere ve zorla yerinden edilmeye maruz kalan savunmasız Filistin halkına koruma sağlamaya çağırıyoruz."

Cileh, bölgedeki güvenlik sorunlarıyla yüzleşmek için İngiliz, Suudi, Amerikalı ve Fransız temaslarına değindi.

Bu açıklamalar, ABD’nin Bab el-Mendeb’in Cibuti tarafındaki önemli üssüne, Yemen'e yönelik saldırı düzenlemek üzere takviye kuvvetlerin geldiği yönündeki haberlerin arifesinde geldi.

Kaynaklar, yaklaşık 4 bin 500 ABD askerinin konuşlandığı Lemonnier üssüne takviye birliklerin gelmesine paralel olarak, ABD Merkez Kuvvetleri Komutanı'nın Cibuti'ye geldiğini belirtiyor.

Uzmanlar, Amerika'nın bu hamlelerinin, bir ay boyunca Yemen şehirlerine yönelik Amerikan-İngiliz hava ve füze bombardımanına rağmen, Kızıldeniz'deki Yemen operasyonlarını durdurma çabalarının başarısızlıkla sonuçlanmasının ardından gelmesine dikkat çekiyorlar.

YDH

ZehraZehra

seyyidezehra@outlook.com