Zeynep Haşemi
Zeynep Haşemi
Giriş Tarihi : 29-05-2022 07:41

Unutmayın uzaya gitmemiz için önce doymamız gerekir....

"Dost dost diye nice nicesine sarıldım,
Beyhude dolandım boşa yoruldum.
Benim sadık yarim kara topraktır. " 

Diyor halk ozanımız Aşık Veysel.

Konumuzdan biraz  farklı bir duyguyla söylenmiş olsa da sonuçta toprağın dostluğu aynı noktaya getirmektedir bizleri. Hiç bir dönem toprağın dostluğuna ihtiyaç duymamıştık bu kadar.
Toprak hem dostumuz, hem anamız, hem yarimizdir.
Bu geçmişte de böyle, bugün de böyle, yarın da böyle olacaktır.
Ne vakit topraktan uzaklaşıp betona gömüldük, toprak bize küstü uzaklaştı(rıldı) 

Tarımda kendi kendine yeten bir ülkeyken, toprakla dostken, mutlu ve huzurluyduk. Belki lüksümüz yoktu ama en azından daha samimi, daha huzurluyduk.
Toprakla aramıza beton örüldü, 
Beton, toprakla aramıza barikat, set oldu. Bu nedenle iş sahası daraldı, hayat şartları pahalılaştı, şehirlere göçler hızlandı. Üreten bir toplum iken tüketen bir toplum olmaya başladık.

Son otuz yılda tarım-üretimi  gittikçe azaldı(azaltıldı) öncelik betona verildi.* Buğday ihraç eden bir ülke iken, gelinen noktada buğday ithal eden bir ülke olduk. (Betonun yenilmeyeceğini hep beraber göreceğiz birgün.)
Tarım ülkesiyken tarımda dışa bağımlı hale geldik.

Rusya- Ukrayna savaşı neticesinde oluşan aksaklıklardan dolayı gıda pazarının aslında fiyat konusunda  ne kadar da hassas olduğuna şahit olduk. 

Neredeyse hergün iğneden ipliğe zam gelmesi vatandaşı tedirginliğe sevketmiş, spekülasyonların da yoğunlaşması sonucu insanlar marketlere hücum etmişti.

Olacağı buydu.
Dünyaya yüzde kırk tarım ürünü ihraç eden Ukrayna ve Rusya savaştan dolayı ihracatı durdurunca dünyanın tarıma bağlı  dengesi bozuldu diyebiliriz.

Ama buna rağmen dünya ülkeleri bir bir önlem alma yoluna gitti, gidiyor.

Çin ve Rusya gübre satışını durdurdu.
Çin tüm dünyadan buğday çekip stoklamaktadır.
En büyük buğday satıcısı ülke Hindistan, dışarıya buğday satışını durdurdu.

Peki biz  tarım konusunda ülke olarak,  çözüme dair nasıl bir politika uygulayacağız. Bu konuda ne yaptık,
ne yapıyoruz, ne yapacağız?

Ben ve benim gibi akledip endişe duyan vatandaş merak ediyor.
Hergün gıdaya dair olumsuz endişe yaratan haberler okumaktayız. En son şöyle bir haber geçti :Dünyanın on haftalık buğday stoğu kalmıştır"
Ne derece doğru bilemiyoruz.
Varsayım olması bile endişe yaratmakta.

Böyle devam ederse gelecek zaman içinde muhtemelen yüksek fiyatlarla bile ekmek bulamayabiliriz.

Gelelim tekrar esas mevzumuza
Biz tarım politikası olarak üretime dayalı  nasıl tedbirler alacağız?
Zira kıtlık kapıda!
Acil çözüm gerekli.
Çözüm için  fikrimi belirtmek isterim.

Gübre, yakıt, sulama masrafının yükse olmasından vatandaş ve özel sektör ekip biçmeye yanaşmayacaktır.

Uzman değilim fakat bir köy Çocuğu- Tarım kültürü olan vatandaş olarak kısa ve orta vadede çözüm teşkil edecek önerim şu; Buğday ve türevlerinin devletin tam desteği ile ekilip biçilmesi hasat edilmesidir.

En azından bir kaç yıl böyle olmalıdır.

Toprak Hayattır.

Ne diyordu Halk ozanımız"

"Dost dost diye nicesine nicesine sarıldım,
Beyhude dolandım boşa yoruldum.
Benim sadık yarim kara topraktır." 
Ne kadar dijitalleşip çağ atlasak da toprağa ve tarıma muhtacız.

Unutmayın uzaya gitmemiz için önce doymamız gerekir.

NELER SÖYLENDİ?
@
Zeynep Haşemi

Zeynep Haşemi

DİĞER YAZILARI Tut Bizi Eyy Oruç!... Ahlak olmadan din olmaz. Ahlaksızlık her çürümenin başıdır. Din Satanlar! Diğer Bir Tabirle 'Dini olduğu için Ahlâka ihtiyaç duymayanlar' Ne Evlilikler Başarıdır Ne De Boşanmalar Kusur... Kuyruğu Kesik Tilkiler... Aldanma bize miras kaldı 'Adem'den... Filistinli Kadının Çağrısı: İnsanlık, İslam Dünyası, Filistin, Kudüs Mescid-i Aksa Sizi Bekliyor. Allah Resulü Örnekliğinde Bayramların Mesajı.... Dede Mirası Evliliğe İslami, Boşanmaya Katolik Mantıkla Bakıyoruz... Kirli Bohça Geçmişimiz ve Örnek Kadınlar... İnsanın Ruhundaki Yılanlık... Şahmeran Bir Anadolu Efsanesi... Doğal Afetleri Doğru Anlamak.... Bahanelere Bahane Üretmeyin Hanımlar Siyasetin Vefasızlığı İslamın Canına Okudular.. Çocuklarımız Aynalarımızdır.. Üslubunuz Kimliğinizdir Çevreniz İçinizdir Erdemsizlik Diz Boyu Şehid Muhammed Mursi'nin Yalnızlığı İzmir Notları, İzmir Gavur Değildir Hırs, Fabrika Ayarlarını Bozar İnsanın. Haddimizi Bilmiyoruz Bir Çobanın Öğrettikleri, Başımın Tacısın Çobanım Yerli ve Milli Tarım Zamanı... Kötülüğe karşı İyilik Meşalesi.. Ve büyüdük anladık ki tehlikeli olan köpekler değil insanlarmış. Tecessüs Nedir Bilir Misiniz? Ebu Salah Ve Müslümanların Acizliği Toplum Güvensiz İnandığın Allah; Sanalında Allah’ı Erkekler İnsan Değil Mi? Ey Kul Haddini Bil Şarkıcı Hadise Başkaldırdı. Popüler Kültür Ve Esaret Sosyal Medya Ve Aldatılmışlık... Eğitim Gönül Ve Sevgi İşidir. Edepsiz Anne, Edepsiz Çocuk Büyütür.. Eğitim Sorunu Üzerine Cihadı Doğru Anlamak…. Ölüler Diyarı Huzur Diyarıdır… Ramazan Ve Mağfiret Çocuk Eğitimi Ve Terbiyesi... Haddini Bil Dindar… Namazsız İslam olmaz, Alçalırken Yükselmenin Adıdır Namaz. Eşler Eşya Değildir... Aptallar Bahane Üretir… Malt İçeceği Masum Değildir... Sen Hiç Öldün Mü? Din Adamına yada Din Kadınına Çerçeve Çizmek Erdoğan; Mücadeleci Şefkatli Halk Adamı Erdemli Bir Toplum Nasıl Oluşur? Ramazan, Ruhun ve Bedenin Arınma Ayıdır Semud Kavmi Ve Bizim Mütekebbirler Kibir... Hayır vallahi hayır! Adil Olmadıkça Ibadetleriniz Sizi kurtarmayacak ! Durmak da felaket, durmadan koşmak da... Dindar Fotomodeller Instagram’da… Kadın Şeytan mıdır? Kadın Severse Korkma Aşka Aşık Ol.. Bir pazar günü… Tarih 24 Ocak. Siyasetin Karanlığından Edebiyatın Aydınlığına. Rahmet ve Aşk... Kadını Dövün Deşarj Olun
Advert
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA