Zeynep Haşemi
Zeynep Haşemi
Giriş Tarihi : 23-07-2017 07:59

Cihadı Doğru Anlamak….

Cihad kavramını son günlerde gündemde. MEB eğitim müfredatında olması gereken bazı değişiklikleri yapınca bazı çevreler kıyameti kopardı.

En çok tepki çeken konulardan biride Cihad kavramının Din Kültürü müfredatına konulmuş olması idi.

O günden sonra gerek medyada gerek sosyal medyada cihad kavramı sıkça işlendi.

Nedir Cihad önce onu bilmek gerekir diye düşünüyorum. Dar kalıplara şıkıştırmadan ön yargısız yaklaşmak gerekiyor.

Cihad, Allah yolundaki her türlü faaliyet ve hareketin adıdır. Hakkı üstün ve hakim kılmak için gayret sarf etmektir. Başka bir ifadeyle cihad, İslam'ın aksiyon yönüdür, onun hamle gücüdür.

CİHADI öcü gibi gösterenlere tavsiyem, kötü niyetli değilseniz bu sözü iki kez düşünüp öyle ithamda bulunun

Cihad tevhid ve adalet için mücadele etmektir. Bu mücadelede günün şartlarına göre ilimle, bilimle, ekonomiyle, sanayi ile eğitimle olur. Bilinçli Müslüman, erdemli ahlaklı insan yetiştirmekle olur.

Cihat geniş bir kavramdır. Cihadın çeşitleri vardır. Cihat eline kılıç alıp kafa kesmek değil. İslam dinini yüceltme adına yapılan her şey cihaddır.

Ön yarglı güruh Cihada örnek gösterirken Müslüman radikal grupların birbiriyle olan mücadelelerini, birbirleri ile savaşlarını göstermektedir. Müslümanın Müslümanla cihadı olamaz. Bu İslamı anlamamış grupların dengesiz tavırları İslam’a İslamın cihad anlayışına mal edilemez. Çünkü bu grupların cihaddan anladıkları tek şey kendilerinden olmayanları öldürmektir. Bu guruplar İslam ile alakası olmayan küresel güçlerin oyuncağı olan  gruplardır.

İslam’da cihattan amaç insanı yaşatmak, insanın dirilişine vesile olmaktır. Hidayetine vesile olmaktır. Allah resulü “Bir insanın Hidayetine vesile olmak yer ve gök arası mor koyunlara sahip olmaktan daha hayırlıdır” der.

Her Müslüman cihad ile mükelleftir. Yani cehd etmekle kötülükle mücadele etmekle mükelleftir.

“Onlara de ki; eğer babalarınız, oğullarınız, kardeşleriniz, kadınlarınız, akrabalarınız, kabileniz, elde ettiğiniz mallar, kesada uğramasından korktuğunuz ticaret, hoşlandığınız evler ve meskenler, size Allah ve Resulünden ve Allah yolunda cihaddan daha sevimli ise, artık Allah'ın emri gelinceye kadar bekleyin. Allah böyle fasıklar topluluğuna hidayet nasip etmez” Tevbe-24

Ahir zamandayız ahir zaman cihadı birçok türlüdür. Cihad etmek adam öldürmek değildir. İslam’da bir insanı öldürmek tüm insanlığı öldürmek gibidir. Bir insanı yaşatmakta tüm insanlığı yaşatmak gibidir.

Efendimiz sav kılıçla cihad ederken bir avuç Müslümanın yeryüzünden silinmesine karşı savunma yapmıştır. Allah resulünün yaptığı savaşların çoğu savunma savaşlarıdır.

Cihadı dar çerçeveye sıkıştırıp öcü gibi göstermek , bilinçsizlik değilse İslam düşmanlığıdır.

 

 

 

NELER SÖYLENDİ?
@
Zeynep Haşemi

Zeynep Haşemi

DİĞER YAZILARI Tut Bizi Eyy Oruç!... Ahlak olmadan din olmaz. Ahlaksızlık her çürümenin başıdır. Din Satanlar! Diğer Bir Tabirle 'Dini olduğu için Ahlâka ihtiyaç duymayanlar' Ne Evlilikler Başarıdır Ne De Boşanmalar Kusur... Kuyruğu Kesik Tilkiler... Aldanma bize miras kaldı 'Adem'den... Filistinli Kadının Çağrısı: İnsanlık, İslam Dünyası, Filistin, Kudüs Mescid-i Aksa Sizi Bekliyor. Allah Resulü Örnekliğinde Bayramların Mesajı.... Dede Mirası Evliliğe İslami, Boşanmaya Katolik Mantıkla Bakıyoruz... Kirli Bohça Geçmişimiz ve Örnek Kadınlar... İnsanın Ruhundaki Yılanlık... Şahmeran Bir Anadolu Efsanesi... Doğal Afetleri Doğru Anlamak.... Bahanelere Bahane Üretmeyin Hanımlar Siyasetin Vefasızlığı İslamın Canına Okudular.. Çocuklarımız Aynalarımızdır.. Üslubunuz Kimliğinizdir Çevreniz İçinizdir Erdemsizlik Diz Boyu Şehid Muhammed Mursi'nin Yalnızlığı İzmir Notları, İzmir Gavur Değildir Hırs, Fabrika Ayarlarını Bozar İnsanın. Haddimizi Bilmiyoruz Bir Çobanın Öğrettikleri, Başımın Tacısın Çobanım Yerli ve Milli Tarım Zamanı... Kötülüğe karşı İyilik Meşalesi.. Ve büyüdük anladık ki tehlikeli olan köpekler değil insanlarmış. Tecessüs Nedir Bilir Misiniz? Ebu Salah Ve Müslümanların Acizliği Toplum Güvensiz İnandığın Allah; Sanalında Allah’ı Erkekler İnsan Değil Mi? Ey Kul Haddini Bil Şarkıcı Hadise Başkaldırdı. Popüler Kültür Ve Esaret Sosyal Medya Ve Aldatılmışlık... Eğitim Gönül Ve Sevgi İşidir. Edepsiz Anne, Edepsiz Çocuk Büyütür.. Eğitim Sorunu Üzerine Ölüler Diyarı Huzur Diyarıdır… Ramazan Ve Mağfiret Çocuk Eğitimi Ve Terbiyesi... Haddini Bil Dindar… Namazsız İslam olmaz, Alçalırken Yükselmenin Adıdır Namaz. Eşler Eşya Değildir... Aptallar Bahane Üretir… Malt İçeceği Masum Değildir... Sen Hiç Öldün Mü? Din Adamına yada Din Kadınına Çerçeve Çizmek Erdoğan; Mücadeleci Şefkatli Halk Adamı Erdemli Bir Toplum Nasıl Oluşur? Ramazan, Ruhun ve Bedenin Arınma Ayıdır Semud Kavmi Ve Bizim Mütekebbirler Kibir... Hayır vallahi hayır! Adil Olmadıkça Ibadetleriniz Sizi kurtarmayacak ! Durmak da felaket, durmadan koşmak da... Dindar Fotomodeller Instagram’da… Kadın Şeytan mıdır? Kadın Severse Korkma Aşka Aşık Ol.. Bir pazar günü… Tarih 24 Ocak. Siyasetin Karanlığından Edebiyatın Aydınlığına. Rahmet ve Aşk... Kadını Dövün Deşarj Olun
Advert
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA