Zeynep Haşemi
Zeynep Haşemi
Giriş Tarihi : 24-03-2017 18:03

Çocuk Eğitimi Ve Terbiyesi...

Hz Nuh as 'ın oğlu isyan etmiş gemiye binmemişti.
Eşi de de ihanet etmişti inanmamıştı Allah’ın peygamberi olan Nuh (as)’a,
Baba peygamberdi ama çocuk annenin yolunu tercih etmişti.
Bu durum çocuk üzerinde annenin etkisini göstermesi açışından önemli bir gösterge bence...

Değerli gençler, beyefendiler
Eş seçerken çocuklarınızı düşünün.
Eşin asil olması iyi ahlaklı, edepli bir annenin eğitiminden geçmesi çok önemlidir. Çocuklar Ebeveynlerin kopyasıdır. Özellikle de annelerin...

Anne yalancıysa çocuk da yalan söyler
Anne küfürbaz ise çocuk da küfrü öğrenir.
Anne hırsızsa çocuk da hırsız olur.
Bu örnekleri çoğaltabiliriz.

Çocuk ahlaksız davranışları aileden ya da çevreden öğrenir.
Eğer anne yahut baba iyi örnek olmayıp uyarıda bulunmazsa ahlak dışılık kronik hale gelir çocukta.

Hırsız genç hikayesini çoğunuz bilirsiniz.
Vakti zamanında bir anne ve oğlu beraber yaşarlarmış.
Oğlan çocuk ufaktan başlayarak hırsızlık yapmaya başlar derken yaşı büyüdükçe yaptığı hırsızlık da büyür. Öyle ki Bu hırsızlık idamına neden olur. Cezası belli İdam sehpası kurulmuş biraz sonra idam edilecek genç hırsız. Biraz ilerde annesi ağlamakta.

Görevliler tam idama götürürken genç hırsız görevlere son bir arzum var der. Nedir son arzun diye sorar görevliler. Genç hırsız öfke ile konuşur, “annemin dilini öpmek istiyorum” der.

Peki derler görevliler .
Genç annesine yaklaşır, “Anneciğim çıkar o dilini öpeyim” der.
Anne çıkarır dilini çıkarmasıyla çığlığı koparması bir olur. Genç hırsız annesinin dilini ısırarak koparmıştır.

Ve dönüp annesine şöyle der :
“Benim bu hale gelmeme neden sensin.”
Bir kez bile beni sorgulamadın hatta cesaretlendirdin...

Dikkat ederseniz çocuk terbiyesi ve eğitiminde özellikle annenin altını çizdim çünkü anne çocuğun ilk ve en etkili öğretmenidir.

Evet değerli ebeveynler lütfen çocuklarınıza güzel ahlakı öğretiniz .
Çocukların anne baba üzerindeki haklardan biridir güzel ahlakın öğretilmesi.

Yüce Allah Kur'an-ı Kerim'de şöyle buyurmaktadır:

"Ey iman edenler! Kendinizi ve yakınlarınızı, yakıtı insanlar ve taşlar olan bir ateşten koruyun.” (Tahrim-6)

Peygamberimizde çocuk terbiyesine işaret ederek anne babaları uyarıyor ve şöyle buyuruyor:.

“Çocuklarınızı iyi eğitin ki yüce Allah sizleri affetsin."

“Allah'ın rahmeti, çocuklarının iyi işler yapmasına yardımcı olan anne ve babanın üzerine olsun!"

"İyi babaların çocuklarına bırakabileceği en büyük miras, servet değildir; güzel eğitim ve ahlâktır."

Hz. Ali çocuk terbiyesi ile ilgili şöyle demiştir:

"Çocuklarınızı kendi zamanınızın âdetlerine göre eğitmekte ısrarcı olmayın; çünkü onlar sizin zamanınızdan başka bir zaman için yaratılmışlardır."

 

NELER SÖYLENDİ?
@
Zeynep Haşemi

Zeynep Haşemi

DİĞER YAZILARI Tut Bizi Eyy Oruç!... Ahlak olmadan din olmaz. Ahlaksızlık her çürümenin başıdır. Din Satanlar! Diğer Bir Tabirle 'Dini olduğu için Ahlâka ihtiyaç duymayanlar' Ne Evlilikler Başarıdır Ne De Boşanmalar Kusur... Kuyruğu Kesik Tilkiler... Aldanma bize miras kaldı 'Adem'den... Filistinli Kadının Çağrısı: İnsanlık, İslam Dünyası, Filistin, Kudüs Mescid-i Aksa Sizi Bekliyor. Allah Resulü Örnekliğinde Bayramların Mesajı.... Dede Mirası Evliliğe İslami, Boşanmaya Katolik Mantıkla Bakıyoruz... Kirli Bohça Geçmişimiz ve Örnek Kadınlar... İnsanın Ruhundaki Yılanlık... Şahmeran Bir Anadolu Efsanesi... Doğal Afetleri Doğru Anlamak.... Bahanelere Bahane Üretmeyin Hanımlar Siyasetin Vefasızlığı İslamın Canına Okudular.. Çocuklarımız Aynalarımızdır.. Üslubunuz Kimliğinizdir Çevreniz İçinizdir Erdemsizlik Diz Boyu Şehid Muhammed Mursi'nin Yalnızlığı İzmir Notları, İzmir Gavur Değildir Hırs, Fabrika Ayarlarını Bozar İnsanın. Haddimizi Bilmiyoruz Bir Çobanın Öğrettikleri, Başımın Tacısın Çobanım Yerli ve Milli Tarım Zamanı... Kötülüğe karşı İyilik Meşalesi.. Ve büyüdük anladık ki tehlikeli olan köpekler değil insanlarmış. Tecessüs Nedir Bilir Misiniz? Ebu Salah Ve Müslümanların Acizliği Toplum Güvensiz İnandığın Allah; Sanalında Allah’ı Erkekler İnsan Değil Mi? Ey Kul Haddini Bil Şarkıcı Hadise Başkaldırdı. Popüler Kültür Ve Esaret Sosyal Medya Ve Aldatılmışlık... Eğitim Gönül Ve Sevgi İşidir. Edepsiz Anne, Edepsiz Çocuk Büyütür.. Eğitim Sorunu Üzerine Cihadı Doğru Anlamak…. Ölüler Diyarı Huzur Diyarıdır… Ramazan Ve Mağfiret Haddini Bil Dindar… Namazsız İslam olmaz, Alçalırken Yükselmenin Adıdır Namaz. Eşler Eşya Değildir... Aptallar Bahane Üretir… Malt İçeceği Masum Değildir... Sen Hiç Öldün Mü? Din Adamına yada Din Kadınına Çerçeve Çizmek Erdoğan; Mücadeleci Şefkatli Halk Adamı Erdemli Bir Toplum Nasıl Oluşur? Ramazan, Ruhun ve Bedenin Arınma Ayıdır Semud Kavmi Ve Bizim Mütekebbirler Kibir... Hayır vallahi hayır! Adil Olmadıkça Ibadetleriniz Sizi kurtarmayacak ! Durmak da felaket, durmadan koşmak da... Dindar Fotomodeller Instagram’da… Kadın Şeytan mıdır? Kadın Severse Korkma Aşka Aşık Ol.. Bir pazar günü… Tarih 24 Ocak. Siyasetin Karanlığından Edebiyatın Aydınlığına. Rahmet ve Aşk... Kadını Dövün Deşarj Olun
Advert
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA