Mensure Kaplan
Mensure Kaplan
Giriş Tarihi : 24-03-2022 10:00

'Nisan ' Unutan İnsan.

İnsan Arapça ins kelimesinden türetilmiştir. “Beşer, insan topluluğu” anlamına gelen ins, daha ziyade insan türünü ifade etmekte olup bu türün erkek veya dişi her ferdine insî/enesî yahut insan denmektedir. 

İnsan kelimenin aslının “unutmak” mânasındaki nesyden insiyan olduğu da söylenmiştir. İbn Abbas, “İnsan ahdini unutması sebebiyle bu ismi almıştır” der. 

İnsan bu tarife göre unutan anlamını taşır. 

İnsanoğlu unutur herseyi, nerden geldiğini bundan sonra nereye gideceğini. Bu unutma insanı var olma sorumluluğundan uzaklaştırır. Dolayısı ile insanın varolma nedenini unutmaması gerekir.

Bu aralar "BİZ" diyebilmek  ne kadar zor. Rabbimz Kerim Kitapta kendisi için bile biz yaptık derken bizlere biz demenin önemini hatırlatıyor.

Biz demek bütün ümmetle kuçaklaşmanın bir olmanın ihtiyacı olanla paylaşmanın ifadesidir.

Paylaşıma açık olmamız icin bizim,  hepimizin diyebilmemiz için  illaki ilahi bir işraret, ilahi bir mucize mi olması gerekiyor. 

Varlık sebebimizi anlaya bilmek çok mu zor.

Ne yazık ki bu zor zamanları fırsata çevirebilen insan cok az. Mevlam bize açık kapı sunarken, aza kanaat edin. Fazlasından kaçının derken, biz insanlık icin en hayırlısını dile getirmiştir. 

İmtihandir deyip başımıza gelenleri hayra yormadan. Tamahkarlık edip fazlasını ister olduk. Yetmedi stok ediyoruz aç kalmamak için..

Unutuyoruz; nimeti yaratanda, verenenin Rabbimiz olduğunu...

Şu ahir zamanda Kuran'dan uzaklastık. Feyz aldığımız,  bize yol gösteren dini sohpetler, pandemi yüzünden hep arka palanda kaldı. Böyle olunca da nefsimiz bizi elinde tutuyor.

Sanıyorum bu ihmalkarlığımızın pandemi birazda bahanesi oldu. Hamd olsun pandemi artık bitti sayılır artık dini sohbetlerimizi yeniden başlatıp birbirimizi hayra yönlendirmeliyiz. 

Her sey bizde bitiyor. Durup düşünmek gerek. 

Dua ile...

NELER SÖYLENDİ?
@
Mensure Kaplan

Mensure Kaplan

DİĞER YAZILARI Evdeki Cennet… Ayşe Eda Bildek Kitaplarındaki Sanat... ‘Düne Düşen Yazılar’ Üzerine.. İçinizdeki ‘Miraç’... Bir paket süt.. Geleceği izle... Yorulmuştu Dünya... Nereden Çıktı Bu Covid-19… Neler oluyor? Adaletin Vesikası… İslam’ı Doğru Anlamak Kalbini Koru... Bir Bayram Ötesi. Niyetimdeki Dua... Dua’ya dursun kalpler... Birlikte kıyama durmak ve secdeye varmak.. Gözümüzdeki Saf Damla.. Hadislerin Dilinden Sevgi ve Sevmek, Kitapların Sesi, İçimizdeki Zaman Hangi Yanımız İnsan? Şiirlerle Eylül... İçimizdeki tehlike ‘Ön yargı’ Kur’an Kursu Hatıraları... Niyetim… Anne: Ayaklardaki Cennet Kapısı…. Yuvaya Dönüş Kapıdaki dua…. Eski kapılardaki kapı tokmağı.. Cana Can Vermek.. Balkondaki çiçek, İçimdeki Kalp…. Ramazandan sonra gelen 60 gün …. Ey niyet, Ey dua… Hiç Haksız Olur mu Çocuklar.... Nevruz’u Anlamak Ve Zamana Yayılan Efsaneleri.. Halı Desenlerindeki Dil/ekler… İnsan hakları mı? Öyle diye bir şey var mı? Yaşadıklarınızın Gölgesidir Dua… Senin Bedelin Ne? Mevlaya Misafirlik; İtikaf Yaşayan Meddahlık. İçimizdeki Misafir... Kapına Geldim- Sıratül Münteha.... Sadaka-i Cariye Menziliniz Olsun.. Kandil Şivliliği , Çocukların Şirinliği. Aşk-ı Fatıma Bezm Zamanı Şeb’i Arus … Sürgün Sevdalar… Aşura Günü Kerbela Olmasın Vijdanlar Allah'a Misafir Olmak; İtikaf Kuran’la açılan oruç… Vakit Sana Dair Aşk’ın Viraneleri….. Birlikteliğin Eş/liliği ‘’kadın’’ … Ney’im ney oldum…. Sessizliğin sessizliği…
Advert
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA