GÜNCEL
Giriş Tarihi : 20-06-2022 14:03

Cemal Kaşıkçı davasının hakimi: Meslekten ayrılmayı düşünüyorum..

İsmail Saymaz, Kaşıkçı'nın öldürülmesine ilişkin davada Suudi Arabistan'a gönderilmesine şerh düşen İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Nimet Demir ile bir röportaj gerçekleştirdi.

Cemal Kaşıkçı davasının hakimi: Meslekten ayrılmayı düşünüyorum..

Gazeteci Cemal Kaşıkçı geçtiğimiz sene Türkiye’e bulunan Suudi Arabistan konsolosluğunda öldürülürken yaşanan büyük skandal gündemden düşmüyor. Kaşıkı davasının Suudi Arabistan’a devredilmesine şerh düşen 2. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Nimet Demir’den “Meslekten ayrılmayı düşünüyorum” çıkışı geldi.

Washington Post yazarı Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı, Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğu'nda öldürülürken dava geçtiğimiz aylarda Adalet Bakanlığı'nın görüşü doğrultusunda Suudi Arabistan adli makamlarına devredildi.

Bu kararın alınması noktasında dosyanın Suudi Arabistan'a gönderilmesine muhalefet eden İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Nimet Demir skandal bir şekilde Kahramanmaraş'a atandı.

"BU KADAR CESUR OLACAKLARINI ZANNETMİYORDUM"

Yaşanan bu hadiseler sonrası gazetesi İsmail Saymaz Nimet Demir ile bir söyleşi gerçekleştirdi. Demir, Saymaz ile yaptığı röporajda "Bu kadar cesaret edeceklerini, bu kadar cesur olacaklarını zannetmiyordum.” Dedi.

İşte Saymaz’ın sorularını cevaplayan Nimet Demir’in açıklamaları

Bu kadar cesaret edeceklerini, bu kadar cesur olacaklarını zannetmiyordum.

Size de sürpriz oldu, anladığım kadarıyla.

Evet, bu kadar rahatsızlık hissedeceklerini tahmin etmemiştim.

Ne yapmayı düşünüyorsunuz?

Ayrılmayı düşünüyorum. Benim kıdemimde olan hakimlerin yeri değil orası.

Mesleği bırakacaksınız...

Tabi tabi, bırakacağız.

Bildiğim kadarıyla muhafazakar bir yargıçsınız. 2014'te başörtüsünü savunan yazılarınız gündeme gelmişti. Bugün ise başörtüsüne yönelik ayrımcılık son buldu. Hatta sizinle aynı kararnamede başörtülü başsavcı atandı. Fakat siz ise kanaatinizden ötürü gidiyorsunuz? Bu biraz ironik bir durum değil mi?

Aslında otoriter bir yapıdan beklenebilecek şeyler bunlar. İnsan hakları, özgürlük ve demokrasi gibi değerlerin topluma yerleşmesi noktasında bir anlayışım var benim.

Muhafazakar bir insanım ama böyle bir anlayışa sahibim. Yerleşmesi için mücadele ettim. Önümüze gelen davalarda sanıkların, davacının veya davalının kimliğine bakmıyordum. Demokrasi, insan hakları ve özgürlük anlayışının ve değerinin gereği neyse onu yapmaya çalışıyordum. Bu otoriter yapılarda her zaman tepki görecek duruştur. Ben de o duruşun şu anda mağdurun konumundayım diyeyim.

Kaşıkçı şerhiniz için "Keşke öyle yazmasaydım" dediğiniz oldu mu?

Yo, hayır. Asla asla.

Bir an için bir pişmanlık...

Hayır, hayır. Benim kararım orada kıyamete kadar duracak, o muhalefet şerhi. Bir döneme ışık tutacak. Bizler geçiciyiz. Bugün mağduriyete maruz kalmasam bile bu makam, bu kürsü bana tapulu bir yer değil. O yüzden mutlaka gidecektim. Asla... Yine aynı kararı veririm.

Siz İstanbul'dan ayrılırken, Prens Salman Türkiye'ye geliyor. Nasıl yorumluyorsunuz, havanın değişmiş olmasını? Sizin gidişiniz bu barışmanın sonucu olabilir mi?

Bilemiyorum tabi. Siyasetten pek anlamıyorum. Siyasi anlayış içerisinde kabul görür mü, bilemiyorum.

Ne zaman ayrılmayı düşünüyorsunuz? Tarihi netleştirdiniz mi?

Tabi çok yeni oldu. Herkesin a, b, c planları varken, öyle bir planım yoktu. Arzumanım bile yoktu. Şimdi ne yaparım... Ailemle görüşüyorum. Onlarla birlikte ortak karar vereceğiz. Ama hemen dilekçemi vermeyi düşünüyorum. Bu arada vermiş olduğumuz kararlar var. Onların gerekçelerini yazmak, toparlamak için bir zamana ihtiyacım var. Bu zamanı geçirdikten sonra ayrılacağım"

Milli Gazete

Zehra

AdminAdmin