Zeynep Haşemi
Zeynep Haşemi
Giriş Tarihi : 15-11-2016 21:34

Malt İçeceği Masum Değildir...

Beni bu yazıyı yazmaya sevk eden neden, malt içeceğinin, yani sözde “alkolsüz içecek” diye piyasaya sunulan içeceğin gerek dini açıdan gerekse toplumsal açıdan hiç de masum olmayışıdır.

Malt nedir? Malt, bira yapmak için çimlendirilip kurutularak hazırlanmış arpaya denir. Biranın, çimlendirilmiş arpanın çeşitli aşamalardan geçip mayalanması sonucu üretildikten sonra vakumlama sonucu alkolü azaltılmış haline “malt içeceği” denilmiştir.

Yani (%5-7 oranında etil alkol bulunan) bira üretilmekte, sonra da vakumlama yoluyla alkolü azaltılmaktadır. Ancak %1-1,5 oranında etil alkol, içecekte hala mevcuttur. Görüldüğü gibi dışarıdan müdahale bulunmakta ve bazılarının ileriye sürdüğü “yediğimiz yiyeceklerde de alkol bulunmaktadır, o halde onları da yemeyelim.” dedikleri gibi bir durum değil ve belli aşamalardan geçerek son halini almaktadır.

Türk Gıda Kodeksi % 1,2 oranından daha az alkol ihtiva eden alkollü içecekleri, alkollü içecek grubuna dâhil etmemesi de bu içeceği üreten firmaların işini kolaylaştırmaktadır.

Masum denilen bu içecek çeşitli evrelerden geçip alkolsüz içecek adı altında lanse edilerek piyasaya sürülmektedir. Bu tamamen yanıltmadır. Zira bilinmektedir ki üründe hala belli miktarda alkol bulunmaktadır. Çünkü bu yanıltma olmazsa, satış grafiklerini yükseltemeyeceklerini bilmektedirler. “Sözde” alkolsüz içeceğin tarihi 19. yy.lara kadar uzanmaktadır. Zaman zaman bu tür içecekler piyasaya sürülmüş, lakin fazlaca tutunamamıştır. Bu tür içecekler ülkemizden daha ziyade ihraç edilen körfez ülkelerinde revaç bulmaktadır.

Günümüzde de Malt içeceği adı altında tekrar gündeme gelmiştir ve de büyük bir tuzaktır. Şöyle bir düşünelim buna (malt içeceği tuzağına) neden ihtiyaç duyulmaktadır? İki nedeni var. Birincisi: Baktığımız zaman ülkemizde muhafazakâr, mütedeyyin aile çocukları çoğunluktadır. Ve çoğunluk da o oranda para demektir. Bu sebeple bu içecek üreticileri de böylece büyük bir pazar payına sahip olmaktadırlar. (getirim konusu) İkincisi ise inancı zayıflatma: Şu da malumdur ki inanç zayıfladığı vakit diğer alkollü ürünlere geçiş kolay olmaktadır. İşte bundan da anlıyoruz ki bu ürün mütedeyyin ailelerin gençlerini hedef almaktadır. Zira bilinmektedir ki İslam dini bütün alkollü ürünleri gerek ayet-i kerimelerle ve gerekse hadis-i şeriflerle yasaklamaktadır. Yüce Allah (c.c.) Maide suresinin doksan ve doksan birinci ayeti kerimelerinde şöyle buyurmaktadır :

“Ey iman edenler! Şarap, kumar, putlara kurban kesilen sunaklar, fal okları, şeytana ait murdar işlerden başka bir şey değildir. Bunlardan geri durun ki felah bulasınız. (Maide 90); “Şarap ve kumarla şeytanın yapmak istediği tek şey sizin aranıza düşmanlık ve kin salmak, sizi Allah’ı zikretmekten ve namazdan alıkoymaktır. Artık bu habis şeylerden vazgeçtiniz değil mi?” (Maide 91)

Ayet-i kerimede geçen “hamr” yani şarap, her türlü sarhoşluk veren içki demektir. Peygamber Efendimiz (s.a.v) de içkinin yasaklığına dair şöyle buyurmuştur: “Çoğu sarhoşluk verenin azı da haramdır.”(Tefsir’ul Men’ar). Başka bir hadis-i şerifte de: “Allah-u Teâlâ sizin şifanızı, size haram kıldığı şeylerde yaratmış değildir.” (Beyhaki) Bu ayet ve hadislerin bilinciyle alkolün dinen haram olduğunun farkında ve inancı gereği içkiden uzak duran mütedeyyin aile gençlerini direkt alkole alıştırmak kolay olmadığından “alkolsüz içecek” kılıfını uydurup, alkole alıştırma amaçlı bu tür içecekler geçiş noktası olarak görülmektedir.

