Zeynep Haşemi
Zeynep Haşemi
Giriş Tarihi : 03-12-2016 21:13

Eşler Eşya Değildir...

Karı koca bir birinin malı, eşyası değildir.

Kadın da olsa erkek de olsa düşüncelerine kalbine kilit vuramazsınız.
Kalp esir değildir. Bir insanın fiziken sizinle olması demek kalbini düşüncesini avucunuzda tutabilirsiniz demek değildir.

Evliliklerde, eşler arasında iletişim, ten, kültür, bilgi, estetik, zerafet, frekans uçurumu oluşmuşsa o evlilikler sadece formalitedir artık. Tıpkı bir iş, bir mecburiyet gibi görülmeye başlanır. Sadece alışkanlıklar ve ele güne karşı göstermelik bir evlilik halini almıştır.

Evliliklerde en önemli nokta aidiyettir. Kişi kendini bu evliliğe, evli olduğu kişiye ait hissediyor mu? Hissetmiyorsa o evliliğin salası okunmuştur.

Evliliklerde ilk problem yatak odasında başlar. Oturma odasıyla devam eder. Eğer evlilikler sadece mutfak üzerine devam ediyorsa o evliliklerin ruhuna fatiha okumak şarttır artık. Ne var ki fatiha okunmasına okunur da bazen mecburiyet bahaneleri bu fatihaya engel olmaktadır.

Evliliklerin devamını mecburi hale sokan unsurlar vardır ya da kişi bunu mecburiyet görüyordur. Bu "mecburiyet" çocuklardır. Bir bakıma anne ya da baba mutsuzluğa rağmen evliliği sürdürmek zorunda hisseder. Oysa ki çocuklar da mutsuz evlilikleri sürdürmek için yeterli değildir. Çocuklar ergenlik çağıyla beraber özellikle de erkek çocukları Anneyi bilhassa babayı para babası olarak görmeye başlar. Para ver, ben sizin hayatınıza müdahale ederim ama siz örnek anne -baba olmalısınız bencilliğini gösterir.

Evlat dahi olsa hiçbir ferdin anne babanın mutluluğuna müdahale hakkı yoktur.

İnsanoğlu sosyal bir varlıktır. Sürekli yenilenmek ve donanmak zorundadır.

Hal böyle olunca aşkla dahi olsa evlenen çiftlerden biri süre sonra kendini salıverip gelişim bilgi kültür ve bakım adına bir şey yapmazsa  diğer çift ise tam tersi ise ilişkinin bozulmasının önüne değil aşkları hiçbir şey geçemez.

Bu uçurumun hedefleri genellikle kadınlardır. Çünkü kadın çabuk boş vericidir. Salıverir kendini, öte yandan erkek gerek iş ortamı, gerekse statü gereği yeniliğe değişime çabuk ayak uydurmakta, kendini donatmaktadır.

Böyle bir erkek düşünün, bakımlı, kültürlü iletişimi gelişmiş ve çevresi iş ortamı bu düzlemde. Bu eş akşam eve geldiğinde karşısında fiziksel ve ruhsal saçıntı bir kadınla karşı-karşıya kalınca artı çenesi durmayan , hesap soran biri... (Malum kadınların çenesi durmaz) Zaten o evlilik bitmiştir. Erkeğin ya da aynı şekilde kadının bavulunu toplayıp gitmesi kaçınılmazdır attık. 

Evlilikler huzur bulmak aşk ve Sevgi yaşamak için olmalı işkence yaşamak için değil... Yazık ki günümüzde çoğu evlilik işkence gibi ve evler saadetin tütmesi gereken yerler olmalıyken, işkence evlerine dönmüşlerdir.

 

 

NELER SÖYLENDİ?
@
Zeynep Haşemi

Zeynep Haşemi

DİĞER YAZILARI Tut Bizi Eyy Oruç!... Ahlak olmadan din olmaz. Ahlaksızlık her çürümenin başıdır. Din Satanlar! Diğer Bir Tabirle 'Dini olduğu için Ahlâka ihtiyaç duymayanlar' Ne Evlilikler Başarıdır Ne De Boşanmalar Kusur... Kuyruğu Kesik Tilkiler... Aldanma bize miras kaldı 'Adem'den... Filistinli Kadının Çağrısı: İnsanlık, İslam Dünyası, Filistin, Kudüs Mescid-i Aksa Sizi Bekliyor. Allah Resulü Örnekliğinde Bayramların Mesajı.... Dede Mirası Evliliğe İslami, Boşanmaya Katolik Mantıkla Bakıyoruz... Kirli Bohça Geçmişimiz ve Örnek Kadınlar... İnsanın Ruhundaki Yılanlık... Şahmeran Bir Anadolu Efsanesi... Doğal Afetleri Doğru Anlamak.... Bahanelere Bahane Üretmeyin Hanımlar Siyasetin Vefasızlığı İslamın Canına Okudular.. Çocuklarımız Aynalarımızdır.. Üslubunuz Kimliğinizdir Çevreniz İçinizdir Erdemsizlik Diz Boyu Şehid Muhammed Mursi'nin Yalnızlığı İzmir Notları, İzmir Gavur Değildir Hırs, Fabrika Ayarlarını Bozar İnsanın. Haddimizi Bilmiyoruz Bir Çobanın Öğrettikleri, Başımın Tacısın Çobanım Yerli ve Milli Tarım Zamanı... Kötülüğe karşı İyilik Meşalesi.. Ve büyüdük anladık ki tehlikeli olan köpekler değil insanlarmış. Tecessüs Nedir Bilir Misiniz? Ebu Salah Ve Müslümanların Acizliği Toplum Güvensiz İnandığın Allah; Sanalında Allah’ı Erkekler İnsan Değil Mi? Ey Kul Haddini Bil Şarkıcı Hadise Başkaldırdı. Popüler Kültür Ve Esaret Sosyal Medya Ve Aldatılmışlık... Eğitim Gönül Ve Sevgi İşidir. Edepsiz Anne, Edepsiz Çocuk Büyütür.. Eğitim Sorunu Üzerine Cihadı Doğru Anlamak…. Ölüler Diyarı Huzur Diyarıdır… Ramazan Ve Mağfiret Çocuk Eğitimi Ve Terbiyesi... Haddini Bil Dindar… Namazsız İslam olmaz, Alçalırken Yükselmenin Adıdır Namaz. Aptallar Bahane Üretir… Malt İçeceği Masum Değildir... Sen Hiç Öldün Mü? Din Adamına yada Din Kadınına Çerçeve Çizmek Erdoğan; Mücadeleci Şefkatli Halk Adamı Erdemli Bir Toplum Nasıl Oluşur? Ramazan, Ruhun ve Bedenin Arınma Ayıdır Semud Kavmi Ve Bizim Mütekebbirler Kibir... Hayır vallahi hayır! Adil Olmadıkça Ibadetleriniz Sizi kurtarmayacak ! Durmak da felaket, durmadan koşmak da... Dindar Fotomodeller Instagram’da… Kadın Şeytan mıdır? Kadın Severse Korkma Aşka Aşık Ol.. Bir pazar günü… Tarih 24 Ocak. Siyasetin Karanlığından Edebiyatın Aydınlığına. Rahmet ve Aşk... Kadını Dövün Deşarj Olun
Advert
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA