Zeynep Haşemi
Zeynep Haşemi
Giriş Tarihi : 04-01-2017 21:25

Namazsız İslam olmaz, Alçalırken Yükselmenin Adıdır Namaz.

Namaz, İslam dininin en önemli ibadetlerindendir. Namaz, hicretten bir buçuk yıl kadar önce Mi'rac (İsrâ) gecesinde farz kılınmıştır. Namazın farz oluşuna dair birçok ayeti kerime var. Bu ayetlerden sadece birkaç tanesini zikretmek istiyorum...

“Bütün namazları ve orta namazı muhafaza edin." (Bakara, 2/238).

"Şüphesiz namaz, müminlere, vakitle belirlenmiş olarak farz kılınmıştır." (Nisa, 4/103).

"Oysa onlar, tevhid inancına yönelerek, dini yalnız Allah'a tahsis ederek O'na kulluk etmek, namazı kılmak ve zekatı vermekle emr olunmuşlardır. İşte doğru din budur." (Beyyine, 98/5).

"Namazı kılın, zekâtı verin ve Allah'a samimiyetle bağlanın. O, sizin mevlânızdır. O, ne güzel mevlâ ve ne güzel yardımcıdır."

Ayetlerin yanı sıra namaz dair birçok da hadis rivayet edilmiştir.

Bu konuda hafızamızda en çok yer eden hadis şüphesiz ''Namaz dinin direğidir" Hadisi şerifidir.

Allah Resulü bu hadisle adeta Müslümanları sarsmaktadır.

Şöyle bir düşünelim direği -dayanağı olmayan hiçbir eşya- nesne ayakta duramaz. En basitinden bir ev düşünelim. Bir ev direksiz olmaz direksiz olmadığı için ne yapıyor mühendis, öncelikle direkle başlıyorlar evin temeline.

Namazda tevazu vardır. Öyle bir tevazu ki alçalıyorsun ama alçaldıkça da yükseliyorsun. Allah'u Tealaya secdede bulunduğun zaman Allah seni yükseltip, yüceltiyor, ne mükemmel bir duygu.

Namazdaki secde halimiz bizim acziyetimizi belirtiyor. Namaz kulluğun mihenk taşıdır ve namaz duadır.

Zira Allah'u Teala;  “Duanız olmasa, Rabbim size ne diye değer versin!” buyuruyor. Bir ayeti kerimede daha Allah'u Teala ''Beni anınki bende sizi anayım'' buyuruyor. Yani Allah'ı anmak dua ile olur, Namaz da duadır.

Namaz Allah'u Tealanın huzuruna varmak ve onunla konuşmaktır.

İslam psikoloji dinidir. İnsan etten, kemikten, ruhtan bir de psikolojiden oluşuyor. Her durumun bir psikoloji hazırlama evresi olduğu gibi ibadetlerinde bir psikoloji hazırlama evresi vardır.

Birçok ibadette kulun alıştırma süreci olduğu gibi Namazda da durum böyledir.

İslam ibadet evresini farz olmamakla beraber çocukluk evresine indirgemiş. Ebeveynlere çocuklara yedi yaşından itibaren yavaş yavaş abdesti namazı öğretin diye emretmiştir.

Böylelikle ibadeti içselleştirme ve büluğ çağına girmekle beraber zorlanmamaları sağlanmış olacaktır.

Namazın farz olması için;

Müslüman olmak, akıl sağlığı yerinde olmak ve buluğ çağına ermiş olmak, gerekmektedir. Bu şartları taşıyan kişilere namaz farzdır.

Namaz birçok yönüyle hac zekat ve oruçtan ayrılmaktadır. Namazı terk etmek için hiçbir bahane yoktur. Örneğin hasta olsak bile namaz kılmak zorundayız. Abdest için su mu yok? teyemmüm etmeli yine de namaz kılmalıyız. Her halükarda Allah'ı tesbih etmek zorundayız.

Namaz müminin miracıdır. Allah Peygamber Efendimizi miraçla yükseltirken kullarını ise namazla yükseltmiştir. Allah namazla kibiri yok etmiştir. İblis Allah'ın "secde et " emrine karşı kibirde bulunduğu için  kibrinden dolayı huzurdan kovulmuştur.

Namaz- Secde; Allah karşısında tevazu elbisesi giymektir. Kul olduğunun farkında olmaktır.

Namaz kulun acizliğimizin farkında olmasıdır. İşte bu farkındalık bizi yüksek kılmaktadır..

Namaz kul olduğumuzu hatırlamaktır.

İbrahim Ethem hazretleri çok zengin biridir. Bir gün bir köle alır ve köleye adın nedir der.

Köle: Sen ne ile çağırırsan odur.

İbrahim Ethem: Ne yemek istersin.

Köle: Ne verirsen onu yerim.

İbrahim Ethem: Ne iş yapsın.

Köle: Ne emredersen onu yaparım.

İbrahim Ethem: Ne arzu edersin.

Köle: Kölenin arzusu mu olur! Efendinin dileği kölesinin arzusudur ne dilerse o olur.

Bu cevaplar karşısında İbrahim Ethem hazretleri. hüngür hüngür ağlamaya başlar ve kendi kendisine şöyle demeye başlar. Be ey miskin! kulluğu köleden öğren sen hiç ömründe Allah'u Tealaya karşı böyle olabildin mi?

Rabbim bizlere böyle kul olabilmeyi nasib etsin (amin).

Biz kulluğumuzun gereği olan namazı ne kadar ehemmiyetli kılıyoruz?

Namazı ehemmiyetli bir şekilde kılabilmek için çocuklarımıza daha küçük yaşlarda namaz kılmayı ve namazın önemini öğretmeliyiz.

İnsanlar namaza küçük yaşta alıştırılmadığı takdirde namaz ibadetinde sürekli kopmalar olacak ve devamı gelmeyecektir. Namazı içselleştirmeli yemek, içmek, uyumak gibi...

Namaz diğer ibadetlerden farklıdır ve en önemlisidir. Namaz eğitimi için en büyük görev annelere düşmektedir. Çocukları küçük yaşta namaza alıştırmalı. Namaz başta olmak üzere tüm ibadetleri çocuklarımıza sevdirmeliyiz.

NELER SÖYLENDİ?
@
Zeynep Haşemi

Zeynep Haşemi

DİĞER YAZILARI Tut Bizi Eyy Oruç!... Ahlak olmadan din olmaz. Ahlaksızlık her çürümenin başıdır. Din Satanlar! Diğer Bir Tabirle 'Dini olduğu için Ahlâka ihtiyaç duymayanlar' Ne Evlilikler Başarıdır Ne De Boşanmalar Kusur... Kuyruğu Kesik Tilkiler... Aldanma bize miras kaldı 'Adem'den... Filistinli Kadının Çağrısı: İnsanlık, İslam Dünyası, Filistin, Kudüs Mescid-i Aksa Sizi Bekliyor. Allah Resulü Örnekliğinde Bayramların Mesajı.... Dede Mirası Evliliğe İslami, Boşanmaya Katolik Mantıkla Bakıyoruz... Kirli Bohça Geçmişimiz ve Örnek Kadınlar... İnsanın Ruhundaki Yılanlık... Şahmeran Bir Anadolu Efsanesi... Doğal Afetleri Doğru Anlamak.... Bahanelere Bahane Üretmeyin Hanımlar Siyasetin Vefasızlığı İslamın Canına Okudular.. Çocuklarımız Aynalarımızdır.. Üslubunuz Kimliğinizdir Çevreniz İçinizdir Erdemsizlik Diz Boyu Şehid Muhammed Mursi'nin Yalnızlığı İzmir Notları, İzmir Gavur Değildir Hırs, Fabrika Ayarlarını Bozar İnsanın. Haddimizi Bilmiyoruz Bir Çobanın Öğrettikleri, Başımın Tacısın Çobanım Yerli ve Milli Tarım Zamanı... Kötülüğe karşı İyilik Meşalesi.. Ve büyüdük anladık ki tehlikeli olan köpekler değil insanlarmış. Tecessüs Nedir Bilir Misiniz? Ebu Salah Ve Müslümanların Acizliği Toplum Güvensiz İnandığın Allah; Sanalında Allah’ı Erkekler İnsan Değil Mi? Ey Kul Haddini Bil Şarkıcı Hadise Başkaldırdı. Popüler Kültür Ve Esaret Sosyal Medya Ve Aldatılmışlık... Eğitim Gönül Ve Sevgi İşidir. Edepsiz Anne, Edepsiz Çocuk Büyütür.. Eğitim Sorunu Üzerine Cihadı Doğru Anlamak…. Ölüler Diyarı Huzur Diyarıdır… Ramazan Ve Mağfiret Çocuk Eğitimi Ve Terbiyesi... Haddini Bil Dindar… Eşler Eşya Değildir... Aptallar Bahane Üretir… Malt İçeceği Masum Değildir... Sen Hiç Öldün Mü? Din Adamına yada Din Kadınına Çerçeve Çizmek Erdoğan; Mücadeleci Şefkatli Halk Adamı Erdemli Bir Toplum Nasıl Oluşur? Ramazan, Ruhun ve Bedenin Arınma Ayıdır Semud Kavmi Ve Bizim Mütekebbirler Kibir... Hayır vallahi hayır! Adil Olmadıkça Ibadetleriniz Sizi kurtarmayacak ! Durmak da felaket, durmadan koşmak da... Dindar Fotomodeller Instagram’da… Kadın Şeytan mıdır? Kadın Severse Korkma Aşka Aşık Ol.. Bir pazar günü… Tarih 24 Ocak. Siyasetin Karanlığından Edebiyatın Aydınlığına. Rahmet ve Aşk... Kadını Dövün Deşarj Olun
Advert
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA