Zeynep Haşemi
Zeynep Haşemi
Giriş Tarihi : 25-11-2016 16:03

Aptallar Bahane Üretir…

Hangi iş sahası olursa olsun kurumsal olanları seçin, bir işi profesyonellikle yapmak var bir de amatörce...

İş hayatında şüphesiz başarıyı elde etmenin ilk temel taşlarından biri hayallerin büyüklüğü ve ulaşılması istenen hedefin bilinçliliğidir.
Unutulmasın ki küçük hayaller küçük kalmaya mahkumdur.

Hayalleriniz profesyonelce olmalı ki hedefleriniz amatör kalmasın.

Merdiven altı işletmeler amatörcedir başarısı güdüktür.
Merdiven altı yerel takılır.
Az olsun benin olsun mantığını güder.
Dede, baba yöntemleriyle çalışır .
Bu yöntem gelinen teknoloji çağında başarıyı ıskalar.
Başarı profesyonellik ister.
Başarı ciddiyet ister.
Başarı iletişim ister.
Başarı teknoloji ve yeniliklere açık olmayı ister.
Başarı üretilen ürünü pazarlamayı bilmeyi gerektirir.
Başarı zeka gerektir, zeka üçkağıtçılık demek değil, zeka Mevlana'nın ya olduğun gibi görün ya da göründüğün gibi ol" dediğidir.

İş sahası başarıya, başarı zekaya muhtaçtır.
Aptallar bahane üretir.
Aptallar iş şartlarını kendine göre düzenler, uzun vadeyi hesap etmez düşünmez
Beş kuruşun hesabını yapar. 
Böylelikle orta ve uzun vadede başarılı olma imkanı yakalamaz.

Birçok zeka türü vardır .
İş zekası, ticaret zekası da yine bu zeka türlerindendir.
İş zekası yetersiz olan iş yapmaya kalkınca  yerinde sayar ilerleyemez bir müddet sonra  yok olup gider.

Zekanın yanısıra iş ahlakı gerekir.                                                         İş sahasının olmazsa olmazı iş ahlâkıdır.
İş ahlakı ise şeffaflık ve karşılıklı güvene dayalıdır.
Karşılıklı güven, sahada isim yapmanıza zemin hazırlar.
Karşılıklı güven insan(müşteri) kazanmanıza zemin hazırlar.

Güven nasıl verilir?
Verilen sözlerde durulur.
Laubalilikten, kibirden, yalandan kaçınmakla verilir.
Güvenin bir yolu da saygı ve nezaketten geçer.
Güven kendine saygı duymaktır.
Kendine saygısı olan başkasına da saygı duyar .
Başkasına saygı duyan BAŞARIR.

 

 

NELER SÖYLENDİ?
@
Zeynep Haşemi

Zeynep Haşemi

DİĞER YAZILARI Tut Bizi Eyy Oruç!... Ahlak olmadan din olmaz. Ahlaksızlık her çürümenin başıdır. Din Satanlar! Diğer Bir Tabirle 'Dini olduğu için Ahlâka ihtiyaç duymayanlar' Ne Evlilikler Başarıdır Ne De Boşanmalar Kusur... Kuyruğu Kesik Tilkiler... Aldanma bize miras kaldı 'Adem'den... Filistinli Kadının Çağrısı: İnsanlık, İslam Dünyası, Filistin, Kudüs Mescid-i Aksa Sizi Bekliyor. Allah Resulü Örnekliğinde Bayramların Mesajı.... Dede Mirası Evliliğe İslami, Boşanmaya Katolik Mantıkla Bakıyoruz... Kirli Bohça Geçmişimiz ve Örnek Kadınlar... İnsanın Ruhundaki Yılanlık... Şahmeran Bir Anadolu Efsanesi... Doğal Afetleri Doğru Anlamak.... Bahanelere Bahane Üretmeyin Hanımlar Siyasetin Vefasızlığı İslamın Canına Okudular.. Çocuklarımız Aynalarımızdır.. Üslubunuz Kimliğinizdir Çevreniz İçinizdir Erdemsizlik Diz Boyu Şehid Muhammed Mursi'nin Yalnızlığı İzmir Notları, İzmir Gavur Değildir Hırs, Fabrika Ayarlarını Bozar İnsanın. Haddimizi Bilmiyoruz Bir Çobanın Öğrettikleri, Başımın Tacısın Çobanım Yerli ve Milli Tarım Zamanı... Kötülüğe karşı İyilik Meşalesi.. Ve büyüdük anladık ki tehlikeli olan köpekler değil insanlarmış. Tecessüs Nedir Bilir Misiniz? Ebu Salah Ve Müslümanların Acizliği Toplum Güvensiz İnandığın Allah; Sanalında Allah’ı Erkekler İnsan Değil Mi? Ey Kul Haddini Bil Şarkıcı Hadise Başkaldırdı. Popüler Kültür Ve Esaret Sosyal Medya Ve Aldatılmışlık... Eğitim Gönül Ve Sevgi İşidir. Edepsiz Anne, Edepsiz Çocuk Büyütür.. Eğitim Sorunu Üzerine Cihadı Doğru Anlamak…. Ölüler Diyarı Huzur Diyarıdır… Ramazan Ve Mağfiret Çocuk Eğitimi Ve Terbiyesi... Haddini Bil Dindar… Namazsız İslam olmaz, Alçalırken Yükselmenin Adıdır Namaz. Eşler Eşya Değildir... Malt İçeceği Masum Değildir... Sen Hiç Öldün Mü? Din Adamına yada Din Kadınına Çerçeve Çizmek Erdoğan; Mücadeleci Şefkatli Halk Adamı Erdemli Bir Toplum Nasıl Oluşur? Ramazan, Ruhun ve Bedenin Arınma Ayıdır Semud Kavmi Ve Bizim Mütekebbirler Kibir... Hayır vallahi hayır! Adil Olmadıkça Ibadetleriniz Sizi kurtarmayacak ! Durmak da felaket, durmadan koşmak da... Dindar Fotomodeller Instagram’da… Kadın Şeytan mıdır? Kadın Severse Korkma Aşka Aşık Ol.. Bir pazar günü… Tarih 24 Ocak. Siyasetin Karanlığından Edebiyatın Aydınlığına. Rahmet ve Aşk... Kadını Dövün Deşarj Olun
Advert
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA