Zeynep Haşemi
Zeynep Haşemi
Giriş Tarihi : 21-01-2016 10:25

Siyasetin Karanlığından Edebiyatın Aydınlığına.

Siyasi ve gündeme dair yazılara kısmen ara verip rotayı edebi yazılara, çalışmalara çevirdim.

Neden mi?

Çünkü özgürce yazıp eleştiremeyeceksem, yanlışlara işaret edip doğruları sunamayacaksam, topluma yazılarımla ayna olamayacaksam ne anlamı var yazmamın?

Kaldı ki siyah ve beyaza mahkûmsa yazar, yazacak neyi kalmış ki?

Geriye ne kalır ki? Kaleminiz artık ya siyahı ya beyazı yazacaksa...

Hâlbuki o kadar renk varken neden siyah ve beyaza mahkum edilir yazar?

Belki ben yeşili seviyorum.

Yeşili severken yanında düş mavisini ya da hüzün morunu...

İzin veremezdim renklerimin katledilmesine.

İçimdeki baharın, rengârenk sevincin hoyratça katledilmesine seyirci kalamazdım.

Bin bir güçlükle başı göğe değen dağlardan, rüya mutluluğu hissettiren ovalardan, şehirlerin boğuk havasına rağmen şehre nefes aldıran parklardan, bahçelerden topladığım demet demet, rengarenk çiçeklerimin kara kışa teslim olmasına razı olamazdım.

Kışa geçit veremezdim.

Düşünce dünyamın çöplüğe dönmesine, ruhumun suyu kesilmiş nehrin bataklığına ve vicdanımın örümcek ağları bağlamış, çürümeye terk edilmiş işlevsiz bir tren istasyonuna dönmesine izin veremezdim.

Kin, nefret beni esir almamalıydı.

Rüzgarın büyüsüne kapılıp yürümeyecektim.

O, bembeyaz kalem tutan, çocuk seven, çiçek okşayan ellerim gönlümün razı olmadığı sözleri alkışlamayacaktı.

Kalbimin yalan dediğine dilim doğru demeyecekti.

Bunun için bir liman bulmalıydım.

Bir aşk, bir sevgili edinmeliydim.

Beni, duygularımı, düşüncelerimı kin girdabına bulanmasına mani olacak bir aşık…

İşte onun için “Edebiyat” dedim.

Beni kin, nefret ve ayrıştırma canavarına meze olmaktan ancak edebiyat kurtarabilirdi.

Düştüm peşine edebiyatın.

Sessiz bir aşık gibi sürdüm izini.

Karanlık sokaklarımın ışığıydı.

Vurulmuştum, aşıktım.

Bir gece…

Issız…

Sessiz bir gece!

Karanlık, siyah tülden gelinliğini giymişken ben yine sokaklarda o bahar güzeli edebiyatı aramaktaydım.

Kararlıydım, bu kez yanına yaklaşıp o şiir kokan romanın aşk kokulu saçlarından tutup öykü heyecanı saçan gözlerine gözlerini dikip gül kırmızısı dudaklarından sayısız denemelerle sıkıca öpecek, tüm gücümle kimi yer yer aşk, özlem, hüzün, sevinç, matem, korku kokan narin bedenine var gücümle sarılacaktım.

Türkiyetimes

NELER SÖYLENDİ?
@
Zeynep Haşemi

Zeynep Haşemi

DİĞER YAZILARI Tut Bizi Eyy Oruç!... Ahlak olmadan din olmaz. Ahlaksızlık her çürümenin başıdır. Din Satanlar! Diğer Bir Tabirle 'Dini olduğu için Ahlâka ihtiyaç duymayanlar' Ne Evlilikler Başarıdır Ne De Boşanmalar Kusur... Kuyruğu Kesik Tilkiler... Aldanma bize miras kaldı 'Adem'den... Filistinli Kadının Çağrısı: İnsanlık, İslam Dünyası, Filistin, Kudüs Mescid-i Aksa Sizi Bekliyor. Allah Resulü Örnekliğinde Bayramların Mesajı.... Dede Mirası Evliliğe İslami, Boşanmaya Katolik Mantıkla Bakıyoruz... Kirli Bohça Geçmişimiz ve Örnek Kadınlar... İnsanın Ruhundaki Yılanlık... Şahmeran Bir Anadolu Efsanesi... Doğal Afetleri Doğru Anlamak.... Bahanelere Bahane Üretmeyin Hanımlar Siyasetin Vefasızlığı İslamın Canına Okudular.. Çocuklarımız Aynalarımızdır.. Üslubunuz Kimliğinizdir Çevreniz İçinizdir Erdemsizlik Diz Boyu Şehid Muhammed Mursi'nin Yalnızlığı İzmir Notları, İzmir Gavur Değildir Hırs, Fabrika Ayarlarını Bozar İnsanın. Haddimizi Bilmiyoruz Bir Çobanın Öğrettikleri, Başımın Tacısın Çobanım Yerli ve Milli Tarım Zamanı... Kötülüğe karşı İyilik Meşalesi.. Ve büyüdük anladık ki tehlikeli olan köpekler değil insanlarmış. Tecessüs Nedir Bilir Misiniz? Ebu Salah Ve Müslümanların Acizliği Toplum Güvensiz İnandığın Allah; Sanalında Allah’ı Erkekler İnsan Değil Mi? Ey Kul Haddini Bil Şarkıcı Hadise Başkaldırdı. Popüler Kültür Ve Esaret Sosyal Medya Ve Aldatılmışlık... Eğitim Gönül Ve Sevgi İşidir. Edepsiz Anne, Edepsiz Çocuk Büyütür.. Eğitim Sorunu Üzerine Cihadı Doğru Anlamak…. Ölüler Diyarı Huzur Diyarıdır… Ramazan Ve Mağfiret Çocuk Eğitimi Ve Terbiyesi... Haddini Bil Dindar… Namazsız İslam olmaz, Alçalırken Yükselmenin Adıdır Namaz. Eşler Eşya Değildir... Aptallar Bahane Üretir… Malt İçeceği Masum Değildir... Sen Hiç Öldün Mü? Din Adamına yada Din Kadınına Çerçeve Çizmek Erdoğan; Mücadeleci Şefkatli Halk Adamı Erdemli Bir Toplum Nasıl Oluşur? Ramazan, Ruhun ve Bedenin Arınma Ayıdır Semud Kavmi Ve Bizim Mütekebbirler Kibir... Hayır vallahi hayır! Adil Olmadıkça Ibadetleriniz Sizi kurtarmayacak ! Durmak da felaket, durmadan koşmak da... Dindar Fotomodeller Instagram’da… Kadın Şeytan mıdır? Kadın Severse Korkma Aşka Aşık Ol.. Bir pazar günü… Tarih 24 Ocak. Rahmet ve Aşk... Kadını Dövün Deşarj Olun
Advert
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA