DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Recai Yurdan
Recai Yurdan
Giriş Tarihi : 26-06-2024 22:14

Lübnan İzlenimlerim…

Her yıl olduğu gibi bu yılda, Filistinli mülteci ve şehit ailelerine, başta Sabra- Şatilla kampı olmak üzere mülteci kamplarına, kurban yardımı ve nakdi bağışta bulunmak için, Kudüs Gönüllüleri Derneği yardım heyeti olarak İstanbul’dan Beyrut’a yola revan olduk.

Sabah namazını İstanbul Havaalanında eda edip sabahın erken saatlerinde Beyrut Havaalanına vardık. Bölgedeki kardeş kuruluşumuz bizi havaalanında karşılayarak kalacağımız otele götürdü. Valizlerimizi otele bıraktıktan sonra ayağımızın tozuyla yaptığımız ilk iş Başta İmad Muğniye olmak üzere yakınımızdaki direniş şehitlerini ziyaret  etmek oldu.

Bu bayram diğer senelerden çok farklıydı. Zira tarihimize altın harflerle yazılacak “Aksa Tufanının” bütün dünyayı etkilediğini sahada somut olarak gözlemledik. Allah’a şükürler olsun dünyanın her yerinden gelen farklı yardım kuruluşları, bir nebze olsun savaşın yaralarını sarmak için sıraya girmişlerdi.

Bu güzel yoğunluk dolayısıyla bizde Bayramın ikinci günü kesim için kendimizi hazırladık. Vira bismillah diyerek işe koyulduk. İkinci günün sabahı kurban kesim yerine giderek bize vekaleti verilen kurbanların teker teker isimlerini okuyarak İslami usüllere göre kesimlerini gerçekleştirdik.

Orada kurbanları dağıtmaya hazır hale getirerek Beyrut’taki önemli Filistin mülteci kamplarından birisi olan Burj El Barajneh kampına gittik. Geçen senelerden farklı olarak bu yıl kurban dağıtımımız sizlerinde özel teveccühüyle kat kat daha bereketleydi. Kamp içinde farklı kurumlarında  kurban dağıtımına şahit olduk. Onların da kurban dağıtımı geçen senelere göre daha bereketliydi. Orada kurban dağıtımını tamamladıktan sonra tarihin hüzünlü sayfalarına adı kazınmış Sabra-Şatilla kampında bizi umutlu gözlerle bekleyen ailelerimize etlerimizi dağıttık. Oradaki insanların Türkiye’deki hayır sahibi kardeşlerimize yaptıkları selam ve dualarına tanık olduk. Günün tatlı yorgunluğuyla otelimize döndük.

Bölgedeki çalışmalarımızın daha verimli ve isabetli olması adına bölge kuruluşlarıyla bir dizi toplantılar gerçekleştirdik. Tabii bölgesel sorunlar ve savaşın gidişatı gibi bütün dünyanın merak ettiği bazı önemli konular da görüşmelerin gündemindeydi.

Bayramın üçüncü günü kahvaltımızı yaptıktan sonra yine Burj El Barajneh kampına gittik. Kampta bizleri direniş ve mücadele kokan anneler karşıladı.

Heyet başkanı olarak yapmış olduğum selamlama konuşmasında “Kudüsün özgürlüğünü” vurgulayıp hep beraber özgür Kudüs’te bayram namazı kılma arzumuzu dile getirdik. Bu kutlu mücadelede Türkiyeli kardeşlerinin de maddi ve manevi olarak onların yanında olduğunu kendilerine ilettik.

Savaş sırasında manevi ve psikolojik destek olması için çam sakızı çoban armağanı hediyelerini teslim ettik. Onların mücadele coşkularına şahit olarak oradan ayrıldık.

Bizi özlemle bekleyen direnişin çocuklarıyla buluşup gözlerindeki parıltılardan Ebu Ubeyde ve Ebu Hamza’ların nasıl yetiştiğini somut olarak idrak ettik.

Yaş olarak onlardan büyüğü manevi olarak onların küçüğü olduğumu iliklerime kadar hissettim. Gelenek ve göreneklerimizin güzel bir örneği olarak bayram haşlıklarını takdim ettik. Kampta ziyaretlerimiz devam ederken yarının mücahitleri olan çocukların oyuncaklarının sadece oyuncak silah olduğunu gördük. Şehit, tutsak, hasta, garip ve gureba aileleri ziyaret ederek maddi ve manevi yardımcı olmaya çalıştık. Ümmetin izzeti için bedel ödeyen bu yiğit evlatların maruz kaldıkları elverişsiz ortama, sağlıksız şartlara ve kötü duruma hüzünle veda ederek  devam eden savaş sürecinde şehit olan Salih Aruri ve diğer Filistin şehitlerimizin kabirlerini ziyaret edip otelimize döndük.

Bayramın dördüncü günü sabah erken saatlerde 2023 yılında gasıp İsrail rejimi tarafından Lübnan sınırında şehit edilen Yakup Erdal ve Seyfullah Öztürk kardeşlerimizin kabirlerini ziyaret etmek için Trablusşam’a doğru yola çıktık.

Temmuz Savaşında, İsrail’in karşısında Hizbullah’a destek olmak için Suriye’ye beraber yolculuk yaptığımız Yakup Erdal kardeşimin kabrine gidince beni derin düşünceler sardı. Yol üzeri şehitlerimizin kabirlerini ararken Osmanlı dönemi oraya gelen bir Mevlevi pirinin kabrine denk gelip ziyaret ettik. Daha sonra şehir merkezine giderek kardeşlerimizin kabirlerini ziyaret ederek dua ettik ve yeniden Beyrutta döndük.   

Bu Lübnan yolculuğumuzda havanın sıcaklığı gibi ortamında sıcak olduğunu gördük. İnsanların birinci gündeminin savaş olduğunu olası savaşa karşı hazırlıklı olduklarına şahit olduk. 

Hizbullah, Hamas ve diğer direniş gruplarının birlik ve beraberlik içinde olduklarını yaşanacak büyük bir savaşta omuz omuz mücadele edeceklerini görmek zafer için bizleri umutlandırdı.

Vesselam...

NELER SÖYLENDİ?
@
Hüseyin Yalçın 3 hafta önce
Çok değerli bir görev ifa ettiniz hayra vesile oldunuz.Allah razı olsun...
Recai Yurdan

Recai Yurdan

DİĞER YAZILARI Gazze Savaşı Ekolü İşgal Rejiminin Dinamosu ve Boykot... Dünya Kudüs Gününü Anmak ve Anlamak... Şiarımız Adalet Enkaz Şehir Hatay’daki İzlenimlerim... Şeyh Said’in Kıyamı ve Şehadeti Ramazan Ayıyla Beraber Gelin Hep Beraber Marketleri Zincire Vuralım... Batıya Göç Bu Bayram Fabrika Ayarlarına Dönelim.. Kıyam Rehberi Şeyh Said’in Şehadeti Mübarek Olsun... Kudüs Direnişine Selam Olsun..… Zaman İyilik Zamanı... Ramazan Ayı Geldi Pandemiden Dolayı İşsiz Kalan Yüzbinleri Unutmayalım.. Taksim Meydanına Cami Çok Yakıştı... Selam Olsun Kudüs Şehidi Serdara.. Kovid- 19 Zehirli Sarmaşık Gibi Sardı Etrafımızı Peygambere Ve Kuran’a Uzanan Eller Kırılsın Diller Kopsun.. Kurban Toplarken Kurban Olan Gençlerimizi Sokaklardan Kim Toplayacak? Kudüs Gönüllüleri, Yardım Kampanyası ve Dünya Kudüs Günü Korona ile Birlikte Ramazan-ı Şerife Giriyoruz... Korana Virüs ’ün Gelmesiyle Milletimizin Hal-i Pürmelali.. Yüzyıllar Önce Batı Doğuya Göç Ederken Günümüzde ki Durum Tam Tersi.. Dedemiz Ahmet Turan Kılıç’ın Akıbeti, Şeyh Ömer Abdurrahman Gibi Olmasın Işıklı Caddelerden Arka Sokaklara Hasta Ve Hasta Yakınları Yol Gözlüyor Evrensel Kerbela Erbain Yürüyüşünde Gördüklerim Ve Hissettiklerim... Cezaevlerinde Mazlum Kardeşlerimiz Var… Kadırga İslam Cumhuriyeti ve Şehit Selami Yurdan.. 52. Bayramını Cezaevinde Geçiren Dedemiz Var.. Zekat Ve Fitrelerimizi Pay Ederken Asgari Ücretli İşçi Emekçileri’de Gözetelim Haçlıların Ayasofya’yı Kiliseye Çevirme Niyetleri ve Mescid-i Aksa Üzerindeki Siyonist Emeller.. Kürdistan’da Hawar’ların (imdatların) Arşı Alaya Yükseldiği Yer: Halepçe Kutsal Ekmeğin Bizi Çarpmasına Ramak Kaldı.. Metin Yüksel Yasin Börü Ve Şehadet Ayı Cezaevinden Mektup Var-3 Miladi Yılbaşı, Mekke’nin Fethi Mi? İmam Zeynel Abidin Ve Noel Baba... Asgari Ücret İşçi Cinayetleri Komşunun Külüne Muhtaç İken Şimdilerde Yüzüne Hasretiz Doğudan Batıya Umut Yolculuğunun Adresi Cezaevinden Mektup Var -2- Marshall İle Başlayan ABD’nin Türkiye Aşkı Bayram Çocuklarla Güzel, Uyuşturucu Bataklığındaki Gencin Ablasından 'Biz On Yıldır Yaşamıyoruz Mektubu' Şeyh Said’i Anarken Ümmetçilikten Ulusalcılığa Geçiş Serüveni Zindanda Kırkıncı Bayram Ramazan Ayı Ve Kirkor Usta Kıraathane Kültüründen Cafe Kültürüne Rengarenk Lale Cümbüşünün Hatırlattıkları Cezaevinden Mektuplar Var 28 Şubatı Unutmadık Unutmayacağız Ümmetin Şehitleri Ve Mirasları Üzerine İncirlik Üssü'ne İncir Ağacı Dikilmeli Kudüs Davamız Saman Alevi Yusufiler; Onlar Zindan Güllerimiz.
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA