Ümmiye Yılmaz
Ümmiye Yılmaz
Giriş Tarihi : 12-11-2021 16:43

Adam Üzüldü Ama Belli Etmedi…

Üzüldü adam ama belli etmedi. Masanın üstüne çalakalem bir mektup yazdı, bıraktı. Paltosunu aldı çıktı kapıdan. Kafesteki kuşunu öptü gagasından. Dönmeyeceği halde vedalaşmadı bile onunla…

Üzüldü adam ama belli etmedi. Kapıyı usulca itti. Merdivenleri inerken devleşti bir anda. Yol uzadı gece bitmedi. Baykuşlar tüm olan bitene şahitti.

Üzüldü adam ama belli etmedi. Ay parlaktı gece sessiz. Anıları tek tek sineye çekti. Karanlıkta nokta oldu. Bir daha geriye dönmedi.

Adam üzüldü ama belli etmedi…  Can bağı mı kan bağı mı deseler,  can bağı derdim. Gönle girmeden çünkü gönülde kalamıyor insan. İnsan insanı anlayamadı. İnsan kalmayı başaramadı belki de o nedenle. Anlayabilmek için ise gönül gözüyle bakmak gerekiyor. Gönül gözüyle bakamayan insanlarda incelik aramak çölde iğne aramaya benzer. Anlayabilmek için gönül gözü yeter…

ÇATLAK PATLAK YUSYUVARLAK

Meraklı bir öğrenciydim her zaman. Öğretmenlerim tarafından hep çok sevilirdim. Benim ilerde yazar olabileceğimi pek tahmin edemeseler de ileride büyüyünce bundan adam olur diye bir düşünceleri vardı.

Adamlık tabirini çok beğenmesem de benden merhametli bir insan, iyi bir anne, doğru bir vatandaş, hayırlı bir evlat olabildiğini düşünüyorum. Biraz dallı budaklı da olsam yani yeri gelince tuttuğunu koparan bir yapıda da olsam adaletim hiç bir zaman öfkemi geçemedi.

Siyah önlük beyaz yakalı dönemlere gidelim birazda. Kolumuzda kırmızı renkte nöbetçi yazısıyla dolaştığımız, saçlarımıza kafamızdan büyük beyaz kurdelaların takıldığı zamanlara…

Teneffüslerde birbirimizin eline vurarak garip bir tekerleme söylerdik. Kıpkırmızı olana kadar avuç içlerimiz bu oyunu oynamaktan zevk alırdık. Kremalı çörek nasıl bir şey mi diye düşünsem, çatlak patlak yusyuvarlak nedir mi desem çocukken kafamda deli sorular dolaşmaktaydı. Şimdi ise durum çokta farklı olmasa gerek.

Bu Korona nerden çıktı? Maskeden içeri sigara kokusu geliyor yoksa korunmuyor muyuz? Hangi Çinli’nin imtihanına ortak olduk da bizi de bu hastalık buldu diye düşünmeden edemiyorum.

Dünya şuan tamda böyle; Çatlak patlak yusyuvarlak. Kremalı çörek, Koronalı börek çek dostum, çek bol bol burnunu çek…

Adam üzüldü ve  bu  Korana nereden çıktı, Rabbim bizi Koranadan bir an önce kurtar dedi…

 

 

NELER SÖYLENDİ?
@
Advert
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA