DÜNYA
Giriş Tarihi : 12-03-2024 04:54

ABD ile İsrail arasında benzersiz silah sevkiyatı..

İsrail medyası, ABD yönetiminin İsrail’e silah sevkiyatı yapmayı sürdürdüğünü bildirerek, Washington’dan Tel Aviv’e yapılan silah sevkiyatına ilişkin verileri yayınladı.

ABD ile İsrail arasında benzersiz silah sevkiyatı..

İsrail medyası, Washington’daki üst düzey yetkililere dayandırdığı haberinde, ABD Başkanı Joe Biden’ın İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu ve hükümetine yönelik açıklamalarını tırmandığını bildirerek, buna rağmen İsrail’e yapılan Amerikan silah sevkiyatlarına zarar gelmeyeceğini vurguladı. 

İsrail Kanal 12, ABD’den İsrail’e hava yoluyla silah sevkiyatına ilişkin verileri yayınladı.

Yayınlanan verilere göre, hava sevkiyatında, dünyanın dört bir yanından 140 uçak, on binlerce 155 mm çapında füze, on binlerce bomba güdüm sistemi, havadan karaya füzeler, helikopterler ve Demir Kubbe sistemi için mühimmat bulunuyor.

İsrail gazetesi Haaretz’de yer alan bir haberde, ABD ile İsrail arasında eşi benzeri görülmemiş bir hava köprüsünden söz edilerek, Washington’un son beş ay içinde dünyanın dört bir yanındaki üslerinden ve stratejik stoklarından İsrail rejimine büyük miktarda mühimmat aktardığı açıklandı.

Haaretz’e göre, silahların çoğu ABD’deki Dover, Almanya’daki Ramstein ve ABD Merkez Komutanlığı’nın merkezinin bulunduğu Orta Doğu’daki en büyük üs olan Katar’daki El-Udeyd’den İsrail’e taşındı.

YDH

ZehraZehra

seyyidezehra@outlook.com