DÜNYA
Giriş Tarihi : 27-05-2022 09:23

Irak meclisinden örnek yasa: Irkçı İsrail rejimi ile ilişkilerin normalleştirilmesini suç...

Irak meclisi, ırkçı İsrail rejimi ile ilişkilerin normalleştirilmesini suç sayan yasa tasarısını kabul etti.

Irak meclisinden örnek yasa: Irkçı İsrail rejimi ile ilişkilerin normalleştirilmesini suç...

rak resmi haber ajansı INA’nın haberine göre Irak meclisi bugün yapılan oylamada ırkçı İsrail rejimiyle ilişkilerin normalleştirilmesini suç kabul eden yasa tasarısını kabul etti.

Kabul edilen yasa ile ırkçı İsrail rejimi ile her ne ad altında olursa olsun siyasi, ekonomik, bilimsel, teknik, kültürel alanda veya güvenlik alanında işbirliği yapmak suç sayılıyor.

Söz konusu yasa tasarısının oylanması için Meclis Başkanı Muhammed Halbusi başkanlığında düzenlenen bugünkü oturuma 275 milletvekili katıldı.

329 sandalyenin bulunduğu Irak meclisinde oylamadan önce son yapılan seçimlerin galibi olan Sadr grubunun lideri Mukteda Sadr’ın mesajı okundu. Mukteda Sadr, mesajında milletvekillerinden ırkçı İsrail rejimi ile ilişkilerin normalleştirilmesini suç kabul eden yasa tasarısına kabul yönünde oy vermelerini istedi.

Iraklı milletvekilleri yapılan oylamadan sonra yasa tasarısının kabulüni, İsrail karşıtı sloganlarla kutladı.

Irak Meclis Başkan Yardımcısı ve Sadr grubu üyesi Hakim Zamili, tasarının oy birliği ile kabul edilmesini tebrik etti ve “Arap ve İslam ülkelerinin parlamentolarından da kendi halklarının arzusuna uyarak benzer bir yasa çıkarmalarını bekliyoruz” dedi.

Halk Seferberlik Güçleri komutanlarından milletvekili Ahmed el-Esedi yasayı hazırlayan hukuk komisyonunun üyesi sıfatıyla yayımladığı mesajında “Siyonist rejimle ilişkilerin suç sayılmasını öngören yasa tasarısı bugün mecliste oy birliğiyle kabul edilecek” dedi.

Meclis Başkanı Muhammed Halbusi de Irak meclisinin işgalci İsrail rejimiyle ilişkilerin normalleştirilmesini suç sayan yasayı kabul etmekle cesurca bir adım attığını belirtti.   

YDH

Zehra

AdminAdmin