Zeynep Haşemi
Zeynep Haşemi
Giriş Tarihi : 24-09-2021 21:47

Kuyruğu Kesik Tilkiler...

Bugün okuma yaparken ilginç bir masala denk geldim.
Muhtemelen Kelile ve Dimme den...

Günümüzdeki yozlaşmayı en iyi anlatan bir masal.
Sürü psikolojisini iyi resmetmiş.
Kişi bir hata işlerken kendini yalnız hissetmemek için başkasını da aynı hataya sürükler.
Bu masal pek çok konuyu aslında gözler önüne seriyor.
Arkadaşlıktan tutun da toplumun yozlaşmasına kadar...
Malum içinde tilki gecen her hikaye ve masal sinsilik içerir.

Tilki bir hayvan elbette. Hayvan olması noktasında masum fakat ekosistemde yerini muhafaza etmek için, yaşamını sürdürmek için geliştirdiği davranışların ilginçliği insanların dikkatinden kaçmayıp hikayelere konu olmuştur.

O hikayelerden biri de bu hikayedir.
Tilkinin kuyruğu kayaya sıkışmış ve kuyruğu kopmuş.
Daha sonra bir başka tilki onu gördüğünde “Kuyruğunu neden kestin?” diye sormuş.

Kuyruğu kesik olan tilki;
“Böyle mutlu hissediyorum. Sanki üstümden büyük bir yük kalktı" demiş

Bunun üzerine diğer tilki de arkadaşına uyarak, kuyruğunu kesmiş.

Fakat mutluluk yerine şiddetli bir acı çekmiş.
Hemen tilkiye gelip; “Neden bana yalan söyledin?” demiş.

Tilki; “Eğer acı çektiğini diğer tilkilere söylersen onlar asla kuyruğunu kesmez ve bizimle dalga geçerler.”  demiş.

Bu iki tilki diğer tilkilere yaşadıkları mutluluğu (!) anlatmışlar.

Böylece tilkilerin çoğu kuyruklarını kesmişler.

Çoğunluk onlara geçince bu sefer kuyruğu olanlarla dalga geçmeye başlamışlar.

Toplumun, Ahlakın erdemin kurallarına aykırı davranan hiç kimse yalnız kalmayı istemez. Kendine benzetecek arkadaşlara daima ihtiyacı vardır.

Çünkü dikkatin kendi üzerinden dağılmasını ister....
İki ayaklı tilkiler hep vardı ve daima da olacaktır.

NELER SÖYLENDİ?
@
Zeynep Haşemi

Zeynep Haşemi

DİĞER YAZILARI Tut Bizi Eyy Oruç!... Ahlak olmadan din olmaz. Ahlaksızlık her çürümenin başıdır. Din Satanlar! Diğer Bir Tabirle 'Dini olduğu için Ahlâka ihtiyaç duymayanlar' Ne Evlilikler Başarıdır Ne De Boşanmalar Kusur... Aldanma bize miras kaldı 'Adem'den... Filistinli Kadının Çağrısı: İnsanlık, İslam Dünyası, Filistin, Kudüs Mescid-i Aksa Sizi Bekliyor. Allah Resulü Örnekliğinde Bayramların Mesajı.... Dede Mirası Evliliğe İslami, Boşanmaya Katolik Mantıkla Bakıyoruz... Kirli Bohça Geçmişimiz ve Örnek Kadınlar... İnsanın Ruhundaki Yılanlık... Şahmeran Bir Anadolu Efsanesi... Doğal Afetleri Doğru Anlamak.... Bahanelere Bahane Üretmeyin Hanımlar Siyasetin Vefasızlığı İslamın Canına Okudular.. Çocuklarımız Aynalarımızdır.. Üslubunuz Kimliğinizdir Çevreniz İçinizdir Erdemsizlik Diz Boyu Şehid Muhammed Mursi'nin Yalnızlığı İzmir Notları, İzmir Gavur Değildir Hırs, Fabrika Ayarlarını Bozar İnsanın. Haddimizi Bilmiyoruz Bir Çobanın Öğrettikleri, Başımın Tacısın Çobanım Yerli ve Milli Tarım Zamanı... Kötülüğe karşı İyilik Meşalesi.. Ve büyüdük anladık ki tehlikeli olan köpekler değil insanlarmış. Tecessüs Nedir Bilir Misiniz? Ebu Salah Ve Müslümanların Acizliği Toplum Güvensiz İnandığın Allah; Sanalında Allah’ı Erkekler İnsan Değil Mi? Ey Kul Haddini Bil Şarkıcı Hadise Başkaldırdı. Popüler Kültür Ve Esaret Sosyal Medya Ve Aldatılmışlık... Eğitim Gönül Ve Sevgi İşidir. Edepsiz Anne, Edepsiz Çocuk Büyütür.. Eğitim Sorunu Üzerine Cihadı Doğru Anlamak…. Ölüler Diyarı Huzur Diyarıdır… Ramazan Ve Mağfiret Çocuk Eğitimi Ve Terbiyesi... Haddini Bil Dindar… Namazsız İslam olmaz, Alçalırken Yükselmenin Adıdır Namaz. Eşler Eşya Değildir... Aptallar Bahane Üretir… Malt İçeceği Masum Değildir... Sen Hiç Öldün Mü? Din Adamına yada Din Kadınına Çerçeve Çizmek Erdoğan; Mücadeleci Şefkatli Halk Adamı Erdemli Bir Toplum Nasıl Oluşur? Ramazan, Ruhun ve Bedenin Arınma Ayıdır Semud Kavmi Ve Bizim Mütekebbirler Kibir... Hayır vallahi hayır! Adil Olmadıkça Ibadetleriniz Sizi kurtarmayacak ! Durmak da felaket, durmadan koşmak da... Dindar Fotomodeller Instagram’da… Kadın Şeytan mıdır? Kadın Severse Korkma Aşka Aşık Ol.. Bir pazar günü… Tarih 24 Ocak. Siyasetin Karanlığından Edebiyatın Aydınlığına. Rahmet ve Aşk... Kadını Dövün Deşarj Olun
Advert
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA