Zeynep Haşemi
Zeynep Haşemi
Giriş Tarihi : 17-04-2022 23:17

Tut Bizi Eyy Oruç!...

Ayeti Kerime Ramazanı-Orucu şöyle buyurmakta ve tarif etmektedir. 

"Ey iman edenler! Sizden öncekilerin üzerine yazıldığı gibi sakınasınız diye sizin üzerinize de sayılı günlerde oruç yazıldı. İçinizden hasta veya yolcu olan, başka günlerden sayısınca tutar. Orucu tutmakta zorlananlar için bir yoksulun (günlük) yiyeceği kadar fidye yeterlidir" (Bakara 183)

Aynı şekilde pek çok hadis mevcuttur oruç konusunda. 

O hadislerin biri de şöyledir:
Resulullah (s.a.v) “Kim ramazan ayını oruç tutar ve haramlardan sakınırsa, Allah onun geçmiş günahlarını affeder.”

Ramazanı gerçek manasıyla eda etmek yepyeni bir insan inşa etmektedir. Yapılan tevbeler yapılan ibadetler... 

Ramazanda okunan Kuran'ı Kerimin diğer zamanlara göre sevabı iki kattır. (Lütfen  hatim okumayı ihmal etmeyin) . Ramazan ayı her iyiliğin, ibadetin bire on sevap yazıldığı özel bir zaman dilimidir. Ramazan Allahın kullarına ikramı, lütfudur. Bu ayı mümkünse dünyevi şeylerden uzaklaşarak ifa etmek lazım.

Ramazan sabırdır, yardımlaşmadır. Kalbi, bedeni, zihni, ruhu hasılı tüm uzuvlarını adeta berrak bir su ile yıkamaktır.

Ramazan on bir ay  günahla dolan sinelerimizin temizlenme ayıdır. Oruç gerçek manasında tutulmalıdır. Oruçlu iken dil hayra dönmeli kalp doğruluğu iyiliği çarpmalı , zihin cömertliği sevgiyi ve tüm iyilikleri misafir etmelidir.

Oruç gün boyu yememek içmemeek değildir sadece.

Öyle bir oruç olmalı ki tuttuğumuz oruç, biz onu tutarken o da bizi tutmalıdır. Oruç bizi tutmuyor gereksiz aç kalmaktır tuttuğumuz oruç.

Allah bize ibadeti usulunca eda etmeyi, kulluk bilinciyle yaşamayı nasip buyursun.

Ramazanımız huzurlu bereketli orucumuz makbul olsun.

NELER SÖYLENDİ?
@
Zeynep Haşemi

Zeynep Haşemi

DİĞER YAZILARI Ahlak olmadan din olmaz. Ahlaksızlık her çürümenin başıdır. Din Satanlar! Diğer Bir Tabirle 'Dini olduğu için Ahlâka ihtiyaç duymayanlar' Ne Evlilikler Başarıdır Ne De Boşanmalar Kusur... Kuyruğu Kesik Tilkiler... Aldanma bize miras kaldı 'Adem'den... Filistinli Kadının Çağrısı: İnsanlık, İslam Dünyası, Filistin, Kudüs Mescid-i Aksa Sizi Bekliyor. Allah Resulü Örnekliğinde Bayramların Mesajı.... Dede Mirası Evliliğe İslami, Boşanmaya Katolik Mantıkla Bakıyoruz... Kirli Bohça Geçmişimiz ve Örnek Kadınlar... İnsanın Ruhundaki Yılanlık... Şahmeran Bir Anadolu Efsanesi... Doğal Afetleri Doğru Anlamak.... Bahanelere Bahane Üretmeyin Hanımlar Siyasetin Vefasızlığı İslamın Canına Okudular.. Çocuklarımız Aynalarımızdır.. Üslubunuz Kimliğinizdir Çevreniz İçinizdir Erdemsizlik Diz Boyu Şehid Muhammed Mursi'nin Yalnızlığı İzmir Notları, İzmir Gavur Değildir Hırs, Fabrika Ayarlarını Bozar İnsanın. Haddimizi Bilmiyoruz Bir Çobanın Öğrettikleri, Başımın Tacısın Çobanım Yerli ve Milli Tarım Zamanı... Kötülüğe karşı İyilik Meşalesi.. Ve büyüdük anladık ki tehlikeli olan köpekler değil insanlarmış. Tecessüs Nedir Bilir Misiniz? Ebu Salah Ve Müslümanların Acizliği Toplum Güvensiz İnandığın Allah; Sanalında Allah’ı Erkekler İnsan Değil Mi? Ey Kul Haddini Bil Şarkıcı Hadise Başkaldırdı. Popüler Kültür Ve Esaret Sosyal Medya Ve Aldatılmışlık... Eğitim Gönül Ve Sevgi İşidir. Edepsiz Anne, Edepsiz Çocuk Büyütür.. Eğitim Sorunu Üzerine Cihadı Doğru Anlamak…. Ölüler Diyarı Huzur Diyarıdır… Ramazan Ve Mağfiret Çocuk Eğitimi Ve Terbiyesi... Haddini Bil Dindar… Namazsız İslam olmaz, Alçalırken Yükselmenin Adıdır Namaz. Eşler Eşya Değildir... Aptallar Bahane Üretir… Malt İçeceği Masum Değildir... Sen Hiç Öldün Mü? Din Adamına yada Din Kadınına Çerçeve Çizmek Erdoğan; Mücadeleci Şefkatli Halk Adamı Erdemli Bir Toplum Nasıl Oluşur? Ramazan, Ruhun ve Bedenin Arınma Ayıdır Semud Kavmi Ve Bizim Mütekebbirler Kibir... Hayır vallahi hayır! Adil Olmadıkça Ibadetleriniz Sizi kurtarmayacak ! Durmak da felaket, durmadan koşmak da... Dindar Fotomodeller Instagram’da… Kadın Şeytan mıdır? Kadın Severse Korkma Aşka Aşık Ol.. Bir pazar günü… Tarih 24 Ocak. Siyasetin Karanlığından Edebiyatın Aydınlığına. Rahmet ve Aşk... Kadını Dövün Deşarj Olun
Advert
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA