Alptekin Dursunoğlu
Alptekin Dursunoğlu
Giriş Tarihi : 14-08-2017 07:19

Omletten yumurta yapma sanatı

2015’te Suriye’nin 'omlet' olmasından memnuniyet duyan İsrail, Lübnan’ın güneyinde Hizbullah, Suriye’nin güneyinde ise Suriye ve İran güçleri arasında kendisini tost gibi hissediyor.

Suriye’nin son iki yılında yaşanan gelişmeler, ‘omletten yumurta yapılabileceğinin’ ispatı oldu.

“Biz Suriye’nin eskisi gibi birleşik bir devlet haline gelmesine şans tanımıyoruz. Suriye artık omlet oldu. Omletten de bir daha yumurta yapamazsınız.”[1]

Bu açıklama dönemin İsrail Savunma Bakanı Moşe Yaalon’a ait.

Bu sözlerle Suriye’ye dayatılan savaşın hedefini ve bu hedefe ulaşmış olmaktan duyulan memnuniyeti açıklayan İsrail, şimdilerde Amerika ile Rusya’nın Suriye’nin güneyi konusunda yaptığı anlaşmadan dolayı büyük kaygı içerisinde.

Suriye nasıl omlet oldu?

Aslında bu açıklamanın yapıldığı 2015 Temmuzunda Suriye’de Moşe Yaalon’u haklı çıkaran bir durum söz konusuydu.   

Çünkü her ne kadar Amerika 12 Eylül 2014’ten sonra Suriye’de rejim devirmeyi öncelik olmaktan çıkarıp terörle mücadeleyi öncelik olarak belirlemiş olsa da 2011’den beri desteklenen silahlı gruplar sayesinde Suriye’nin toprak bütünlüğü tartışmalı hale gelmişti.

Elbette Suriye'deki bazı köylerin, kasabaların, ilçelerin, il merkezlerindeki mahallelerin hatta Rakka örneğinde olduğu gibi bir ilin tamamının devlet kontrolünden çıkarılması, 2015 yılına özgü bir durum değildi.

2015 yılını farklı kılan husus, Suriye devletinin kontrolünü kaybettiği bölgelerin devletçiklere dönüşmeye ve bu devletçiklerin de Amerikalılara ‘Yapısöküm stratejisi[2] adı altında yeni bir ‘çözüm modeli’ ilham etmeye başlamasıydı.

Çünkü IŞİD’in 2014’te ilan ettiği ‘Hilafet devleti’ 2015’te gücünün zirvesine ulaşmış; PYD, kantonlarını federasyona dönüştürme hazırlıklarına başlamış; Türkiye, Suudi Arabistan ve Katar’ın desteklediği ‘Fetih Ordusu’ da ele geçirdiği İdlib’de emirlik kurarak Halep ve Lazkiye yönünde saldırıya geçmişti.

İsrail’e 2015 Temmuzunda ‘Suriye’nin artık omlet olduğunu ve yeninden yumurta haline gelemeyeceğini’ düşündüren şey, sadece askeri sahadaki şartlar değil; ağırlıklı olarak Türkiye’nin tutumuydu.

Zira Suriye’ye karşı savaşı destekleyen ülkeler arasında Suriye’nin bölünmesinden kaygı duyan tek ülke Türkiye’ydi; ancak Türkiye de Körfez’deki müttefikleriyle birlikte Suriye’nin parçalanmasını hızlandıran adımlar atıyordu.

Çünkü Türkiye, Suudi Arabistan ve Katar’la birlikte Amerika’yı yeniden Şam’a karşı savaşa zorlamak için ‘Fetih Ordusu’ projesi içerisinde yer almış ve bir Suudi diplomat bu durumu “ABD’nin bizimle beraber hareket etmesini sağlamanın tek yolu dişimizi göstermemizse, diş gösteririz. Ve Sünni dişi azılıdır”[3] diye açıklamıştı.

Suudi diplomatın bahsini ettiği ‘Sünni azı dişi’ 28 Mart 2015’te İdlib’i ele geçiren ‘Fetih Ordusu’ydu. ‘Sünni azı dişi’ Rusya’nın 2015 Eylülündeki müdahalesi ile kırıldığı için ‘Esed’i devirme planı’ başarısız oldu; ancak İdlib sayesinde ilk kez ABD ve müttefikleri tarafından desteklenen silahlı gruplar da tıpkı IŞİD ve PYD gibi bir devletçiğe sahip oldu.

Suriye’deki parçalanmışlığı daha da derinleştiren bu gelişme Suriye’nin bölünmesinden kaygı duyan Türkiye sayesinde gerçekleşmişti ve İsrail haklı olarak o dönemde Ankara’nın omlet servisine yaptığı katkıdan duyduğu memnuniyetini dile getiriyordu.

Omletin yumurtaya dönüşüm süreci

2015’te ‘Fetih Ordusu projesi’ ile Suriye’nin omlet haline getirilmesine katkı sunan Türkiye’nin omletten yumurtaya dönüş sürecine katkısı da büyük oldu. Çünkü Türkiye’nin 2016’da önce Moskova deklarasyonu ve ardından da Astana süreciyle Rusya ve İran safına geçmesi ‘omlet denklemini’ altüst etti.

Halep’in devlet kontrolüne geçmesi sırasında Rusya ve İran’la yaptığı işbirliği, Türkiye’nin omletten yumurta yapma sürecine sunduğu en büyük katkı oldu. Halep’in kurtarılması Suriye ordusu ve müttefiklerinin diğer bölgelerdeki ilerleyişini hızlandırırken Astana süreci de silahlı gruplar arasındaki çelişkileri derinleştirdi.

2015’te İdlib’i ele geçiren ‘Fetih Ordusu’ bileşenleri, Astana süreciyle birlikte konjonktürel olmaktan çıkmış bir iç savaş yaşıyor. Aynı durum ‘çatışmasızlık bölgeleri’ planından dolayı Şam’ın Doğu Guta bölgesindeki silahlı gruplar için de geçerli.

Amerika-PYD ilişkilerinin yarattığı çelişki ve Suriye’de Rusya’nın onayı ile kalabilen ‘Fırat Kalkanı’ güçleri, Türkiye’nin yeniden saf değiştirmesini önlüyor ve Rusya ile İran safında kalmasını zorunlu hale getiriyor.  

Öte yandan Washington’un “Sayın Trump'ın seçim zaferi Türkiye'nin de içinde bulunduğu bölgede yeni beklentilerin doğmasına, umutların filizlenmesine yol açmıştır. Biz yeni ABD yönetiminin bu umutları boşa çıkarmayacağına inanıyoruz. Bilhassa Suriye rejiminin son kimyasal saldırısı sonrası takınılan kararlı tutumu oldukça yerinde buluyoruz.”[4] diyerek ABD’yi Suriye’ye müdahaleye çağıran Erdoğan’ın beklentisine olumlu cevap vermemesi, hem Ankara hem de Suudiler açısından son nokta oldu.[5]   

Türkiye’nin saf değiştirmesinin en büyük kurbanı Fetih Ordusu

Türkiye’nin saf değiştirmesi sebebiyle oluşan bu şartlar, en büyük darbeyi ‘Fetih Ordusu’projesiyle İdlib’de kurulan devletçiğe vurduğu için ‘omlet haline gelen Suriye’nin’ yeniden yumurtaya dönüşmesinin önü açıldı.

Çünkü halihazırda Suriye’de IŞİD, Nusra ve PYD’nin devletçikleri bulunuyor ve İdlib’deki Nusra devletçiği de tıpkı Rakka’daki IŞİD devletçiği gibi hiçbir uluslararası güç tarafından desteklenmiyor. Hatta hükümet yanlısı basın İdlib’e girmeyi teşvik ediyor.[6]

Bu ise PYD ile sorununu müzakere masasında çözebilecek olan Suriye’nin orta veya uzun vadede topraklarının tamamını silahlı grupların işgalinden kurtarabileceğini gösteriyor.

‘Omlet’ memnuniyetinden ‘tost’ kaygısına

Muhtemelen artık İsrail de bu gerçeği görüyor olmalı ki Tel Aviv’de Suriye’nin omlet olmasından duyulan memnuniyetin yerini Suriye’deki İran ve Hizbullah askeri varlığından duyulan kaygının aldığı görülüyor.

Bu yüzden İsrailliler artık Suriye ile ilgili açıklamalarında sadece İran ve Hizbullah askeri varlığının kabul edilemez olduğunu vurguluyorlar.[7]

İsrail’in Suriye’deki İran ve Hizbullah askeri varlığı konusundaki taleplerinin karşılanmaması, Amerika’nın Rusya ile Suriye’nin güneyi konusunda anlaşma yapmak zorunda kalmasıyla ilgili bir durum.

Güney cephesi hezimeti

Geçtiğimiz nisan ayından bu yana yaşanan şu gelişmeler, Amerika’nın Rusya ile neden İsrail’in taleplerini karşılamayan bir anlaşma yapmak zorunda kaldığını açıklıyor.

1- Nisan ayında ABD ve Ürdün’ün “güvenli bölge” adı altında destekledikleri silahlı gruplar aracılığıyla idari açıdan Suriye devletinin kontrolünden çıkarılmış bölgeler oluşturmaya hazırlandığı basına yansımıştı. Haberde ayrıca “Amerika ve Ürdün’ün müdahil olduğu alanların sadece Irak-Suriye ve Ürdün sınırından ibaret olmadığı, Golan’a ve Havd Yermuk’e kadar olan sınır hattında Ürdün özel kuvvetleriyle Amerikalı ve İngiliz askeri danışmanlarının bulunacağı ve bunların Ehl-i Sünnet Gençleri Tugayıel-Hak Tugayları gibi grupların oluşturduğu ‘Güney Cephesi’ adlı muhalif gruba eğitim vereceği” bildirilmişti.[8]

2- Yine nisan ayında İsrail’in Suriye’nin güneyindeki silahlı gruplara destek vererek Suriye ordusu mevzilerine yönelik saldırılarını arttırdığı görüldü.[9]

3- Ürdün Hükümet Sözcüsü Muhammed el-Mumini, mayıs başında yaptığı açıklamada Suriye’de güvenlik ve istikrarın sağlanması ve çatışmaların durdurulması konusunda özen gösterdiklerini belirterek “Ancak gerekirse Suriye toprakları içerisinde kendi sınırlarımızı savunacağız”[10] dedi.

4- İsrail basını mayıs ortasında ABD, İngiliz ve Ürdün özel kuvvetlerinin Suriye’nin Irak ve Ürdün sınırındaki Tenef bölgesinden Suriye’nin güneyine girdiğini duyurdu.[11]

5- Bu gelişmelerin ardından Suriye ordusu ve müttefikleri, Ürdün ve Irak sınır hattını kontrol altına almak üzere Suriye’nin çöl bölgesinde hızlı bir operasyon başlattı ve Amerikan özel kuvvetlerinin silahlı gruplara eğitim verdiği Tenef sınır kapısına doğru ilerledi. Amerika, Tenef’e doğru ilerleyen Suriye ordusu ve müttefiklerine 4 ayrı hava saldırısı yaptı[12] ve Tenef’teki askeri yığınağını arttırdı.[13]

6- General Kasım Süleymani’nin Suriye’nin Irak ve Ürdün sınır hattının kontrol altına alınması için başlatılan operasyondaki rolünden dolayı ‘İran koridoru’ adı verilen bölgenin Irak tarafında Haşd Şabi birlikleri Tenef’in kuzeyindeki Suriye sınırını kontrol altına aldı. Ardından da Suriye ordusu müttefikleri bu bölgeye ilerleyerek Haşd Şabi birlikleriyle buluştu.[14] Böylece Tenef’teki Amerikan özel kuvvetleri ve desteklediği silahlı gruplar; kuzey, güney ve batı yönlerinden kuşatma altında kalmış oldu.

7- Nisan ayında Suriye’nin güneyinde ‘güvenli bölge’ oluşturma planı bu şekilde başarısız olan Amerika, haziran sonlarında Rusya ile anlaşma yapmak zorunda kaldı. Suudi Şarku’l Avsatgazetesinin haberi anlaşmanın Suriye’nin lehine olduğunu gösteriyordu.[15] Nitekim bir hafta sonra da Amerika, desteklediği silahlı gruplara verdiği silahları geri alarak Suriye’nin güneyindeki planını iptal ettiğini gösterdi.[16]

İsrail’in ‘tost’ olma kaygısı

Muhtemelen Amerika, nisan ayında öngördüğü planı gerçekleştirebilseydi, Rusya ile yaptığı anlaşmada İsrail’in kaygılarını gideren maddeler görebilirdik. İsrail’in gösterdiği tepki, anlaşmanın kaygıları gidermediğini gösteriyor.

İsrail, İran ve Hizbullah’a bağlı güçlerin İsrail sınır hattından hatta Suriye’nin tamamından çekilmesini ve Suriye ordusunun da Golan sınırından onlarca kilometre uzak durmasını istiyor ve bu taleplerinin yerine getirilmemesi halinde ‘güvenliğimiz için her türlü adımı atarız’ tehdidini savuruyordu.

Ancak İsrail’in bu tehditleri Rusya’nın tepkisiyle karşılaştı. Lübnan’dan yayın yapan Marada’nın İsrail Kanal-2 Televizyonundan naklen bildirdiğine göre Suriye’nin güneyindeki Rus gözlemci güçlerinin komutanı Albay Aleksi Kozin, İsrail’i Suriye’ye yönelik bir saldırıdan sakınması ve uygulanan ateşkese bağlı kalması konusunda uyardı.

Albay Kozin Rus gazetecilere yaptığı açıklamada “Şartlarını Rusya’nın belirlediği ateşkes, İsrail’i de kapsıyor. İsrail şimdiye kadar serbest davranıyordu. Umarız onlar Suriye’nin güneyindeki ateşkese uyarlar. İsrail eğer tek taraflı bir adım atmaya kalkarsa Rusya, anlaşmanın uygulayıcı tarafı olarak buna nasıl karşılık vereceğini ve böylesi bir durumda ne yapması gerektiğini biliyor.”[17] dedi.   

Nisan ayında Suriye ordusu mevzilerine yönelik saldırılarını arttıran İsrail’in ABD-Rusya anlaşmasından sonra siyasi feryat figanlarına rağmen askeri açıdan hiçbir adım atmaması Rusya’nın mesajını aldığını gösteriyor.

Albay Kozin, ayrıca şunları söylüyor: “İsrail, Rus askeri gözlemcilerin Kuneytra’nın kuzeyinde bulunmasına karşıydı. Ancak Amerika ile yapılan anlaşmayla Rus güçlerinin bu bölgede bulunmasının gerekliliği ortaya kondu. Bu durum Suriye’nin güneyindeki savaşı durduracak olumlu bir durumdur. Silahlı gruplar bilmelidir ki Kuneytra ili yakında tamamen güvenli hale gelecek ve onlara silahlarını ve güçlerini Suriye’ye teslim etmeleri için süre verilecektir. Bu kentteki durum Rusya’nın garantörlüğünde düzene girecektir.”

Sürecin Albay Kozin’in öngördüğü gibi gelişmesi ve Suriye’nin güneyinin de tıpkı Halep’te ve diğer yerlerde yapıldığı gibi silahlı grupların İdlib’e tahliyesi ile çözüme kavuşması halinde İsrail’in kaygılanması için çok sebep var.

Çünkü 2015’te Suriye’nin omlet olmasından memnuniyet duyan İsrail, Lübnan’ın güneyinde Hizbullah, Suriye’nin güneyinde ise Suriye ordusu ve İran arasında kendisini tost gibi hissediyor.

 

[1] Hürriyet. 21 Temmuz 2015. Suriye artık omlet oldu http://www.hurriyet.com.tr/suriye-artik-omlet-oldu-29606320

[2] YDH. 6 Temmuz 2015. Suriye için ‘yapı söküm’ stratejisi http://www.ydh.com.tr/YD467_suriye-icin-yapi-sokum-stratejisi.html

[3] Cumhuriyet. 13 Nisan 2015. İşte Esad’ı devirme planı http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/dunya/253491/iste_Esad_i_devirme_plani.html

[4] Hürriyet. 16 Mayıs 2017. Son dakika: Trump'la basın toplantısında Erdoğan'dan flaş YPG ve FETÖ mesajları http://www.hurriyet.com.tr/gozler-erdogan-trump-gorusmesinde-40460229

[5] YDH. 10 Ağustos 2017. Suudiler Suriye konusunda nasıl çark etti http://ydh.com.tr/HD15379_suudiler-suriye-konusunda-nasil-cark-etti.html

[7] Hürriyet. 17 Temmuz 2017. İsrail, Suriye’de Rus-ABD anlaşmasına karşı çıktı: ‘O ateşkes İran’a yarar’ http://www.hurriyet.com.tr/israil-suriyede-rus-abd-anlasmasina-karsi-cikti-o-ateskes-irana-yarar-40523205

[8] YDH. 20 Nisan 2017. ABD ve Ürdün’den Suriye’ye saldırı hazırlığı http://ydh.com.tr/HD15188_abd-ve-urdunden-suriyeye-saldiri-hazirligi.html

[9] YDH. 24 Nisan 2017. Suriye’nin güney cephesinde İsrail’in rolü http://ydh.com.tr/HD15192_suriyenin-guney-cephesinde-israilin-rolu-.html

[10] YDH. 8 Mayıs 2017. Ürdün’den Suriye’de güvenli bölge açıklaması http://ydh.com.tr/HD15221_urdunden-suriyede-guvenli-bolge-aciklamasi.html

[11] YDH- 15 Mayıs 2015. ‘ABD, İngiliz ve Ürdün özel kuvvetleri Suriye’de’ http://ydh.com.tr/HD15233_abd-ingiliz-ve-urdun-ozel-kuvvetleri-suriyede.html

[12] YDH. 2 Haziran 2017. Pentagon’dan Tenf’teki Suriye birliklerine tehdit http://ydh.com.tr/HD15268_pentagondan-tenfteki-suriye-birliklerine-tehdit.html

[13] YDH. 14 Haziran 2017. ABD, Tenf’teki askeri varlığını artırdı http://ydh.com.tr/HD15288_abd-tenfteki-askeri-varligini-artirdi.html

[14] YDH. 10 Haziran 2017. Suriye ordusu, Irak sınırına ulaştı http://ydh.com.tr/HD15281_suriye-ordusu-irak-sinirina-ulasti.html

[15] YDH. 23 Haziran 2017. ‘Rusya ve ABD, Suriye’nin güneyi konusunda anlaştı’ http://ydh.com.tr/HD15303_rusya-ve-abd-suriyenin-guneyi-konusunda-anlasti.html

[16] YDH. 2 Temmuz 2017. ABD, ÖSO’ya verdiği silahları geri aldı http://ydh.com.tr/HD15365_abd-osoya-verdigi-silahlari-geri-aldi.html

[17] Marada. 5 Ağustos 2017. جنرال روسي يحذّر إسرائيل: حافظوا 

NELER SÖYLENDİ?
@
Alptekin Dursunoğlu

Alptekin Dursunoğlu

DİĞER YAZILARI İşte İlham Aliyev’in 'İsrail burada nerede?' sorusunun cevabı 10-10-2021 18:49 Yorgunların uzlaşmasıyla doğan Taliban emirliği 24-08-2021 10:06 Yeni bölgesel denklem ihtiyacı 03-08-2021 06:52 İran’da seçimler sonrası yeni bir dönem mi başlıyor? 21-06-2021 09:34 İsmail Heniye'nin İsrail İle Normalleşme Yönünde Adım Atan Fas Ziyareti... 18-06-2021 10:59 ‘Ümmetin liderlik’ ve Filistin’in silah sorunu... 19-05-2021 06:14 İdlib mi Fırat’ın doğusu mu? 28-03-2021 09:03 Suriye krizi onuncu yılına girerken.. 15-03-2021 09:21 Yozlaşmış düzenler, lümpen devrimler... 09-08-2020 22:56 Suriye hevesleri ve İdlib kaygıları arasında tercih zorunluluğu.. 11-02-2020 20:48 Direniş’in Zulfikar’ı 10-01-2020 19:45 Amerikan Jokerleri, Irak ve Lübnan'da Neler Oluyor... 08-12-2019 19:50 Barış Pınarı’nda neye niyet neye kısmet... 20-10-2019 08:04 İdlib için ‘yeni bir sayfa’ mümkün 11-07-2019 08:01 İsrail, Trump yönetiminden ne kadar korksa yeridir! 22-05-2019 05:00 Tahran ve Şam’dan Amerika’ya uyarı, Rusya’ya ayar... 03-03-2019 07:14 Adana mutabakatı, Türkiye’nin 'berat belgesi' 29-01-2019 17:14 Sahi kim Kürt düşmanı? PYD Şam’ın himayesine sığınacak? 27-12-2018 08:38 2015'ten bugüne değişen Yemen politikası yada, Suudi makamında Yemen ağıtları... 17-12-2018 20:01 Yemen savaşı biter mi? 25-11-2018 22:59 Sünni dünya'da tehdit algısının değiştirilmesi, Düşman olarak İsrail'i değil İran'ı görmek.. 05-11-2018 13:11 Bir acayip zirve, tüm tarafları memnun etti. 29-10-2018 21:15 Netanyahu’yu kim işletti? 30-09-2018 19:08 Soçi anlaşması, Fırat’ın doğusu ve Türkiye’nin İdlib rolü 24-09-2018 09:34 Suriye’ye müdahale ihtirasının acı meyvesi İdlib.. 15-09-2018 20:57 İran Rusya ortaklığında neler oluyor? 02-06-2018 12:23 Sadr’ın ‘zaferi’ Irak’ın belirsizliği... 20-05-2018 11:59 Mağluplar cephesinin savaş tehdidi 03-05-2018 23:45 ‘Doğu Guta’dan ‘Doğu Fırat’a Suriye’nin toprak bütünlüğü... 26-02-2018 20:28 Meğer İran halkı ne istiyormuş? 04-02-2018 23:35 Amerika’nın yeni Suriye stratejisi ve Türkiye'nin safı... 22-01-2018 10:20 İran’a dair iki tasvir.. 01-01-2018 13:36 Filistin-İsrail sorununda dördüncü aşama 18-12-2017 07:07 İran’ın en büyük şansı Suudiler 08-12-2017 09:06 Lübnan’da ava giderken av olmak.. 22-11-2017 23:06 Suudi-İsrail ekseni için yeni umut.. 06-11-2017 15:59 Dejavu, bağımsız Kürdistan macerası 23-10-2017 13:15 Kürdistan referandumu, hangi mağduriyet, hangi meşruiyet? 03-10-2017 10:40 Kürdistan için iki senaryo, Barzani için iki muhtemel gelecek.. 17-09-2017 21:34 Hizbullah’ın ikinci stratejik zaferi.. 30-08-2017 21:04 Omletten yumurta yapma sanatı 14-08-2017 07:19 ‘Fiili durumlar’ diyarında bağımsız Kürdistan kumarı 31-07-2017 08:56 Şerif’in Çar’la anlaşması... 10-07-2017 08:00 Zulfikar’ın anlattıkları... 22-06-2017 01:00 350 milyar dolarlık hayal ticareti Ortadoğu NATO’su.. 23-05-2017 14:29 Hamas’ın Yeni Siyaset Belgesi Ne Diyor.. 08-05-2017 09:28 Suriye’de yeni süreç başlarken Türkiye’nin lisanı ve lisan-ı hali.. 01-05-2017 19:09 Suriye saldırısı, ‘Yeni Şerifin’ ödül avcılarına züğürt tesellisi.. 10-04-2017 05:15 Şam ve Hama saldırısı Türkiye’nin Astana rolüne Suudi çelmesi... 27-03-2017 08:48 Türkiye’nin ‘Suriye’nin toprak bütünlüğü’ macerası... 19-02-2017 20:43 ÖSO iç savaşından, Fetih Ordusu iç savaşına 01-02-2017 12:35 Astana konferansı, yeni 'oyun düzeninin' ilk tatbikatı. 23-01-2017 14:29 Türkiye, Rusya İran ortaklığı ve Suriye’de artan çözüm şansı... 04-01-2017 21:57 Türkiye’nin ‘dolaylı ortaklığı’ ve Halep'in 'düşmesi' 19-12-2016 07:18 Irak’a dair gerçekler ve Musul’a dair senaryolar. 04-12-2016 21:33 Fırat Kalkanı kimin kalkanı? 27-11-2016 20:51 Cerablus müdahalesi 29-08-2016 22:51 Yeni Osmanlı aklından Türkiye Cumhuriyeti aklına dönüş... 08-08-2016 09:28 Dış politika dinamikleri açısından 15 Temmuz darbe girişimi... 25-07-2016 23:08 Cenevre-3’ün Cenevre-2’ye direnişi 08-05-2016 23:37 Arap Birliği’nde Suudi İsrail dönemi 27-03-2016 23:16 İsrail ile fabrika ayarlarına dönüş 28-12-2015 13:10 Suriye için şafak vakti 21-12-2015 17:23 IŞİD’e karşı ‘taktik başarısızlık’ mı yanlış strateji mi? 25-05-2015 08:13
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA