Recai Yurdan
Recai Yurdan
Giriş Tarihi : 28-03-2022 17:18

Ramazan Ayıyla Beraber Gelin Hep Beraber Marketleri Zincire Vuralım...

Bu Ramazan  ayının temel gıda açısından fakir fukara için zor geçeceği belli...

Fiyatların üç dört misli aniden yükselmesi  asgari ücretlinin belini kırdı. Bizler Ramazan orucumuzu tutarken tüketimimizi de azaltıp sadece on gün büyük market zincirlerinden uzak durursak çok şeyin değişeceğine şahit olacağız. Bu memleketin değil seksen milyon, üç yüz milyon  insana bakacak tarım alanları var. Ama maalesef hükümetin basiretsiz  tarım politikalarının üzerine insanlarımızın aç gözlülüğü ve marketlerin fırsatçılığı  da eklenince güzel memleketimiz  bu hale geldi.

Bu acı tablo kendi yapıp ettiklerimizin kaçınılmaz sonucudur. Nitekim Rabbimiz bu durumu anlattığı bir ayeti kerimesinde şöyle buyurmaktadır: “İnsanların kendi elleriyle yapıp ettikleriyle yüzünden karada ve denizde düzen bozuldu” (Rum 41) Bu olumsuzlukları anlatarak insanlarımızı karamsarlığa sürüklemek istemiyoruz. Karamsar olmak hakkımız da değil. Zira bizler Müslümanız ve geleceğe sürekli olarak ümitli bakmak durumundayız. 

Oluşan acı tablo bizim yapıp ettiklerimizin sonucu olduğu gibi düzeltmekte yine bizim yapıp edeceklerimize bağlıdır.  Buna dur demek elimizde! Hem hükümetin hem de bizlerin bilinçli davranışları bu sorunu çözüme kavuşturacaktır. Burada hem hükümete hem de biz vatandaşlara sorumluluklar düşmektedir. Tarım politikası değişmeli, üç yüz milyon nüfusa bakacak ülke bu duruma düşürülmemelidir.  İyileştirmeye yönelik üretici ve tüketici kooperatifler kurulmadır. Vatandaş olarak bizlerde şeytanların bağlandığı bu mübarek  ayda canavarlaşmış marketleri bağlayalım. Bu vesileyle hem manevi doygunluğumuzu arttırmış oluruz. Hem de sağlık açısından bedenimizi  dinlendirmiş oluruz. Aynı zaman da orucun hikmetlerinden birisi olan fakir fukara ile de bağımız güçlenmiş olur. Bu marketlerin ürün stoklamaları halka zulümdür. Hükümetin ivedilikle bu konuya el atması gerekir. Yoksa milletin ahı ağır olur.

Komşusu aç iken tok yatan bizden değildir. (Hadisi Şerif)

Komşularımızdan ihtiyaç sahibi ve mağdur olanların; dinine, mezhebine ve ırkına bakmadan muhtaç olanlara yardım etmeliyiz. İhtiyaçlarını karşılamak insani ve İslami vazifemizdir.

İyilik, yüzünüzü doğu ya da batı cihetine dönmeniz değildir. (Gerçek anlamda) iyilik, Allah’a, Ahiret Günü'ne, meleklere, Kitab’a ve nebilere inananların; sevmesine rağmen malı, yakın akrabaya, yetimlere, yoksullara, yolda kalmışa, dilenenlere ve kölelere verenlerin; namazı kılıp, zekâtı verenlerin; söz verdiklerinde sözlerine bağlı kalanların; fakirlik, hastalık ve savaş zamanında sabredenlerin yaptığıdır. İşte bunlar sadık olanlardır. Bunlar takva sahiplerinin ta kendileridir. (Bakara- 177)

Ramazan ayı itibariyle genellikle Müslümanlar zekatlarını Ramazan ayını milat sayarak bu ayda verirler. Ramazan ayının iklimine bizi kavuşturacak olan Allaha hamdü senalar olsun.

Hükümetin yanlış üretim politikası ve israfta aşırıya gitmesi de bu enflasyonun Tabi ki bu emekçi kardeşlerimizin maaşlarına yansımadı.

Diyanet işleri başkanının bu yıl verilmesini açıkladığı fitre miktarı 4 kişilik bir ailenin fitresinin asgari ücretten yüksek olduğunu gösterdi.

Bu demektir ki asgari ücretli olan kardeşlerimiz fakirlik ve yoksulluk içerisindeler. Bizler nedense komşularımızı, akrabalarımızı, mahallemizi, ilçemizi, ülkemizi görmüyor yurt dışında ki ihtiyacı olan mazlum kardeşlerimizi ziyadesiyle görüyoruz.

Bu konu oldukça hassas bir konu. O yüzden üstüne basarak ifade etmem gerekir ki; biz yurt dışındaki mazlum kardeşlerimize de yardım etmeli, ihtiyaçlarını gidermek için katkıda bulunmalıyız, ancak öncelikle ülkemizde mağdurlar fazla iken öncelikle ülkemizdeki mağdur insanları da görmeliyiz.

Ziyaret ettiğimiz evlerden  bazılarında ayladır kırmızı et yemediklerini işitti kulaklarım. Evin babası çalışan bir insandı, miskin değildi. Elektik, su, doğal gaz, okul masraflarından yettiremiyordu sadece…

Et yiyemeyen çocukların olduğu bu ev maalesef yardım kuruluşlarına çok yakın olan bir semtteydi. O kuruluşlar Türkiye başta olmak üzere dünyanın birçok yerine yardım eden kuruluşlar… Hayat pahalılığının çok yüksek olduğu bir zamanda kendi insanımızı görmeli o evleri daha çok ziyaret etmeliyiz.

Bu demek değildir ki biz yurt dışındakilere yardım etmeyelim, asla! Elbette Yemen’de Suriye’de, Afrika’nın değişik beldelerinde bizlerden yardım bekleyen mazlumları unutmayacağız. Ama kendi insanımızı es geçerek oralara gitmeyi hakkaniyetli bulmuyorum.

Bu vesileyle ramazan ayını en güzel şekilde geçirmenizi temenni ediyorum.

Vesselam..

NELER SÖYLENDİ?
@
Recai Yurdan

Recai Yurdan

DİĞER YAZILARI Batıya Göç Bu Bayram Fabrika Ayarlarına Dönelim.. Kıyam Rehberi Şeyh Said’in Şehadeti Mübarek Olsun... Kudüs Direnişine Selam Olsun..… Zaman İyilik Zamanı... Ramazan Ayı Geldi Pandemiden Dolayı İşsiz Kalan Yüzbinleri Unutmayalım.. Taksim Meydanına Cami Çok Yakıştı... Selam Olsun Kudüs Şehidi Serdara.. Kovid- 19 Zehirli Sarmaşık Gibi Sardı Etrafımızı Peygambere Ve Kuran’a Uzanan Eller Kırılsın Diller Kopsun.. Kurban Toplarken Kurban Olan Gençlerimizi Sokaklardan Kim Toplayacak? Kudüs Gönüllüleri, Yardım Kampanyası ve Dünya Kudüs Günü Korona ile Birlikte Ramazan-ı Şerife Giriyoruz... Korana Virüs ’ün Gelmesiyle Milletimizin Hal-i Pürmelali.. Yüzyıllar Önce Batı Doğuya Göç Ederken Günümüzde ki Durum Tam Tersi.. Dedemiz Ahmet Turan Kılıç’ın Akıbeti, Şeyh Ömer Abdurrahman Gibi Olmasın Işıklı Caddelerden Arka Sokaklara Hasta Ve Hasta Yakınları Yol Gözlüyor Evrensel Kerbela Erbain Yürüyüşünde Gördüklerim Ve Hissettiklerim... Cezaevlerinde Mazlum Kardeşlerimiz Var… Kadırga İslam Cumhuriyeti ve Şehit Selami Yurdan.. Türkiyeli Müslümanların Beyazıt Meydanı Vardı... 52. Bayramını Cezaevinde Geçiren Dedemiz Var.. Zekat Ve Fitrelerimizi Pay Ederken Asgari Ücretli İşçi Emekçileri’de Gözetelim Haçlıların Ayasofya’yı Kiliseye Çevirme Niyetleri ve Mescid-i Aksa Üzerindeki Siyonist Emeller.. Kürdistan’da Hawar’ların (imdatların) Arşı Alaya Yükseldiği Yer: Halepçe Kutsal Ekmeğin Bizi Çarpmasına Ramak Kaldı.. Metin Yüksel Yasin Börü Ve Şehadet Ayı Cezaevinden Mektup Var-3 Miladi Yılbaşı, Mekke’nin Fethi Mi? İmam Zeynel Abidin Ve Noel Baba... Asgari Ücret İşçi Cinayetleri Komşunun Külüne Muhtaç İken Şimdilerde Yüzüne Hasretiz Doğudan Batıya Umut Yolculuğunun Adresi Cezaevinden Mektup Var -2- Marshall İle Başlayan ABD’nin Türkiye Aşkı Bayram Çocuklarla Güzel, Başörtüsü Kadınlardaki Savruluş Ya Erkeklerin Savruluşu.. Uyuşturucu Bataklığındaki Gencin Ablasından Zeynebi Feryat Şeyh Said’i Anarken Ümmetçilikten Ulusalcılığa Geçiş Serüveni Zindanda Kırkıncı Bayram Ramazan Ayı Ve Kirkor Usta Uyuşturucu Cemaati Zehirli Sarmaşık Gibi… Kıraathane Kültüründen Cafe Kültürüne Rengarenk Lale Cümbüşünün Hatırlattıkları Cezaevinden Mektuplar Var 28 Şubatı Unutmadık Unutmayacağız Ümmetin Şehitleri Ve Mirasları Üzerine İslam Coğrafyasındaki Yusufilerimiz İncirlik Üssü'ne İncir Ağacı Dikilmeli Kudüs Davamız Saman Alevi Yusufiler; Onlar Zindan Güllerimiz. Çağımızın Belası Uyuşturucu!..
Advert
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA