İbrahim Eser
İbrahim Eser
Giriş Tarihi : 28-11-2021 09:53

Kimdir Sezai Karakoç

İslami camianın medarı iftiharı olan koca şair, ulu çınar, büyük duayen, dava ve deha insanı üstad Sezai Karakoç, aramızdan ayrılmak suretiyle sevdiğine hicret etti.

Nevi şahsına münhasır büyük şair, yazar ve mütefekkir Üstad Sezai Karakoç; kültür, sanat, edebiyat ve şiirleriyle düşünce dünyamızı şekillendiren, yüksek profile ve potansiyele haiz bir yıldızdır. 

Üstad Sezai Karakoç; ümmetin vahdet ve kardeşliğini ömrünün son demlerine kadar büyük bir özveriyle bıkmadan, usanmadan, yorulmadan, hakkın ve doğrunun müdavimliğini savunan arif ve zarif bir dava adamıydı.

Diriliş şairi üstad Sezai Karakoç; özgün fikirleriyle, engin bilgi birikimiyle, derin donanımıyla, geniş ufkuyla, birçok şair ve yazara ilham kaynağı olmuş bir düşünce mimarıdır.

Söz vardır, zihin dünyasının kilidini açar ve yepyeni ufuklar kazandırır. Söz vardır, feraseti tıkalı, basireti bağlı insanların ufkunu açarak yepyeni bir dünya kazandırır. Söz vardır, hayata anlam katarak, bizleri hayatın bu keşmekeş halinden alarak, yeni ve hayat dolu pencereler açarak, geleceğimizin inşasında istikamet açısı ve rehberlik pusulası olur. Büyük bir deha ve duayen olarak üstad Sezai Karakoç işte böylesi müstesna ve istisna bir sözün gücüne sahip ender bir aydındır.

Düşünce ve gönlümüzün mimarı olan üstad Sezai Karakoç; İslam medeniyet tasavvuruna sahip tefekkür ve tezekkür erbabı abid, zahid ve nahif bir insandı.

Üstad Sezai Karakoç; özgün düşünce ve fikirleriyle zihnimizi, ufkumuzu açan, yolumuzu aydınlatan, gönlümüzü şenlendiren, ilim ve kültür dünyamızı aydınlatan bir ışık, bir kandil, bir yıldızdır.

Diriliş nesli üstadı Sezai Karakoç; feraset, basiret ve hikmetiyle rotamızı belirleyen, istikametimizi çizmemize öncülük eden bir gönül eridir.

Üstad Sezai Karakoç; aklına abdest aldırmak, kalbine secde ettirmek suretiyle kendi hayatını anlamlandırıp zenginleştirdiği gibi, bizlere de ışık oluyor, yolumuzu aydınlatıyor, gönlümüzü şenlendiriyor. Çünkü O, bu uçsuz bucaksız dünya okyanusunda bir deniz feneriydi.

Üstad Sezai Karakoç, reel politiğin konjoktürel koşullarına, moda fikirlere, alkışa, rağbete tenezzül ve tevessül etmedi, esen rüzgarlara göre mevzi değiştiren bir şair, bir yazar, bir aydın olmadı. Sezai Karakoç, aklı selimini, mütevazılığını, serin kanlılığını hiç kaybetmedi. Olan bitene, tarihten, medeniyet ekseninden bakan vakur bir duruş sergilemek suretiyle çizgisinde, onurlu bir hayat yaşadı.

 Diriliş şairi üstadı Sezai Karakoç, fani dünyayanın çekici cazibelerine, mala, makama, mevkiye, şana, şöhrete, şatafata, güce meyletmedi, mesafeli durdu.

Üstad Sezai Karakoç, ince bir insandı, duygu, düşünce, tavır ve davranışlarıyla herkesin ve her kesimin gönlünde taht kurmuş saygın bir beyefendiydi.

 Üstad Sezai Karakoç, güzel bir insandı, boşluğu doldurulamayacak kadar kamil ve kaliteli bir Müslüman ve mümindi.

Diriliş şairi üstad Sezai Karakoç, olumlu ve onurlu bir hayat, gıpta edip imrenilecek bir örnek yaşantı, tutarlı bir duruş, sağlam ve sağlıklı bir düşünce örgüsüyle birlikte büyük ve kalıcı bir edebî miras geride bırakarak rahmeti Rahmana kavuştu. Allah gani gani rahmet eylesin, mekanını cennet, makamını âli, ruhunu şâd eylesin inşallah amin.

NELER SÖYLENDİ?
@
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA