Zeynep Haşemi
Zeynep Haşemi
Giriş Tarihi : 13-08-2017 22:24

Eğitim Sorunu Üzerine

Eğitim, insanın kendini geliştirmesi için edinilen bilgi, beceri ve anlayışlara denir. 

Eğitimde amaç; iyi, kaliteli, erdemli, bilgili insan yetiştirmek olmalı.

Eğitimde insan yetiştirirken kesinlikle fiziksel şiddete ve aşağılamaya  karsıyım evet kesinlikle disiplin olmalı ama bu disiplin fiziksel şiddet ve aşağıla yapılmadan sağlanmalıdır.

Öğrenci velisi bu disipline müdahale etmemeli, ettiği  takdirde öğrenci başarısız olacaktır.

Şöyle ki: Veliler, öğrenci olan çocukları önünde öğretmen ve okul yöneticilerini aşağılarsa öğrenci basarı elde edemez.

Böyle bir durumda öğrenci ukala ve küstah olur, başarısız olur.

Öğrenci başarışız olur dedim, izah edeyim; yetişkinleri düşünelim, kendimizi düşünelim, saygı duymadığımız biri bize ne kadar etki edebilir?

Yani gözümüzde basitleşmiş biri bilgi birikimde zirve de olsa, bize istese de bir şey veremez.

Çünkü saygı duymadığımız insanların ne söylediklerini umursamayız.

Şimdi gelelim öğrenci ve veli konusuna tekrar.

Eğer Veliler çocuğun-öğrencinin gözünde öğretmeni Müdürü değersizleştirip yerli yersiz öğrenciye sırt çıkar, olur olmaz öğretmenlerle tartışmaya girerse öğrenci başarısız olur.

Basarili bir eğitimin ilk kuralı saygıdır.
Öğrenci öğretmene saygısını yitirmişse ondan başarı beklemeyin.

Aynı şekilde saygının da ne derece kalite ve başarıya etki ettiğini söylemeliyim.

Sultan Mehmet Fatih ve hocasının örneğine bakın...

Buna dair çok örnek var.

Bugün Kore eğitim sistemini biraz inceledim. Fevkalade bir eğitim sistemleri var. Ders saatleri dışında -ki çok uzun - diğer eğitim tarzı gayet basarili olması gereken de bu.

Öğretmen hak ettiği değeri hem maddi hem manevi olarak alıyor.
Bizde de böyleydi eskiden...

Eğitimciye saygı sevgi haddinden fazlaydı.
Kendime dair; Bana zaman zaman çocuklarımın basarisinin sebebini soruyorlar.

Cevabim; “Öğretmenlerini onların yani çocuklarımın gözünde yüceltirim " diyorum

Elbette basari için bir çok etken var, fakat saygı başarıda olmazsa olmazlar arasındadır.

Çocuklarınızdan başarı bekliyorsanız Saygı duymayı öğretiniz lütfen.

NELER SÖYLENDİ?
@
Zeynep Haşemi

Zeynep Haşemi

DİĞER YAZILARI Tut Bizi Eyy Oruç!... Ahlak olmadan din olmaz. Ahlaksızlık her çürümenin başıdır. Din Satanlar! Diğer Bir Tabirle 'Dini olduğu için Ahlâka ihtiyaç duymayanlar' Ne Evlilikler Başarıdır Ne De Boşanmalar Kusur... Kuyruğu Kesik Tilkiler... Aldanma bize miras kaldı 'Adem'den... Filistinli Kadının Çağrısı: İnsanlık, İslam Dünyası, Filistin, Kudüs Mescid-i Aksa Sizi Bekliyor. Allah Resulü Örnekliğinde Bayramların Mesajı.... Dede Mirası Evliliğe İslami, Boşanmaya Katolik Mantıkla Bakıyoruz... Kirli Bohça Geçmişimiz ve Örnek Kadınlar... İnsanın Ruhundaki Yılanlık... Şahmeran Bir Anadolu Efsanesi... Doğal Afetleri Doğru Anlamak.... Bahanelere Bahane Üretmeyin Hanımlar Siyasetin Vefasızlığı İslamın Canına Okudular.. Çocuklarımız Aynalarımızdır.. Üslubunuz Kimliğinizdir Çevreniz İçinizdir Erdemsizlik Diz Boyu Şehid Muhammed Mursi'nin Yalnızlığı İzmir Notları, İzmir Gavur Değildir Hırs, Fabrika Ayarlarını Bozar İnsanın. Haddimizi Bilmiyoruz Bir Çobanın Öğrettikleri, Başımın Tacısın Çobanım Yerli ve Milli Tarım Zamanı... Kötülüğe karşı İyilik Meşalesi.. Ve büyüdük anladık ki tehlikeli olan köpekler değil insanlarmış. Tecessüs Nedir Bilir Misiniz? Ebu Salah Ve Müslümanların Acizliği Toplum Güvensiz İnandığın Allah; Sanalında Allah’ı Erkekler İnsan Değil Mi? Ey Kul Haddini Bil Şarkıcı Hadise Başkaldırdı. Popüler Kültür Ve Esaret Sosyal Medya Ve Aldatılmışlık... Eğitim Gönül Ve Sevgi İşidir. Edepsiz Anne, Edepsiz Çocuk Büyütür.. Cihadı Doğru Anlamak…. Ölüler Diyarı Huzur Diyarıdır… Ramazan Ve Mağfiret Çocuk Eğitimi Ve Terbiyesi... Haddini Bil Dindar… Namazsız İslam olmaz, Alçalırken Yükselmenin Adıdır Namaz. Eşler Eşya Değildir... Aptallar Bahane Üretir… Malt İçeceği Masum Değildir... Sen Hiç Öldün Mü? Din Adamına yada Din Kadınına Çerçeve Çizmek Erdoğan; Mücadeleci Şefkatli Halk Adamı Erdemli Bir Toplum Nasıl Oluşur? Ramazan, Ruhun ve Bedenin Arınma Ayıdır Semud Kavmi Ve Bizim Mütekebbirler Kibir... Hayır vallahi hayır! Adil Olmadıkça Ibadetleriniz Sizi kurtarmayacak ! Durmak da felaket, durmadan koşmak da... Dindar Fotomodeller Instagram’da… Kadın Şeytan mıdır? Kadın Severse Korkma Aşka Aşık Ol.. Bir pazar günü… Tarih 24 Ocak. Siyasetin Karanlığından Edebiyatın Aydınlığına. Rahmet ve Aşk... Kadını Dövün Deşarj Olun
Advert
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA