Zeynep Haşemi
Zeynep Haşemi
Giriş Tarihi : 25-01-2016 08:50

Bir pazar günü… Tarih 24 Ocak.

Bir pazar günü… Tarih 24 Ocak.

Yer bir doğu kasabası…

Yaşım daha çocuk sayılabilecek bir yaş…

Çocukluğumdan beri ülkede, dünyada neler olup bitiyor yakından ilgileniyordum.

Bu ilgimin ortaya çıkmasında, ev ortamında hem ülkenin hem de dünyanın gündemine dair konuşulanların etkisi vardı.

Genellikle radyodan ve zaman zaman eve gelen gazetelerden gelişmeleri takip ediyordum.

Bazen de komşuların Televizyon kanallarından...

Televizyonumuz yoktu ve hiç de olmadı.

Şimdi tam olarak hatırlamıyorum ama sanırım annem beni komşuya bir şeyler istemek için göndermişti.

Komşuların merdivenlerini tırmanıp açık olan kapılarını çaldım.

Kimse cevap vermiyor ama içeriden insanların sesi TV sesine karışmış, anlaşılmayan kalabalık sesler dışarıya yayılıyordu.

Kimsenin kapıya bakacağı yoktu, ürkek adımlarla evin daracık, uzun koridorunda yürümeye başladım. Sesin geldiği odanın kapısının önünde durmuştum. Artık konuşulanları rahatlıkla anlayabiliyordum.

Haber sunucusunun sesi Ankara’da patlama olduğunu, gazeteci Uğur Mumcu’nun öldüğünü söylüyordu.

Açık olan odanın kapısından hızla içeri girdim, karşıda boş bulduğum divanın üzerine oturup durmadan aynı şeyleri tekrarlayan, dönüp duran haberleri izliyordum.

Komşuya gidiş nedenimi çoktan unutmuştum.

Komşu da haberlere olanca dikkatiyle odaklanmış, niçin geldiğimi sormamıştı bile.

Uğur Mumcu ismini zaman zaman duyuyordum.

Kalemi keskin, solcu bir gazeteci diye hafızamda kalmıştı.

Üzülmüştüm, hem de çok.

Kim olduğu, dili, dini, ırkı, ideolojisi hiç önemli değildi. Bir insan öldürülmüştü.

Daha önce suikaste kurban giden gazetecileri bildiğim için, az çok fikir yürütebiliyordum.

“Demek bu da suikaste kurban gitti.” diyordum.

Sürekli aynı şeyi kendime soruyordum: “Bu insan neden öldürülmüştü?”

Sorumun cevabını ismini zikredemeyeceğim bir büyüğümden almıştım.

“Bir suçu yok, fikrinden dolayı öldürüldü. Son zamanlarda tehlikeli, sert konulara girmişti. Belli ki derin devlet rahatsız olmuş.” Demişti.

Günlerce, haftalarca bu suikast haberi basında yazıldı, TV’lerde konuşuldu.

Benim kulağımda kalan şu mısralar olmuştu, ağız alışkanlığı mıydı neydi sürekli mırıldanıyordum, hala da Uğur Mumcu ismi geçince gayrı ihtiyarı mırıldanırım:

 “Uğurlar olsun, uğurlar olsun…

 Hüzünlü bulutlar yoldaşın olsun…

 Bir keskin kalem, bir kırık gözlük…

 Yürekli yiğitlere hatıran olsun…”

Aradan yıllar geçti, suikastler hep devam etti.

 Fikirlerinden dolayı hala birçok gazeteci ya tutuklu ya da tutuksuz yargılanmakta…

Yıllar geçmiş, hükumetler devr-i daim etmiş ama özgürlükler, demokrasi, adalet konusunda pek de değişen bir şey olmamıştı.

Türkiyetimes

NELER SÖYLENDİ?
@
Zeynep Haşemi

Zeynep Haşemi

DİĞER YAZILARI Tut Bizi Eyy Oruç!... Ahlak olmadan din olmaz. Ahlaksızlık her çürümenin başıdır. Din Satanlar! Diğer Bir Tabirle 'Dini olduğu için Ahlâka ihtiyaç duymayanlar' Ne Evlilikler Başarıdır Ne De Boşanmalar Kusur... Kuyruğu Kesik Tilkiler... Aldanma bize miras kaldı 'Adem'den... Filistinli Kadının Çağrısı: İnsanlık, İslam Dünyası, Filistin, Kudüs Mescid-i Aksa Sizi Bekliyor. Allah Resulü Örnekliğinde Bayramların Mesajı.... Dede Mirası Evliliğe İslami, Boşanmaya Katolik Mantıkla Bakıyoruz... Kirli Bohça Geçmişimiz ve Örnek Kadınlar... İnsanın Ruhundaki Yılanlık... Şahmeran Bir Anadolu Efsanesi... Doğal Afetleri Doğru Anlamak.... Bahanelere Bahane Üretmeyin Hanımlar Siyasetin Vefasızlığı İslamın Canına Okudular.. Çocuklarımız Aynalarımızdır.. Üslubunuz Kimliğinizdir Çevreniz İçinizdir Erdemsizlik Diz Boyu Şehid Muhammed Mursi'nin Yalnızlığı İzmir Notları, İzmir Gavur Değildir Hırs, Fabrika Ayarlarını Bozar İnsanın. Haddimizi Bilmiyoruz Bir Çobanın Öğrettikleri, Başımın Tacısın Çobanım Yerli ve Milli Tarım Zamanı... Kötülüğe karşı İyilik Meşalesi.. Ve büyüdük anladık ki tehlikeli olan köpekler değil insanlarmış. Tecessüs Nedir Bilir Misiniz? Ebu Salah Ve Müslümanların Acizliği Toplum Güvensiz İnandığın Allah; Sanalında Allah’ı Erkekler İnsan Değil Mi? Ey Kul Haddini Bil Şarkıcı Hadise Başkaldırdı. Popüler Kültür Ve Esaret Sosyal Medya Ve Aldatılmışlık... Eğitim Gönül Ve Sevgi İşidir. Edepsiz Anne, Edepsiz Çocuk Büyütür.. Eğitim Sorunu Üzerine Cihadı Doğru Anlamak…. Ölüler Diyarı Huzur Diyarıdır… Ramazan Ve Mağfiret Çocuk Eğitimi Ve Terbiyesi... Haddini Bil Dindar… Namazsız İslam olmaz, Alçalırken Yükselmenin Adıdır Namaz. Eşler Eşya Değildir... Aptallar Bahane Üretir… Malt İçeceği Masum Değildir... Sen Hiç Öldün Mü? Din Adamına yada Din Kadınına Çerçeve Çizmek Erdoğan; Mücadeleci Şefkatli Halk Adamı Erdemli Bir Toplum Nasıl Oluşur? Ramazan, Ruhun ve Bedenin Arınma Ayıdır Semud Kavmi Ve Bizim Mütekebbirler Kibir... Hayır vallahi hayır! Adil Olmadıkça Ibadetleriniz Sizi kurtarmayacak ! Durmak da felaket, durmadan koşmak da... Dindar Fotomodeller Instagram’da… Kadın Şeytan mıdır? Kadın Severse Korkma Aşka Aşık Ol.. Siyasetin Karanlığından Edebiyatın Aydınlığına. Rahmet ve Aşk... Kadını Dövün Deşarj Olun
Advert
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA