GÜNCEL
Giriş Tarihi : 16-05-2022 16:18

Vatandaş kan ağlarken 9 bakana milyonluk köşk yapılıyor!..

Halkın büyük bir kısmının ekonomik sıkıntı içerisinde bulunduğu bir zamanda, Ahlat'ta inşa edilen Cumhurbaşkanlığı Köşkü'ne bakanlar için yeni konutlar yapılacak. Konutların maliyeti ise dudak uçuklatıyor.

Vatandaş kan ağlarken 9 bakana milyonluk köşk yapılıyor!..

Bitlis'in Ahlat ilçesine milyonlarca lira harcanarak yapılan ve 25 Ağustos 2020’de açılan Ahlat Köşkü’ne, yeni binalar yapılacak.

Güryapı Taahhüt isimli inşaat şirketinin sitesinde duyurulan projede, bakanlara ait 9 konut binasının yapılacağı bildirildi.

2019 Yılı Yatırım Programı’nda ödeneği 30 milyon TL olarak belirlenen Ahlat Köşkü için 2019 yılı sonuna kadar 100 milyon TL harcanmıştı. 2020 yılında 25 milyon TL’lik harcama ile köşkün maliyetinin 125 milyon TL’ye ulaştığı açıklanmıştı.

2021 Yılı Yatırım Programı’nda “Ahlat Köşkü ile Devlet Adamları Konukevi Projesi” adı altında 99 milyon TL’lik bir bütçe daha ayrıldığı ortaya çıkmıştı. 9 Bakan için yapılacak konutun bu bütçeyle inşa edileceği anlaşılıyor.

Konuyla ilgili Güryapı Taahhüt'ten yapılan açıklama şu şekilde:

Ahlat Konukevleri, Ahlat Gençlik Külliyesi ile aynı parseli paylaşmaktadır. Projenin tasarım esası, dokuya ve birbirine uyumlu konutların inşa edilmesidir. Eğimli bir araziye oturan konutlar, Türk Evi geleneği ile birbirinin ışığını ve manzarasını kesmeyecek düzende konumlandırılmıştır.

Projenin can alıcı bölümlerinden olan Konuk Evi, yöresel tarihi dokuyu yansıtan Ahlat taşı ile kaplanmış olup, döneme ait motifleri içeren özel imalatları da bünyesinde barındırmaktadır.

Ahlat Konukevleri; 9 Bakan Konut Binası, 1 Kafeterya Binası, 1 Otopark-Teshin Binası, 1 Revir Binası, 2 Güvenlik/Düzen Binası‘ndan oluşmakta ve 53.375 m2 yeşil alana sahiptir. 

İslami Analiz

Zehra

AdminAdmin