Yani, dini hassasiyeti yüksek gençlere yönelik büyük bir tuzaktır. Çünkü dini hassasiyeti olmayan gençler istediği zaman istediği yerde alkol alabilmekteler. % 5-7 oranında etil alkol mevcut bir içecek (Bira) kesinlikle haramdır ve onun uzantısı (artığı) olan, vakumla alkolü azaltılmış bir ürün (malt içeceği) caiz değildir.

 

 

NELER SÖYLENDİ?
@
Zeynep Haşemi

Zeynep Haşemi

DİĞER YAZILARI Tut Bizi Eyy Oruç!... Ahlak olmadan din olmaz. Ahlaksızlık her çürümenin başıdır. Din Satanlar! Diğer Bir Tabirle 'Dini olduğu için Ahlâka ihtiyaç duymayanlar' Ne Evlilikler Başarıdır Ne De Boşanmalar Kusur... Kuyruğu Kesik Tilkiler... Aldanma bize miras kaldı 'Adem'den... Filistinli Kadının Çağrısı: İnsanlık, İslam Dünyası, Filistin, Kudüs Mescid-i Aksa Sizi Bekliyor. Allah Resulü Örnekliğinde Bayramların Mesajı.... Dede Mirası Evliliğe İslami, Boşanmaya Katolik Mantıkla Bakıyoruz... Kirli Bohça Geçmişimiz ve Örnek Kadınlar... İnsanın Ruhundaki Yılanlık... Şahmeran Bir Anadolu Efsanesi... Doğal Afetleri Doğru Anlamak.... Bahanelere Bahane Üretmeyin Hanımlar Siyasetin Vefasızlığı İslamın Canına Okudular.. Çocuklarımız Aynalarımızdır.. Üslubunuz Kimliğinizdir Çevreniz İçinizdir Erdemsizlik Diz Boyu Şehid Muhammed Mursi'nin Yalnızlığı İzmir Notları, İzmir Gavur Değildir Hırs, Fabrika Ayarlarını Bozar İnsanın. Haddimizi Bilmiyoruz Bir Çobanın Öğrettikleri, Başımın Tacısın Çobanım Yerli ve Milli Tarım Zamanı... Kötülüğe karşı İyilik Meşalesi.. Ve büyüdük anladık ki tehlikeli olan köpekler değil insanlarmış. Tecessüs Nedir Bilir Misiniz? Ebu Salah Ve Müslümanların Acizliği Toplum Güvensiz İnandığın Allah; Sanalında Allah’ı Erkekler İnsan Değil Mi? Ey Kul Haddini Bil Şarkıcı Hadise Başkaldırdı. Popüler Kültür Ve Esaret Sosyal Medya Ve Aldatılmışlık... Eğitim Gönül Ve Sevgi İşidir. Edepsiz Anne, Edepsiz Çocuk Büyütür.. Eğitim Sorunu Üzerine Cihadı Doğru Anlamak…. Ölüler Diyarı Huzur Diyarıdır… Ramazan Ve Mağfiret Çocuk Eğitimi Ve Terbiyesi... Haddini Bil Dindar… Namazsız İslam olmaz, Alçalırken Yükselmenin Adıdır Namaz. Eşler Eşya Değildir... Aptallar Bahane Üretir… Sen Hiç Öldün Mü? Din Adamına yada Din Kadınına Çerçeve Çizmek Erdoğan; Mücadeleci Şefkatli Halk Adamı Erdemli Bir Toplum Nasıl Oluşur? Ramazan, Ruhun ve Bedenin Arınma Ayıdır Semud Kavmi Ve Bizim Mütekebbirler Kibir... Hayır vallahi hayır! Adil Olmadıkça Ibadetleriniz Sizi kurtarmayacak ! Durmak da felaket, durmadan koşmak da... Dindar Fotomodeller Instagram’da… Kadın Şeytan mıdır? Kadın Severse Korkma Aşka Aşık Ol.. Bir pazar günü… Tarih 24 Ocak. Siyasetin Karanlığından Edebiyatın Aydınlığına. Rahmet ve Aşk... Kadını Dövün Deşarj Olun
Advert
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA