Zeynep Haşemi
Zeynep Haşemi
Giriş Tarihi : 30-05-2016 13:55

Semud Kavmi Ve Bizim Mütekebbirler

Semud kavmi Hz. Salih'in kavmidir. Sanat, inşaat ve zirai bilgileri had safhada olan ve hayvancılık yapan bir kavim...
Allah-u Teala bir kavme rasul gönderdiği zaman kavmin şartlarına göre (kültürüne, yani içindeki yaşadıkları duruma göre) mucizeler gönderir, vahiy hem  o toplumun kültürüne göre hem de psikolojilerine göre, ve karakterlerine göre gelirdi.

Allah Semud kavminin bencilliğini terbiye etmek ve bir çok hikmete binaen mucize olarak bir deve gönderir.

Deve ile doğurmuş olduğu yavrusu; onların arasında bir müddet kaldı. Bir gün kuyularının suyunu içiyor, bir gün de onlara bırakıyordu. Devenin sularını içtiği gün, onlar onun sütünü sağıp içiyorlardı.

Evet başta söz verdikleri halde bir zaman sonra bencilliklerine yenilen Semud kavmi deveyi öldürdü.

Azgın kavim güçlerine güvenip kaybetme yolunda birinci adımı atmışlardı

Azgın ve Küstah Kavim
Semud kavminin karakteri tıpkı günümüz insanlarının tutulduğu bencillik, ego, zenginliğin verdiği güçle kibirlenmek ve fakiri hor görme hastalıklarıydı.
O vakit ki Hz. Salih kavmine  tebliğe gittiğinde, zenginler alay ettiler. "Bu nasıl peygamber?" dediler. Ne sarayı, ne çiftlikleri, ne ekini, ne de hurma bahçeleri var, dediler.
Zenginler, bazı insanların Hz. Salih'e meylettiklerini görünce korktular, çünkü nufuzlari ellerinden gidebilirdi.
Nüfuz ve güçlerini korumak için Hz. Salih'i küçük göstermeye,  hz Salih'i değersiz olduğuna inandırmaya çalıştılar Semud kavminin mütekebirlerleri...
Ve şöyle dediler: "Bu ancak sizin gibi bir insan , yediklerinizden yiyor, içtiklerinizden içiyor" (Müminun 32.) "Eğer kendiniz gibi bir insana itaat ederseniz hüsrana uğrarsınız." (Müminun 34.)
Evet, Semud kavmi Hz. Salih'i etkisizleştirmek için bütün şer güçlerini kullanıp Hz. Salih'e  meyleden insanları vazgeçirmeye çalışıyordu.
Güçlerini kaybetmemek adına korkunç bir plana kalkıştı semud kavminin ileri gelenleri
KATLİAM...
Mütekebbirler bu metodu her dönem her asırda denemişlerdir. Güç ve nüfuzun yok olmaması adına katliamlardan dahi geri kalmamışlardır.
 Semud kavminin metodu da karalamak vb hakaretlerdi .Başta belirtmiştik ya; Allah kavimlerin, toplumların kültürüne göre mucize gönderir ki daha etkili olabilsin diye. Hz. Salih'in de öyle olmuştu, Semud kavminin bencilligini kırmak için paylaşıma, birlikte yaşamaya alıştırıp küstahlıktan vazgeçmeleri için bir deve göndermişti. Elbette deve bir imtihandı.
Ve nitekim Semud kavmi bu imtihanı kazanamamış, deveyi öldürmüştür.

Devenin öldürülmesi üzerine Salih aleyhisselam çok üzüldü ve şöyle dedi "Evinizde üç gün daha yaşayın. Bu yalan olmayan bir vaaddir." Bunun üzerine Salih Aleyhisselam'ı öldürmeye karar verdiler.
Elbette Allah-u Teala buna müsaade etmeyecekti, ve nihayet azap Semud kavmini bulmuştu.
Onca zenginlik, güç ve ihtişama rağmen helak olmuşlardı, bu zenginlik ve şatafat onları kurtaramamıştı.

Hz. Salih'in kıssaası bize şunu öğretiyor ki, gücünü Hak'tan almayanların saltanatının sonu hüsranla biter. Semud kavmi mütekebbirleri gücünü; kendilerine teveccüh edenlerden yani halktan, taştan oyma saraylardan,zenginlikten şatafattan alıyorlardı. Bu güçten dolayı da kibirlendikçe kibirlenmişlerdi ama va esefa sonuç hüsran olmuştu.

Kur'an-ı Kerim baştan sona kadar ibretlerle öğutlerle dolu, Peygamber kıssaları da hakeza öğüt ve ibret alma amaçlıdır.

Allah cc kuluna "Bu kıssalardan ders çıkar, ne mal, ne güç, ne de arkanda olduğunu sandığın insanlar sana fayda vermeyecek" diyor  elbette Kur'anı bir öğüt olarak alanlar  kurtuluşa erenlerdir.

Unutmayalım Şeytan bir melekti, onu huzurdan kovduran günahı değil kibriydi...

 Türkiyetimes

NELER SÖYLENDİ?
@
Zeynep Haşemi

Zeynep Haşemi

DİĞER YAZILARI Tut Bizi Eyy Oruç!... Ahlak olmadan din olmaz. Ahlaksızlık her çürümenin başıdır. Din Satanlar! Diğer Bir Tabirle 'Dini olduğu için Ahlâka ihtiyaç duymayanlar' Ne Evlilikler Başarıdır Ne De Boşanmalar Kusur... Kuyruğu Kesik Tilkiler... Aldanma bize miras kaldı 'Adem'den... Filistinli Kadının Çağrısı: İnsanlık, İslam Dünyası, Filistin, Kudüs Mescid-i Aksa Sizi Bekliyor. Allah Resulü Örnekliğinde Bayramların Mesajı.... Dede Mirası Evliliğe İslami, Boşanmaya Katolik Mantıkla Bakıyoruz... Kirli Bohça Geçmişimiz ve Örnek Kadınlar... İnsanın Ruhundaki Yılanlık... Şahmeran Bir Anadolu Efsanesi... Doğal Afetleri Doğru Anlamak.... Bahanelere Bahane Üretmeyin Hanımlar Siyasetin Vefasızlığı İslamın Canına Okudular.. Çocuklarımız Aynalarımızdır.. Üslubunuz Kimliğinizdir Çevreniz İçinizdir Erdemsizlik Diz Boyu Şehid Muhammed Mursi'nin Yalnızlığı İzmir Notları, İzmir Gavur Değildir Hırs, Fabrika Ayarlarını Bozar İnsanın. Haddimizi Bilmiyoruz Bir Çobanın Öğrettikleri, Başımın Tacısın Çobanım Yerli ve Milli Tarım Zamanı... Kötülüğe karşı İyilik Meşalesi.. Ve büyüdük anladık ki tehlikeli olan köpekler değil insanlarmış. Tecessüs Nedir Bilir Misiniz? Ebu Salah Ve Müslümanların Acizliği Toplum Güvensiz İnandığın Allah; Sanalında Allah’ı Erkekler İnsan Değil Mi? Ey Kul Haddini Bil Şarkıcı Hadise Başkaldırdı. Popüler Kültür Ve Esaret Sosyal Medya Ve Aldatılmışlık... Eğitim Gönül Ve Sevgi İşidir. Edepsiz Anne, Edepsiz Çocuk Büyütür.. Eğitim Sorunu Üzerine Cihadı Doğru Anlamak…. Ölüler Diyarı Huzur Diyarıdır… Ramazan Ve Mağfiret Çocuk Eğitimi Ve Terbiyesi... Haddini Bil Dindar… Namazsız İslam olmaz, Alçalırken Yükselmenin Adıdır Namaz. Eşler Eşya Değildir... Aptallar Bahane Üretir… Malt İçeceği Masum Değildir... Sen Hiç Öldün Mü? Din Adamına yada Din Kadınına Çerçeve Çizmek Erdoğan; Mücadeleci Şefkatli Halk Adamı Erdemli Bir Toplum Nasıl Oluşur? Ramazan, Ruhun ve Bedenin Arınma Ayıdır Kibir... Hayır vallahi hayır! Adil Olmadıkça Ibadetleriniz Sizi kurtarmayacak ! Durmak da felaket, durmadan koşmak da... Dindar Fotomodeller Instagram’da… Kadın Şeytan mıdır? Kadın Severse Korkma Aşka Aşık Ol.. Bir pazar günü… Tarih 24 Ocak. Siyasetin Karanlığından Edebiyatın Aydınlığına. Rahmet ve Aşk... Kadını Dövün Deşarj Olun
Advert
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA