Hazım Koral
Hazım Koral
Giriş Tarihi : 17-08-2017 15:53

Anlamlı Ve Bir O Kadarda Stratejik Ziyaret...

İran Genelkurmay Başkanı Tümgeneral Muhammed Bakıri, Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’ın davetlisi olarak beraberindeki üst düzey askeri yetkililer ile birlikte Türkiye’ye geldi. Ankara Esenboğa havaalanında karşılanan Tümgeneral Muhammed Bakıri yaptığı ilk açıklamada Türkiye’nin bölgede önemli ve etkili bir güç olduğunu vurgulayarak, “Türkiye ile uzun yılardır dostane ilişkiler içerisindeyiz ve yüzyıllardan beri hiçbir sorun yaşamadığımız güvenli sınırlara sahibiz. Ancak devam eden ilişkilerimizi bölgemizdeki olumsuz gelişmeler karşısında askeri işbirliği ve bölge güvenliği için bu ziyaretin yapılması gerekiyordu” sözlerini dile getirdi. Uzun zamandır iki ülke arasında böyle bir ziyaretin yapılmadığına işaret eden Tümgeneral Muhammed Bakıri “ bölgemizde vuku bulan çatışmalar ve iki ülkenin sınırlarını tehdit eden meseleler karşısında terörle mücadele ve sınırların güvenliği için bu ziyaretin yapılması gerekiyordu” ifadesini kullandı.

Havaalanındaki karşılamadan sonra İran Genelkurmay Başkanı Muhammed Bakıri için resmi karşılama töreni Türkiyeli mevkidaşı General Hulusi Akar tarafından Genelkurmay komutanlığında yapıldı. Muhammed Bakıri’nin üç günlük ziyaret kapsamında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan ile de görüşmelerde bulundu. Bu ziyarette, bölgesel sorunlar, terörle mücadele, savunma alanındaki ikili ilişkiler ve sınır işbirliği konuları ele alınmış oldu. Bunun ötesinde ve basına verilen demeçlerin haricinde kapalı kapılar ardında daha neler konuşuldu bilemeyiz elbette. Ancak önümüzdeki zaman diliminde olumlu gelişmelere tanık olacağımız muhakkaktır. Düşünelim bir kere, bölgemiz zor bir dönemden geçiyor. Irak ve Suriye’nin durumu ortada. ABD’nin aleni olarak terör örgütlerine silah ve mühimmat yardımında bulunmasından dolayı umarız Türkiye’nin politikalarında da bir takım değişikler olur. Bu ziyaret inşallah onun habercisidir.

Açık açık ifade edecek olursak biz bu ziyareti önemsiyoruz. Her ne kadar bir hayli geç olsa da aslında 15 Ağustos 2017 bir milat olmalıdır. 1979 İslâm Devrimi’nden bu yana ilk defa gerçekleşen böylesine üst düzeyde bir ziyaret sadece iki ülke halkı için değil, bütün bölge halkları için önem arz etmektedir. Bazı stratejistler bu ziyareti konjonktürel şartlardan dolayı gerçekleştiğini iddia etseler de biz buna o zaviyeden bakmıyoruz. Daha doğrusu bu anlamlı ziyareti çevremizde vuku bulan olumsuz koşullara bağlamamalıyız. Bölgemizde köklü devlet geleneği ile temayüz etmiş bu iki ülkenin sadece siyasî değil, askerî alanda da işbirliği yapması bölgemizin istikrarı için adeta bir zorunluluktur. Zira bölgemiz normal bir süreçten geçmiyor. Oluk oluk kanların aktığı, kitleler hâlinde insanların doğup büyüdükleri toprakları terk ettiği, ülkelerin alt yapılarının tarumar edildiği, şehirlerin enkaz yığınlarına dönüştüğü, savaş sarmalının her yanımızı kuşattığı bir sürçten geçiyoruz. Bu acıların dinmesi için mutlaka bir şeyler yapılmalı.

Özellikle Suriye üzerinden yapılan yanlış hesaplar, hatadan dönme erdemliliğini beraberinde getirmeli. Hatada ısrar etmek kimseye bir şey kazandırmaz. Aksine kaos ortamını derinleştirir. Bakınız başta ABD, İngiltere ve Almanya olmak üzere Batılı emperyal güçler aleni olarak terör örgütlerine destek verip silah yardımında bulunuyor. Siyonist İsrail ise pusuya yatmış ellerini oğuşturarak bekliyor. Aslında beklemiyor, o da el altından terör örgütlerini destekleyip bölgede kurulması plânlanan uydu devletçikler için Birleşmiş Milletler’de ve Amerika’da lobi faaliyetlerinde bulunuyor. Öte yandan Golan tepelerinde kurduğu mobil hastanelerde teröristleri tedavi ediyor. Yıllar öncesinde dönemin ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, “Ortadoğu’da 22 ülkenin sınırların değiştireceğiz” demişti. O günden bu yana o meşum şeytanî plânlarını adım adım uygulamanın derdindeler. Büyük Ortadoğu Projesi bu amaca hizmet için kurulmuştur. Bölge sorunları Batılıların geliştirdiği projelerle çözülemez. Batılı emperyal güçler bu projeleri enerji kaynaklarının güvenli bir şekilde sevkiyatını sağlamak için geliştirdiler. Bu amaçlarına uygun bir şekilde bölgeyi dizayn etmenin amacındalar.

Peki bölgenin iki garantör ülkesi olarak bunlara dur demenin zamanı gelmedi mi? Onun içindir ki, bu ziyaret önem arz etmektedir. Bu ziyaretle alınacak kararlar ve yapılacak askerî ittifaklar bölgenin makus talihini değiştirmeye yönelik atılmış en güzel, en müspet adımlar olacaktır. Bu iki ülkenin ortaya koyacağı somut adımlarla İslâm dünyasında oluşacak dengeler hayati öneme haizdir. Bunu böyle bilmek zorundayız. Bakınız çok kısa süre öncesine kadar Irak ve Suriye üzerinden Türkiye ve İran karşı karşıya getirilip bir mezhep savaşı çıkarılmak isteniyordu. İşte önemsediğimiz bu ziyaret söz konusu Sünni-Şii savaşı tehlikesini de bi iznillah bertaraf etmiş oldu. Bu ziyaretle ortaya konulacak yeni ittifaklar ve işbirliği bütün ümmetin gönlünü ferahlatacaktır. Bu yaklaşım aynı zamanda Büyük Ortadoğu Projesi’nin iflası anlamına gelmektedir. Batılı emperyal güçlerin en büyük emellerinden biri de, “İslâm İç Savaşı” çıkararak Müslümanları birbirine kırdırmak. (Irak ve Suriye’de yapıp edilenler bunun ön hazırlığından ibaret.)

Bu nedenledir ki, Milli Güvenlik Kurulu Sekreteri Tuncer Kılınç bu anlamlı ve bir o kadar da kritik olan ziyareti, “Türkiye’nin Atlantik cephesiyle ilişkilerine indirdiği bir darbe” olarak tarif etti. Bizim milat olarak tanımladığımız bu ziyareti Tuncer Kılınç’da benzeri bir yaklaşımla şöyle izah ediyor: “Bu ziyaret, olağandışı bir değişim geçiren Türkiye için tarihsel bir semboldür. Bu ziyaret Türkiye iç politikasında ve İran’ın bölgesel diplomasisinde tarihsel bir dönüm noktası teşkil ediyor. Şayet Türkiye ve İran askeri ittifaklar kurarak bölge politikalarında birlikte hareket ederlerse, bölge tarihinde yeni bir sayfa açılabilir.” Biz de bu satırlara eklemede bulunacak olursak, bu ziyaretle alınacak kararların ve yapılacak ittifakların bölgesel sorunların hâlli için yeni ve kalıcı bir sayfa açılmış olacaktır. Bu gelişme aynı zamanda bölgenin emperyal güçler tarafından değil, bizzat Müslüman ülkeler tarafından dizayn edileceği anlamına gelmektedir. Şu da bir gerçek ki, Müslüman ülkeler arasındaki bir takım yersiz rekabetlerin hiçbir getirisi olmadığı, aksine kaos oluşturduğu ortaya çıkmıştır.

Bu ziyaretle, Irak ve Suriye politikalarından dolayı iki ülke arasında oluşturulmak istenen gerginlik ve çatışma potansiyeli bi iznillah son bulmuş ve ümmet adına büyük bir kazanım elde edilmiştir. Artık Allah Teâlâ’nın izniyle, bölgemize yönelik şeytani entrikaların farkına varılmış ve iblisin oyunu bozulmuştur. Bölgemiz, şeytani güçler tarafından çok büyük bir ateş topuna çevrilmek istenirken bu iki ülkenin işbirliği bu işi tersine çevirmiştir. İslâm Devrimi’ni temsilen İran’ın öteden beri oyunun farkında olduğunu ve bunu Türkiye ile birlikte bozacağını açıklaması ve Türkiye’nin de buna olumlu cevap vermesi, bölgemizi kendi şeytani emelleri doğrultusunda dizayn etmek isteyen emperyal güçlere vurulan bir darbe olarak görülmelidir. Bu ziyaretle iki ülke arasında yapılacak politik ve askeri işbirliği anlaşmaları İslâm ümmetinin evrensel birlikteliğine doğru atılmış bir adım olarak görmemiz, abartılı duygusal bir temenni olarak anlaşılmamalıdır. Bakınız 16 Ağustos 2017 tarihli Milli Gazete’de ziyaretle ilgili beyanatlar bizim ifade ettiklerimizle nasıl da örtüşüyor:

“Bu kapsamda iki devlet son dönemde üst üste atılan adımlarla tüm dünyaya şu mesajları vermektedir diyebiliriz:

1) Sünnilik-Şiilik İslam dünyasında bir ayrışmanın değil, birleşmenin yeni adıdır. Hiç kimse bundan sonra Sünnilik-Şiilik çatıştırması üzerinden bir İslam iç Savaşı beklemesin, en azından Türkiye-İran böylesi bir savaşın müsebbibi ve başlatanı olmayacaktır.

2) Türkiye ve İran kendi bekalarını tehdit eden BOP’a karşı birlikte mücadele edeceklerdir. Gerekirse bunun için yeni bir ittifak sürecini de güvenlik eksenli olarak başlatabilirler. Bu sürece Irak ve Suriye de dâhil edilebilir. Bunu diğer ülkeler de takip edebilir.

3) ….. ABD-İsrail ikilisi Suriye’de doğrudan bir savaş diyorsa, Türkiye ve İran da bu ziyaretle birlikte bu ikiliye “hodri meydan” demektedir.

Ayrıca Milli Gazete, İran Genelkurmay Başkanı'nın Ankara ziyaretini haberleştirdiği  manşetinde "mecburi istikamet" ifadesini kullanmıştı. Gazete, Türkiye-İran yakınlaşmasının önemine şöyle dikkat çekti:

“İran Genelkurmay Başkanı Muhammed Bakıri, Ankara’da Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’la bir araya geldi. Suriye, Irak ve terör gündemleri özelinde bir görüşme gerçekleştiren iki ülkenin askeri düzeydeki bir numaralı isimleri, bölge ülkelerinin, bölgenin geleceği adına ortak akılla hareket etmenin gerekliliği üzerine ciddi bir adım atılmış oldu. Bakıri, devrimden bu yana Türkiye’yi ziyaret eden ilk İran Genelkurmay Başkanı olarak da kayıtlara geçti. Genelkurmay Karargâhı’na gelişinde Orgeneral Akar tarafından askeri törenle karşılanan Bakıri, iki ülke milli marşlarının çalınmasının ardından tören kıtasını selamladı. Törenin ardından Akar ile Bakıri basına kapalı görüşmeye geçti. Suriye-Mısır- Irak-Libya ve Arap Baharı merkezli ihtilaflar nedeniyle bölgede meydana gelen olaylar Komşu ülkeler olan Türkiye ve İran’ı birlikte hareket etmesine neden oldu. Ortadoğu’daki son gelişmeler, bölgesel-uluslararası mevcut konjonktür, oluşmakta olan yeni dengeler bu ziyareti sadece Türkiye-İran açısından değil, bölge ağırlıklı yeni dengeler/ittifaklar açısından da oldukça kritik bir seviyeye taşıyor.”

 “Askeri işbirliği ve sınır güvenliği konusunda iki ülkenin çok iyi mutabakatlar sağladığını söyleyen Bakıri,"Ortak eğitim ve öğrenci takası konusunda mutabık kaldık. İki ülke donanması karşılıklı olarak birbirinin ülkesini ziyarete edecek. Askeri tatbikatlarda gözlemci bulunduracak" diye konuştu. Türkiye temaslarının çok başarılı geçtiğini kaydeden İranlı General, "Askeri, savunma ve güvenlik alanındaki birçok konunun temeli Türkiye ziyareti kapsamında atıldı ve bu süreç devam edecek" dedi. Mevkitaşı Orgeneral Hulusi Akar'ı "işbirliğinin devam etmesi için" İran'a davet ettiğini söyleyen Bakıri, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da yakında İran'ı ziyaret edeceğini sözlerine ekledi.”

Medyaya yansıyan bu haberler adeta iki ülke arasında bir bahar havasını müjdeliyor. Aslında bu umut verici gelişmeler iki Müslüman ülke arasında olması gereken hususlardır. Hatta bunun da ötesine geçilmelidir. Bu ziyare merhum Erbakan Hocamız’ın yıllarca dile getirdiği İslâm NATO’su projesi için inşallah ilk adım olur. Mutlaka bunun arkası gelmelidir. Elbette bu iş sadec İslâm NATO’su ile sınırlı olmamalıdır. İslâm ülkeleri askerî işbirliği anlaşmalarından öte siyasî birlikteliğin tesisi için de somut adımlar atmak zorunda. Sonuç olarak ifade edecek olursak, Türkiye ve İran’ın siyasi ve askeri alanda işbirliğine gitmesi konjonktürel şartların ötesinde imânî bir zorunluluktur. Rabbimiz “Sizin ümmetiniz bir tek ümmettir” (Enbiya:92) diyorsa ve başka bir ayette “Gruplaşanlardan olmayın” (Rum:32)  ikazında bulunuyorsa bu ilâhî buyrukların hilafına hiçbir şey yapılamaz. Müslüman ülkelerin başındaki siyasiler ne yapıp edip 57 ulus devlete bölünmüş bu ümmeti birleştirmenin çabasını vermek durumundadırlar.

NELER SÖYLENDİ?
@
Hazım Koral

Hazım Koral

DİĞER YAZILARI Haya İmandandır... 08-01-2022 20:31 Merhamet İnsanın En Temel Hasleti Olmalı... 11-12-2021 09:09 Allah'a Koşunuz 12-11-2021 14:38 Azerbaycan ABD Ve Siyonist İsrail Kıskacında... 13-10-2021 16:59 Tarih Tekerrür Ediyor ve Taliban'lı Yeni Dönem 12-09-2021 18:11 Evlilikte Liyakat Ve Sadakat.. 08-08-2021 14:54 Bosna Savaşı ve Srebrenica Katliamı... 12-07-2021 07:06 Ey Allah'ın Kulları Kardeş Olunuz... 03-07-2021 15:34 Ateşkes Filistin'i Unutturmamalı... 03-06-2021 15:07 Sicili Bozuk Ve Küstah ABD 04-05-2021 07:21 Erbakan'ı Tanımak 25-03-2021 20:51 Merhum Erbakan'ı Rahmetle Anmak... 26-02-2021 22:54 Tarım Ve Ekolojik Sorunlarımız 28-01-2021 16:11 Sürdürülebilir Aile Yuvasının Ön Şartı İyi Geçimdir.. 24-12-2020 22:24 Batıl Ehlinin İslâm'a Ve Peygamberimiz'e Olan Düşmanlığı... 19-11-2020 10:00 İftira Dezenformasyon Ve Tezvirat Olguları Üzerinden İran Düşmanlığı.. 25-10-2020 10:25 Kısasta Hayat Vardır 29-09-2020 18:30 Kerbelâ Kıyamını Anlamak... 30-08-2020 12:18 Istanbul Sözleşmesi Mi, İslam Sözleşmesi Mi.... 16-08-2020 15:45 Bir Hukuk Skandalı Ve 22 Yıllık Hasret... 14-07-2020 07:43 Aile Mahremiyeti Üzerine 25-06-2020 07:31 Dünya Kudüs Günü Ve Asıl Mesele 21-05-2020 21:26 Oruç Ve Nefs Tezkiyesi.. 25-04-2020 15:57 Koronavirüs (Kovid-19) Hakkında... 27-03-2020 12:27 Mayın Eşeği Olmamak 10-03-2020 11:30 İslâm Devriminin 41'nci Yılı Muhasebesi 12-02-2020 09:42 İran'ın Suriye'de Ne İşi Var? 21-01-2020 10:29 Kadına Şiddet Ve Evlilik Hayatını Bitiren Faktörler... 02-01-2020 22:06 Nikâh Akdi.. 28-11-2019 21:17 Evlilikte Liyakat Ve Sadakat.. 29-10-2019 20:55 Kadına Şiddet Ve Kadın Cinayetleri 14-09-2019 09:54 Önce Ahlâk Ve Maneviyat... 18-08-2019 20:33 Takva İslam’ı En İyi Şekilde Yaşamaktır 08-07-2019 19:27 Gürültü Kirliliği 06-06-2019 17:40 Ramazan Ayı Ve Oruç 08-05-2019 21:15 Tesettürün Cılkının Çıkarılması Ve Müstehcenliğin Yaygınlaşması Üzerine... 18-04-2019 09:44 Şer Ekseni 12-03-2019 15:36 İslâm Devrimi’nin 40. Yılı 05-02-2019 18:20 Nikâhta Keramet Vardır 20-01-2019 11:50 Uygurlu Müslüman Türklere Uygulanan Çin Zulmü 19-12-2018 14:54 Evliliğe Giden Yolda Kıskançlık... 14-11-2018 22:03 Unutulan Vecibe Emr-İ Maruf -Nehyi Münker Ve Nasihat.. 10-09-2018 23:06 Akraba Ve Komşuluk İlişkileri 01-08-2018 19:36 Art Niyet - Suizan Veya Önyargı 30-06-2018 06:47 Emin, Güvenilir Ve Nezaket Sahibi Olmak 10-05-2018 18:34 Gelin Ve Damat Mevzusu 04-04-2018 17:18 Yarınlar Bizim 20-02-2018 12:01 Siyonistlerin Kuklası Küstah Trump 21-12-2017 01:02 Evlilik Oyunu (!) 22-11-2017 12:03 Vefa Kavramı.. 19-10-2017 23:07 Geçimsizlik Ve Boşanma Hadiseleri 19-09-2017 20:53 Anlamlı Ve Bir O Kadarda Stratejik Ziyaret... 17-08-2017 15:53 Evlilik Huzurun Teminatıdır… 25-07-2017 22:45 Srebrenitsa’yı Unutmayalım... 10-07-2017 23:02 Evlilik İçin Mümeyyiz Olmak… 01-07-2017 18:05 Medeniyetimiz Ve Ufak Ayrıntılar 12-06-2017 17:21 Eşler Arasındaki Kıskançlık Ve Duygu Kontrolü... 10-05-2017 13:03 Sosyal Medyanın Negatif Ve Pozitif Yönü... 03-04-2017 05:01 Sevgi Ve Aşk Üzerine Kısa Bir Analiz.... 08-03-2017 19:08 Farkındalık... 08-02-2017 20:55 Mesuliyet Hissi Ve Merhamet Duygusu.. 18-01-2017 10:05 İnsanı Ve Misyonunu Tanımak. 03-01-2017 21:34 Terör Ve Şiddetin Meşruiyeti Yoktur. 14-12-2016 10:00 Fethullah Gülen’in İnanç Ve Psikolojisi... 16-11-2016 09:46 Kerbelâ’da Âşura Öncesi 08-10-2016 09:34 Azmettirici ABD Tetikçi FETÖ Destekçi NATO 28-09-2016 22:37 İşgalci Siyonist İsrail İle Anlaşmaya Hayır.. 31-08-2016 21:33 Kanlı Darbe Girişimine Bir Başka Açıdan Bakış... 11-08-2016 13:02 Kanlı Darbe Girişimi Hangi Amaca Matuf.. 21-07-2016 16:58 Sıbgatullah; Allah'ın Boyası.. 29-06-2016 00:15 Ramazan Ve Oruç 02-06-2016 09:13 İkra 02-05-2016 12:56 Önce Ahlâk Ve Manevîyat 01-04-2016 07:20 Edep 01-03-2016 10:05 Erbain Yürüyüşü 27-01-2016 23:41 Kerbelâ’yi Anmak Bidat Mi? 29-12-2015 22:47 Kûr’ân Ve İmâm Hüseyin 24-11-2015 16:53 Üst Kimlik Manifestomuz.. 21-10-2015 16:21 Teberrâ Ve Tevellâ 21-09-2015 22:19 Uhuvvet Ve Tasavvuf 18-08-2015 08:52 Ümmet Birlikteliğinin Önündeki Engeller 03-08-2015 14:02 Diyalog Ve Uhuvvet'in Ön Şartları… 30-06-2015 23:26 Tekfircilik Hastalığı (2) 20-06-2015 18:37 Tekfircilik Hastalığı -1- 25-05-2015 13:44 Tevhid Selâm Terör Örgütü Mü? 02-05-2015 17:51
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA