GÜNCEL
Giriş Tarihi : 16-09-2023 06:39

'Ali Yerlikaya, Erdoğan'dan aldığı talimat ile Soylu döneminin izlerini siliyor'..

'Ali Yerlikaya, Erdoğan'dan aldığı talimat ile Soylu döneminin izlerini siliyor'..

Eski İçişleri Bakanı Süleyman Soylu döneminde rütbeleri sökülen, silahlarına el konulan ve Emniyet Genel Müdürlüğü’ne ait binalara girişleri yasaklanan eski emniyet müdürleri Sabri Uzun ve Hanefi Avcı’ya rütbeleri, beylik silahları ve Emniyet Genel Müdürlüğü’ne ait binalara giriş hakları geri verildi. Fatih Portakal, “Ali Yerlikaya, Soylu döneminin izlerini siliyor” dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu döneminde Disiplin Kurulu’na verilen Uzun ve Avcı, kendileriyle ilgili kararı yargıya taşıdı. Emekli olduktan sonra elde ettikleri hakları elinden alınan Uzun ve Avcı’nın başvurusu, idari yargı tarafından kabul edildi.

Karar, İçişleri Bakanlığı’na tebliğ edildi. Tebliğin ardından bakanlık yargı kararını işleme koydu ve Uzun ile Avcı’nın rütbeleri, beylik silahları ve Emniyet Genel Müdürlüğü’ne ait binalara giriş hakları geri verildi.

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya göreve geldikten sonra kendinden önceki bakan Süleyman Soylu’nun kadrolarını tasfiye ettiği iddiaları tazeliğini koruyor. Uzun ve Avcı’nın haklarının geri verilmesi de kimilerinde Soylu dönemiyle hesaplaşmanın bir parçası olarak yorumlandı.

Fatih Portakal, Sözcü TV’deki ana haberde konuyla ilgili şöyle konuştu:

"Ali Yerlikaya şu anda bu operasyonu yapıyor. Tabii ki aynı siyasi partiden geldikleri için biz aynı siyasi parti içerisindeyiz, yolumuza devam ediyoruz, bayrak yarışı diyecektir ama bunu Erdoğan'dan talimat almadan yapması mümkün değil. O talimatı bizzat Erdoğan'ın verdiğini tahmin ediyorum. Tahminden de öte talimatı verdi diyebilirim. Son yapılan hareket Süleyman Soylu izlerinin silinmesine yönelik olduğunu düşünüyorum. Erdoğan'ın talimatıyla yapılmaktadır."

ZehraZehra

seyyidezehra@outlook.com