Zeynep Haşemi
Zeynep Haşemi
Giriş Tarihi : 09-06-2016 18:04

Ramazan, Ruhun ve Bedenin Arınma Ayıdır

Ramazan, ruhun ve bedenin arınma ayıdır. Zira Allah-u Teâlâ kullarını oruçla günahtan alıkoymak istemektedir. Şöyle ki : “ Ey Mü’minler, sizden öncekilere olduğu gibi, size de günahlardan korunasınız diye, oruç tutmak size farz kılınmıştır.” (Bakara, 183) Rahmetin sağanak sağanak yağdığı bu ayın manevi değerinin yüksek boyutları saymakla bitmez.

Başta bu ayı en bereketli kılan özelliği, Kadir Gecesi, bu gecenin de Kur’an-ı Kerim’in nazil olduğu zamanı içinde barındırmasıdır. Kur’an-ı Kerim bu gece için şöyle buyurmaktadır: “Doğrusu Biz, onu Kadr gecesinde indirdik. Kadr gecesinin ne olduğunu bilir misin sen? Kadr gecesi; bin aydan daha hayırlıdır. Melekler ve Rûh, o gece Rablerinin izniyle her iş için iner de iner.

O, tanyeri ağarıncaya kadar bir selâmettir.” (Kadir Suresi) ve yine Peygamber Efendimiz (s.a.v) de bu gece için şöyle buyurmaktadır : "Kim inanarak ve sevabını Allah'tan umarak Kadir Gecesi'ni değerlendirirse geçmiş günahları bağışlanır." (Buhari) Ramazan ayının bir diğer manevi değeri de Kur’an-ı Kerimin her harfine verilen sevabının yüksek oluşudur.

Ramazan-ı Şerif’te azlar çoğa, sermayeler kâra dönüşür. Zira bu ay, rahmet ve bereket ayıdır. İşte bu sebepledir ki mümin bu ayda fazlasıyla ibadete düşkün olur. Bilhassa Kur’an-ı Kerim’e alabildiğine iştiyak duyar, hemdem olur.

Tabiri caizse “Kur’an bülbülü” demek bu durumu en güzel şekilde açıklar. Yani bu ayda Kur’an okuyan veya okumayan herkes “Kur’an bülbülü” olmaya gayret etmektedir. Mukabeleler düzenlenmekte, cüzler tutulmakta, bilenler okuyucu olarak, bilmeyenler ise dinleyerek bu sevaba ortak olmaktadır.

Manevi bereketi yüksek zaman dilimi olması hasebiyle diyebiliriz ki Ramazan, “Şarj Olma” ayıdır. Manevi alıcılar her haseneye açık, şarj olmak için hiçbir fırsatı kaçırmamaktadır…

Ramazan ayının bir diğer Manevi bereketi ise başka hiçbir ayda bulunmayan Teravih Namazı’dır.

Teravih namazıyla camiler dolmakta, Müslüman ümmeti -Cuma namazında olduğu gibi- bu ibadetle ümmet olduğunun farkına varmaktadır. Bu ibadet ayrıca Müslümanların sosyalleşmesine de katkı sağlamaktadır. Ramazan sabırdır; zira ruh sabretmeyle manevi arınmaya varır. Bu sabır hem bedeni ve hem de ruhidir.

Ramazan; açın halinden anlama, sevgiyi paylaşma, hoşgörü ayıdır. Zira biliyoruz ki sabırsız, hoşgörüsüz oruç; ancak fiziki oruçtur. İşte bunun bilincinde olan mümin, orucunu bu konuma indirmek istemediğinden sabır göstermektedir.

Ramazan, fakirin halinden anlama ayıdır ve yine teravih ibadetinde olduğu gibi başka hiçbir zaman diliminde bulunmayan “fıtır” sadakasının olduğu ve Ramazan'ın sonunda fakirlere dağıtıldığı, bir bakıma Ramazan'ı hayırlısıyla eda etmenin şükrü olan bu ibadet de bu zaman dilimine münhasırdır.

İşte Ramazan demek, tüm bu saydığımız vecibeler demektir. Belki de mümin, halis niyetle tüm bu vecibeleri yerine getirdiğinden ulvi bir derece kazanmış, bunun sonucunda Allah c.c yapılan dualarını kabul buyurmuş, bir dahaki Ramazan’a kadar ruhundaki manevi arınmayı korumayı başarabilmiş, istek ve arzularına dünyevileşmeye karşı koyabilme gücünü kendinde bulmuştur. Sonuç olarak; Rabbi Rahim Kula iyilik istemekte, Müminin de gayesi Rıza-yı İlahi’ye layık olmaktır.

Ramazan da Rıza-yı İlahi’ye mazhar olmak için mümine sunulmuş fazladan mükâfat, ikramiyedir. Bu ikramiyeyi hak etmek için, biz müminlere düşen manevi değeri, bereketi yüksek zaman dilimlerini en güzel şekilde değerlendirme adına duayla kapının tokmağına yapışmak, ibadetle kapıyı aralamak, Ramazanı hakkıyla ifa etmektir…

Rabbim her günümüzü Ramazan, her gecemizi Kadr gecesi şuuru içinde geçirmeyi nasip etsin. Rahman-ı Rahim Ramazan’ın manevi havasını her zaman ruhumuza ve düşüncemize hâkim kılsın, bizi kurtuluşa erenlerden eylesin…

Âmin

 

 türkiyetimes

NELER SÖYLENDİ?
@
Zeynep Haşemi

Zeynep Haşemi

DİĞER YAZILARI Tut Bizi Eyy Oruç!... Ahlak olmadan din olmaz. Ahlaksızlık her çürümenin başıdır. Din Satanlar! Diğer Bir Tabirle 'Dini olduğu için Ahlâka ihtiyaç duymayanlar' Ne Evlilikler Başarıdır Ne De Boşanmalar Kusur... Kuyruğu Kesik Tilkiler... Aldanma bize miras kaldı 'Adem'den... Filistinli Kadının Çağrısı: İnsanlık, İslam Dünyası, Filistin, Kudüs Mescid-i Aksa Sizi Bekliyor. Allah Resulü Örnekliğinde Bayramların Mesajı.... Dede Mirası Evliliğe İslami, Boşanmaya Katolik Mantıkla Bakıyoruz... Kirli Bohça Geçmişimiz ve Örnek Kadınlar... İnsanın Ruhundaki Yılanlık... Şahmeran Bir Anadolu Efsanesi... Doğal Afetleri Doğru Anlamak.... Bahanelere Bahane Üretmeyin Hanımlar Siyasetin Vefasızlığı İslamın Canına Okudular.. Çocuklarımız Aynalarımızdır.. Üslubunuz Kimliğinizdir Çevreniz İçinizdir Erdemsizlik Diz Boyu Şehid Muhammed Mursi'nin Yalnızlığı İzmir Notları, İzmir Gavur Değildir Hırs, Fabrika Ayarlarını Bozar İnsanın. Haddimizi Bilmiyoruz Bir Çobanın Öğrettikleri, Başımın Tacısın Çobanım Yerli ve Milli Tarım Zamanı... Kötülüğe karşı İyilik Meşalesi.. Ve büyüdük anladık ki tehlikeli olan köpekler değil insanlarmış. Tecessüs Nedir Bilir Misiniz? Ebu Salah Ve Müslümanların Acizliği Toplum Güvensiz İnandığın Allah; Sanalında Allah’ı Erkekler İnsan Değil Mi? Ey Kul Haddini Bil Şarkıcı Hadise Başkaldırdı. Popüler Kültür Ve Esaret Sosyal Medya Ve Aldatılmışlık... Eğitim Gönül Ve Sevgi İşidir. Edepsiz Anne, Edepsiz Çocuk Büyütür.. Eğitim Sorunu Üzerine Cihadı Doğru Anlamak…. Ölüler Diyarı Huzur Diyarıdır… Ramazan Ve Mağfiret Çocuk Eğitimi Ve Terbiyesi... Haddini Bil Dindar… Namazsız İslam olmaz, Alçalırken Yükselmenin Adıdır Namaz. Eşler Eşya Değildir... Aptallar Bahane Üretir… Malt İçeceği Masum Değildir... Sen Hiç Öldün Mü? Din Adamına yada Din Kadınına Çerçeve Çizmek Erdoğan; Mücadeleci Şefkatli Halk Adamı Erdemli Bir Toplum Nasıl Oluşur? Semud Kavmi Ve Bizim Mütekebbirler Kibir... Hayır vallahi hayır! Adil Olmadıkça Ibadetleriniz Sizi kurtarmayacak ! Durmak da felaket, durmadan koşmak da... Dindar Fotomodeller Instagram’da… Kadın Şeytan mıdır? Kadın Severse Korkma Aşka Aşık Ol.. Bir pazar günü… Tarih 24 Ocak. Siyasetin Karanlığından Edebiyatın Aydınlığına. Rahmet ve Aşk... Kadını Dövün Deşarj Olun
Advert
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA