Nevzat ÖZKAYA
Nevzat ÖZKAYA
Giriş Tarihi : 01-11-2017 17:05

‘Aile, Toplum ve Devlet’sempozyumu

Vuslat Platformu (Uluslararası Vuslat Derneği) tarafından hazırlanan “Aile, Toplum ve Devlet” sempozyumu Üsküdar Belediyesi’nin katkılarıyla Abant’a gerçekleşti.

Böyle bir toplantının Abant’ta olması tabi ki biraz garip gelse de bu mekanı merak etmemiş de değilim.

Sağolsun Ömer Abi, zatı alilerinin daveti üzerine Cuma sabahı Hz. Ali Camii’nin önünden servislere bindik ve Abant’a yola çıktık. Yolcuğuluğumuza sevgili yazar düşünce adamı ve yazılarını severek okuduğum Selahattin Eş Çakırgil ağabeyde etlik etmekteydi.

Cuma namazını Abant’ta otelde kıldık. Yeni tanıştığımız Almanya’dan gelen ve Ezher’de okumuş olan Fatih hoca namazı kıldırdı. Yani sesi muhteşemdi. Yemek yedikten sonra toplantı salonuna geçiyoruz.

Vuslat Platformu tarafından hazırlanan ve üç gün süren “Aile, Toplum ve Devlet” Sempozyumu, Hukukçu Hasan Şahin, İşadamı Fuat Kulaçoğlu, Yargıtay Onursal Üyesi Kamil Acar ve Muhammed Sarı’dan oluşan Sempozyumun Divan Kurulunun yerlerini almasıyla başladı.

Dünya Kur’na-ı Kerim’i güzel okuma birincisi Selman  Okumuş’un Aşr-ı Şerif okumasının ardından bir "Vicdan Hareketi” olarak Vuslat Platformu’nun tanıtım filmi ile gösterildi.

Protokol konuşmalarına Avrupa MÜSİAD Başkanı İsa Al ile başlandı. Al, beyin göçünün önemine değindi. Avrupa’daki Türk gençlerinin Türkiye’de gönüllü olarak çalışmak istediğini, imkân sağlandığında gelip kendi ülkelerine hizmet etmek istediklerini söyledi.

“Beyin göçünü tersine çevirmeliyiz. Avrupa’da atmış beş, yetmiş bin meslek elemanımız var. Bunları Türkiye’ye getirmeliyiz, kendileri de gelmek istiyorlar.”diyerek sözlerini tamamladı.

Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen konuşmasında, bunca yoğun gündeme rağmen Vuslat Platformu’nun “Aile, Toplum ve Devlet” gibi önemli başlıkları bir araya getirdiğini, böyle bir programın içinde olmaktan gurur ise duyduklarını ifade etti. “Başta Vuslat Platformu’nun Başkanı Hamza Cebeci olmak üzere emeği geçenlere teşekkür ediyorum.”dedi.

Vuslat Platformu Başkanı Hamza Cebeci konuklarını selamladıktan sonra, İtalya ve İsviçre gibi Avrupa ülkelerindeki aile kurumlarından örnek vererek, Medeni Kanunun alındığı ülkelerin iflas ettiğini ve bu kanunların da ülkemizde revize edilmesi gerektiğini söyledi.

Cebeci, “Sorunları ortadan kaldıracak tedbirler almalıyız. İnsanlar gevşedi, üzerine düşeni yapmadı. Vahye dayalı aile sistemi oluşturmalıyız. Kendimize gelip silkinirsek, Kitabullah’a dönersek Allah bizi güçlendirir. Siz Allah’ın dinine yardım edin Allah da size yardım eder. Unutmamalıyız ki ancak samimi olursak Allah bize yardım eder. Bütün dünyaya meydan okuyan liderimiz var. Biz yılmıyoruz, yılmayacağızda. Mağlubiyet psikolojisinden kurtulmalıyız. Çok daha çalışacağız. Vuslat Platformu’nun bir programında Selçuk Bayraktar’ı davet etmiştik. Bayraktarı buradan selamlıyorum. Bayraktar gibi vatan millet sevdalısı gençlerin yetişmesi lazım. Biz sağlam olalım. Karanlığa küfretmektense bir mum yakmalı.” diyerek konuşmasını tamaladı.

Vuslat Platformu Başkanı Hamza Cebeci’nin konuşması sonrasında Bolu Valisi Aydın Baruş kürsüye geldi. Vuslat Platformu’nu illerinde ağırlamaktan mutluluk duyduklarını ifade etti

Konuşmasını merak ettiğim kişilerin başında Sayın Bilal Erdoğan gelmekteydi. Programın onur konuklarından Ekonomist, TÜRGEV Yönetim Kurulu Üyesi Necmeddin Bilal Erdoğan burada yaptığı konuşmada, Allah’ın boyasıyla boyanmamız gerektiğini söyledi. “Allah’ın boyası ile boyanalım” diyen Erdoğan, “Allah’ın boyasıyla boyanmaktan maksat, kalbi temiz olmak değil, o temizliğin dışa yansımasıdır. Geleneklerimizin, değerlerimizin yaşatılması gerekiyor. Kendi kimliğimizi oluşturmamız önemli. İmanımız kalbimizde olacak ve dışa da yansıyacak. Değerlerin korunarak dışa aktarıldığı yerlerdir aile. Değer sistemi aile kurumuyla aktarılır. Ailemize yapılan taarruzlar var. Kapitalist paradigmanın dayattığı hayat sistemi ailemizi tehdit ediyor. İşin ruhu kayboluyor. Ailenin koruyucu ünitesi değerlerimizdir. Bu değerleri yeniden ailede yaşatmalıyız. Aile kurumunu atalarımızdan aldığımız durumuna yeniden getirmeliyiz. Hayat tarzımızı ailenin güçlenmesi yönünde kullanmazsak kaybederiz. Aile, değerlerimizi aktarmak için bir fırsat. Aile kurumumuzu dağıtırsak helak oluruz.”dedi. Konuşması muhteşemdi. Ve şunu birlikte olduğumuz arkadaşlara da ilettim. Bilal Erdoğan bir yerde konuşuyorsa, çağırılıyorsa Cumhurbaşkanın oğlu olduğu için değil hakikaten bu konuları bildiği için çağrılıyor ve davet ediliyor. Şahsen ben çok beğendim. Konuya hakim oluşu, üslubu çok hoşuma gitti. Sayın Bilal Erdağan’a buradan bir daha teşekkür etmek istiyorum.

Bilal Bey’den sonra Aile ve Sosyal Politikalar Bakanımız Sayın Dr. Fatma Betül Sayan Kaya bir konuşma yaptı, güçlü ailelerin güçlü toplumu oluşturacağını söyledi. Yani slogan gibi bir cümleydi bu. Sayın Bakanımızın samimiyeti, içtenliği yöneticilerimize ve siyasilerimize örnek teşkil etmekte.

En büyük sermayemizin gençlerin olduğuna vurgu yapan sayın Bakanımız Kaya, “Geleceğin Türkiyesi’ni birlikte inşa edeceğiz.”dedi.

Sayın Bakanız Kaya, mazlum coğrafyalar için umut olan, dünyanın değişik coğrafyalarında zulmü durduran bir liderimizin olduğunu ifade ederek, “Tek yürek olunca kimse bizi bölemeyecek. Mazlumların umudu olmaya devam edeceğiz.” sözleriyle duygularını ifade etti.

Açılış konuşmalarının ardından yemek yenip namaz kılındıktan sonra, tanışma ve  “Serbest Kürsü” programına geçildi. Serbest Kürsü programı en ilgi çekici bölümdü.

Serbest Kürsü’de söz alan Prof. Dr. Adnan Yüksel, “Aşkla yapan dünyayı taşır. İşimizi herkesten iyi yapacağız. Kendimize güveneceğiz. Hedefini belirlemeyen hiç bir gemiye rüzgarın faydası olmaz. Yeteneklerinizi keşfedin. İç yaşlanma ile dış yaşlanma paralel gitmiyor.”dedi.

Vuslat Platformu Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Arif Altunbaş ise; çocuğun ilk modeli aile olduğunu, bizi model aldığında bizde neyi görüyorsa olu aldığına dikkat çekti.

Ve oturumlara geçiyoruz…

I.Oturum.

Açılış konuşmasını İstanbul Üniversitesi Rektörü ve Haliç Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Mahmut Ak gerçekleştirdi. Kadınların sorunlarına akademik olarak yaklaştıklarına değinen Ak, üniversitelerinde kadın öğrenci sayısının erkek öğrencilerden daha fazla olduğu bilgisini aktardı.

I. Oturumun Başkanı İlahiyatçı, Sosyolog ve Argetus Araştırma Danışmanı Erol Erdoğan, “Dostluğu, dinlemeyi bahşeden Allah’a hamd oldun.”diyerek oturumu açtı. “Büyük ideallerle yola çıkmak gerek. Hayatın başka koridorları olduğunu görüp ve ideallerden vazgeçmemeli.”dedi.

Erdoğan, yüzde doksan beşi müslüman olan bir ülkede sosyal medyada verilen bilgilerin yüzde doksan beşin yalan olduğunu ifade ederek toplum olarak özeleştiri yapmamız gerektiğini söyledi.

İnsanı insan yapan ve insan olarak yaşamamızı sağlayan kurumun aile olduğunu vurgulayan İbn Haldun Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd.Doç. Dr. Emin Yaşar Demirci, geniş ailede yaşayan çocukların kültürel sermayesinin daha zengin ve yüksek olduğunu anlattı.

Aile yapımızı İslami çizgide dizayn etmemizin gerekliliği konusuna vurgu yapan Selçuk Üniversitesi Sosyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mustafa Aydın, geleneksel ailede iyi olan ne varsa ortaya çıkartılması gerektiğini ama maalesef bu konularda çok da çalışılmadığını ifade etti.

Türkiye Diyanet Vakfı, KADEM Müdürü Hicret Toprak ise, “Kadın, iyi müslüman, iyi eş iyi anne. İffet kadının asli sorumluluğudur. İslam kadına bütün haklarını vermiştir.”dedi ve “Kadınların beklenen rollere sığamadıklarını bunun sonucunda da krizlerin ortaya çıktığını söyledi. Değerler ile kariyer krizi içinde kalıyorlar.  Kendi evinde değişime ve dönüşüme ihtiyaç var. Kadınlar artık  evde değiller. Okuduk döneceğimiz evden mahrumuz, ya da döndük o evde sıcaklığı bulamadık. Kadınlar kendilerinden beklenenin ne olduğunu bilmeli.”

II. Oturum

Açılış konuşmasını Biruni Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adnan Yüksel yaptı. Yüksel, “Kendi ailelerimizden başlayalım, rolmodel olalım.” dedi. Okuma yazma bilmeyen annelerin çocuklarına ruh aktardığını ifade etti.

İkinci Oturum’un Başkanlığını Radyo-TV Programcısı ve Aile Danışmanı Tuğba Akbey İnan yaptı.

Toplumun yapıtaşının aile olduğuna vurgu yapan İnan, konu evlilik olduğunda çok iyi cümle kurulduğunu fakat  okuyup işgüç sahibi olduktan sonra yapılacak bişe kalmayınca evlilik yapıldığını söyledi. Bununda değer üretimine katkı sağlayamadığını sözlerine ekledi.

Bu oturumun ilk konuşmacısı İbn Haldun Üniversitesi Psikoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Medaim Yanık, aile konusunda rehber metinler oluşturulması gerektiğini, kültürel iktidarı elimizde tutarak, bununla da insanlara beceri öğretmemiz gerektiğini söyledi.

Evliklerde, eşlerin hayal ritimleri birbiriyle uyumlu olması, eşleşmemin de kalitesini  arttıracağını ifade etti.

Daha sonra söz alan Başbakanlık Müşaviri Necdet Subaşı, “Herşey kötüye gidiyor. Zihin dünyamızı da paniğe sürüklüyor. Bulunduğumuz dünyaya uyum sağlayamadık. Sükunete ihtiyacımız var. Tablolara baktığımızda sonumuz hiç de iyi değil.”dedi.

Bu olumsuzluklara karşı panik refleksi geliştirmek gerektiği söyleyen Subaşı, “Dünyayı bütün kodlarıyla anlamalıyız. Okullarımıza mahallelerimize dönmeliyiz. Kültürel sermaye yok oluyor. Türk modernleşmesi aile üzerinde çok acımasız oldu. Buna da geleneksel aile karşı durdu. Evlerimize yatırım yapmadık. Sosyal medya yalnız kaldığımızda bize sıcak alan açtı. Sahici çözümler çıkarmalıyız.”diyerek sözlerini tamamladı.

Sempozyumun en çok ilgi gören bölümlerinden biri Serbest Köşe Sohbetleriydi.

Serbest Köşe Sohbetlerinde, İstanbul Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden Prof.Dr.Sadık Ünay, Çevre ve Orman Eski Bakanı Osman Pepe, Endüstri Mühendisi Şener Sancar ve Gazeteci Selahattin Eş Çakırgil katılımcılarla birlikte oldu.

Sempozyum Kapanış Programı’nda ise ilk konuşmayı Kalyoncu Holding Yönetim Kurulu Üyesi Fehmi Mehmet Kalyoncu yapıtı. Kalyoncu, yürürken sürekli arkaya bakıldığında hata edileceğini, bunun için hep daha büyük hedeflere yürünmesi gerektiğini ifade etti.

Kalyoncu’dan sonra kürsüye gelen Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Güçlü bir devlet için aile hayatının her zaman korunması gerektiğine vurgu yaparak, böylesine önemli bir konuyu gündeme getiren Uluslararası Vuslat Platformu Başkanına, çalışanlarına ve katılımcılara teşekkür etti.

Azarbaycan Milletvekili Ganire Paşayeva, da "Gelin, Türk ve Müslüman coğrafyasını araştıralım. Bugün bile tarih kitaplarımızda ne kadar yazabiliyor tarih bizi. Başkaları bunu istemeyecek tabii ki. Ama çocuklarımızda ortak tarihimiz, ortak kültürümüz o birlik ruhu olsun.”dedi.

Son konuşmacı olarak kürsüye gelen Eski Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Programın başlığında bir de “ümmet”in eklenmesi gerektiğini söyleyerek sözlerine başladı.

Görmez, “Nikâh Kur’an’da “misâk” olarak geçer, “misâk’ın galizâa..” Büyük sözleşme.. Çünkü böylece hem bir ahdleşme- yeminleşme, hem bir aqd, ve hem de misâk gerçekleşiyor. Allah’u Tealâ ile ruhlarımız arasında Galûbelâ’da yapılan sözleşme de böyle bir ‘“misâk”dır. Ve “nikâh”, bütün dinlerde, seküler bir “akd” değil, manevî bir ahd’dir, mîsâk’dır. Sakın eşsiz cennet aramayın. Duramazsınız. Aile olmadan cennet kuramazsınız. Dünyada cenneti kuramayanlar ahirette de cenneti bulamazlar.”dedi.

Burada şunu ekleyelim. Görmez hocayı çok severim. Burada yaptığı konuşma harikaydı. Yoksa ben kendilerini çok sevdiğim için mi öyle geldi bilmiyorum ama genel kanaat güzel bir konuşma olduğu yönündeydi.

Ve sona yaklaştık…

Uzman Klinik Psikolog Rukiye Karaköse’nin okuduğu Sempozyum Sonuç Bildirgesi sonrası, toplu fotoğraf çekimiyle program son buldu.

Burada oda arkadaşım Murat abiye de sevgilerimi ve selamlarımı göndermek isterim.

Emeği geçenlere teşekkür ediyorum.

 

NELER SÖYLENDİ?
@
Nevzat ÖZKAYA

Nevzat ÖZKAYA

DİĞER YAZILARI Rüyada ekmek paylaşmanın hikmeti... 27-02-2020 22:23 İşte en güzel reçete… 30-06-2019 23:24 Siyasal iletişimde beden dili 02-02-2019 11:29 Örgütlerde Duygusal Sermaye 15-09-2018 12:22 Umutlar yeniden filizlendi... 29-05-2018 11:59 Bu Ramazan hüzünle geldi... 22-05-2018 13:06 Türkiye’de Devletin Çalışma İlişkileri İdeoloji- 2- 23-03-2018 21:47 “Türkiye’de Devletin Çalışma İlişkileri İdeoloji -1- 20-02-2018 16:02 Bir söz ola yüreğimize ve dokuna 15-12-2017 16:50 ‘Aile, Toplum ve Devlet’sempozyumu 01-11-2017 17:05 İşte Yeni Yaşam Tarzımız... 27-09-2017 11:20 Okumak Farkındalıktır... 23-08-2017 16:04 Okulların hali içler acısı… değil mi? 25-07-2017 10:38 Okullarda öğrenciler mağdur ediliyor! 12-06-2017 09:55 İslamın şartı beş ise altıncısı haddini bilmektir.. 08-05-2017 15:13 İnsan alışır(mış)... 29-03-2017 19:57 Tarihi Güne Şahitlik Etmek... 22-03-2017 13:10 Halka inanların sesi daha gür olmalı... 08-02-2017 14:50 O’na aitiz ve O’na döneceğiz. 06-01-2017 09:46 Acı hep Müslüman coğrafyada 30-11-2016 21:46 Ulus aşırı işgalcilerin “Kurtarma” gösterisi... 22-10-2016 23:32 İyi ki Her Şey Geçici 23-09-2016 15:58 “Gün”e şahit olmak... 15-08-2016 12:06 Sevdiklerinizi zehirlemeyin... 25-05-2016 12:31 Bir dava adamı: İlhan Akıncı 05-04-2016 16:25 Batı’nın gerçek yüzü 01-04-2016 16:04 Hamd-ü sena… 08-03-2016 19:51 O’nu an(la)mak… 17-02-2016 16:06 Soğuk havada sıcak tebessümler... 29-01-2016 22:26 Şehirli olmak, inşa olmaktır 05-12-2015 14:39 Baharla başlayan sıcak günler... 31-08-2015 06:34 Şehr-i Güzide… Malatya 19-06-2015 06:03 Kütüphaneleri nasıl seveceğiz? 28-04-2015 08:42 Çocuklar nazlıdır… 16-04-2015 07:49 Güncemde susuşun var 13-03-2015 22:24 İstanbul hüner pazarı 27-02-2015 22:00 Geride bırakılan bir gün 26-01-2015 19:02 “Muhabbet” olsun 19-01-2015 16:38 İstikametimiz... 12-01-2015 17:27 Bir dostun ardından… 06-01-2015 22:19 Soğuk, içimizi ısıtsın 04-01-2015 10:11 Şehrin temiz nefesi 23-12-2014 12:31 Kitap müzayedesi... 04-11-2014 00:01 Bir İstanbul valisi vardı 19-09-2014 17:20 Kendimiz nasıl bir "dost"uz? 24-08-2014 12:19 Kutsal Yolculuğu Yaşamak 08-05-2014 23:50 Bâb-ı Şefkat 119 yaşında 13-03-2014 21:50 Teyzelerimizin, annelerimizin ve anne adaylarımızın “her” günü kutlu olsun 09-03-2014 14:43 Sahafçılık artık “net”te 20-02-2014 09:53 Kardeş olduğumuzun farkına varmak… 15-02-2014 21:52 Yoğun bir Cumartesini geride bırakırken… 08-01-2014 07:52 Yolunuz da bahtınız da açık olsun 30-12-2013 21:17 Bağlanacaksın... 13-12-1901 22:42 Mutlu mu olmak istiyoruz? 13-12-1901 22:42 En anlamlı dil “ŞÜHEDA”nın dili 13-12-1901 22:42 Ramazan, İnsan hayatında muhteşem bir manzume 13-12-1901 22:42 Söylenti mi? Koskoca bir gerçek! 13-12-1901 22:42 Taksim ve ötekiler... 13-12-1901 22:42 Kur’an’da aşk var mı? 13-12-1901 22:42 Dostlarım, anneciğim için bir dua… 13-12-1901 22:42 10 Haziran’daki Bursluluk sınavında yanlış soru var 13-12-1901 22:42 Kim olmak değil, kendin olacaksın öncelikle… 13-12-1901 22:42 Güneşe seslenmek 13-12-1901 22:42 Üstad Abdurrahim Karakoç hakka yürüdü... 13-12-1901 22:42 İnsanları bağımlılığa özendirmek insanlık suçudur! 13-12-1901 22:42 Affetmekten utanmayın 13-12-1901 22:42 Rızık korkusu mu? Allah var… 13-12-1901 22:42 Ak Parti… Babuşçu… Fatih Altaylı… “Yanılmışım.” 13-12-1901 22:42 Canım dediklerime, canımdan can verdiklerime… bana elini ver 13-12-1901 22:42 Rabbimiz! Yalvarıyoruz, yakarıyoruz, Affet! 13-12-1901 22:42 Daha özgür dünya için faşist zihniyetin izi silinsin 13-12-1901 22:42 Dillerde Fetih, “dîl”lerde Fatih 13-12-1901 22:42 Çizginin Ustası TDED’de… 13-12-1901 22:42 Anne yardan kurtaran bir yârdır 13-12-1901 22:42 İtirazım var 13-12-1901 22:42 Senden yine sana şikâyetle adalet istiyorum 13-12-1901 22:42 Ben Leylama gidiyorum çekil önümden Leyla 13-12-1901 22:42 Bir duayen daha gözlerini yumdu 13-12-1901 22:42 Akıl bazen başa bela olur 13-12-1901 22:42 Friedrich W. Nietzsche diye bir adam yaşamış, “farzedelim.” 13-12-1901 22:42 İnsanlar birbirlerini öldürsün ve “kan tüccarları” ceplerini doldursun(!) 13-12-1901 22:42
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA
tempobet