Zeynep Haşemi
Zeynep Haşemi
Giriş Tarihi : 24-06-2021 10:49

Aldanma bize miras kaldı 'Adem'den...

Yeryüzünde en kıymetli hazine şüphesiz sağlıktır.

Sağlığımız sekteye uğradığı vakit tadımız tuzumuz kalmaz.

O an dünyalar ayağımıza serilse bile sönmüş kibrit çöpü gibi değersiz kalır.

Yazık ki insanoğlu hastalık gelip çatana dek sağlığın öneminin farkında olamaz.

Onun içindir ki Peygamber efendimiz Hz Muhammed s.a.v Sağlık ve zaman konusunda şöyle buyurmuştur.

“İki nimet vardır ki insanların çoğu (onları değerlendirme hususunda) aldanmıştır: “Sağlık ve boş zaman.” (Buhârî, Rikâk1)

"Ve insan aldandı" Bencillik ve hırslı insanları gördüğümde bu cümle ağzımdan gayri ihtiyarı dökülüverir. Bu cümlenin ilk muhatapları malumunuzdur ki Hz Adem ve Hz Havva’dır. Yasak elma hikayesini bilmeyenimiz yoktur.

İlahi dinlerin hepsinde hikaye mevcut ve benzerdir.

Fakat biz Kuran’ı kerimin bize sunduğu kıssaya kulak verelim. Ayeti Kerime :

"Derken Şeytan onların ayaklarını kaydırarak (aldatarak) içinde bulundukları nimet yurdundan çıkardı. Biz de: “Haydi, dedik, birbirinize düşman olarak yeryüzüne inin! Siz orada belirli bir süre ikamet edip yararlanacaksınız" (Bakara suresi 36. ayet )

Ayet devam ediyor Hz Adem ve Hz Havva bir kez aldanmıştı. Aldandıklarını fark edince pişmanlık içinde kala kaldır. Bakalım ayet devamında ne buyurmaktadır.

“Büyük pişmanlık duyan Âdem, Rabbinden birtakım kelimeler öğrenip onlara göre hareket etti. Rabbine yalvardı. Allah da tövbesini kabul etti. Zaten O tövbeyi kabul eder, merhameti boldur" (Bakara 37)

Değerli okuyucum konumuzla direkt ilgili olmasa da ayeti kerimeyi aldanma sözü geçtiği için buraya yazma gereği duydum daha iyi anlayabilelim.

İnsanoğlu şüphesiz gaflet içinde olabiliyor buna müminler de dahil.

Bazen şartlar insanoğlunu güç para şatafat sarhoşu yapar akabinde gaflet gelir bulur.

Kuluz, yaratılmışız hatasız değiliz.

Lakin uyarılara kulak asarak hataları aza indirme iradeye sahibiz.

İşte tam da bakara suresinin 37. Ayetin sonunda Allah buna dikkat çekiyor.

"Zaten O tövbeyi kabul eder, merhameti boldur"

En nihayetinde Hz Adem’in torunlarıyız, insanız aldanmak bize miras kalmıştır.

Fakat yukarıda da belirttiğim gibi yine de ihtimam göstermek zorundayız.

"Zaman ve Sağlık" diyor Hz Rasulullah.

Zaman nedir, uzun mu, kısa mı, bilemiyoruz

Tabiri pek çok bilim adamı bu konuda araştırmalar yapmıştır. Farklı sonuçlar elde etmiştir. Bilim adamları araştıra dursun biz gelelim bizim zamanı nasıl algıladığımıza. Zaman konusunu en iyi şöyle resmedebiliriz sanırım.

Zamanında ihmalkar davranıp ruh ve fiziki sağlığımız konusunda ihmalkar davranıp aldanınca, dahası gençliğimize güçlülüğümüze güvenip sağlığımızı cebimizde keklik görünce, hijyen kuralları konusunda lakayıt davranınca bizi gelip bulan hastalık neticesinde zamanın ne olup olmadığını gayet iyi anlamış olmaktayız. Hastalanıp ağrılar içindeyken hele de vakit geceyken, el ayak çekilmişken, hissettiğimiz acının süresi normal zamanın üç katıyken anlamaktayız zamanın ne olduğunu.

Zaman; tonlar ağırlığındaki güllelerin, yaralı öküzlerin boyunlarında asılı kağnılarca milim milim hareket eden ucube taş yığınlarıydı.

"Zaman, Sağlık ve Aldanma "

Günümüz şartlarında bu hadisi şerif öğreti olarak her yere asılıp farkındalık oluşturulmalıdır. Metropollerde trafiğin keşmekeş olduğu insanların, kurumların randevu sistemi çalıştığı şehirlerde zaman altın kıymetine bürünüyor. Hani deriz ya vakit nakittir diye. Zamanı değerlendirmek yani zamanın bize hükmetmesi değil bizim zamanı bükmemizin gerekliliğine uyarıdır bu hadis pek çok hikmetiyle beraber.

Aynı şekilde sağlık konusu için de geçerlidir.

Nice kavimler aldanmıştır.

Hem de farklı biçimlerde aldanmışlardır.

Tabi ki bu kavimlerin hepsini saymaya anlatmaya zaman yetmez ancak Ad kavmi ve Şeddad'ın kısasını okumanızı tavsiye ederim.

Hz Hud aleyhisselam tebliğe başlayınca azgın Şeddad küstahça zaman konusunda aldanmanın ilk adımını atmıştı.

...

Sahih hadisler de vahiy kaynağıdır.

Peygamberimiz bir hadisi şerif buyurmuşsa mutlaka bir karşılığı vardır.

Zaman veya zemin hadisleri etkisiz kılmaz.

Müminin kişinin penceresi dar ise fark edemez sadece.

Peygamberimiz sağlık ve zaman konusunda insanlığı sarsıp uyarmak istemektedir. Şunu buyurmaktadır adeta geçmiş kavimler aldandı, ey ümmetim siz aldanmayın zamanı da Allah'ın bahşettiği sağlık niyetinin de değerini bilin.

Değerlendirin!

Değerlendirin ki üstünlük sizin olsun.

Zira sağlığı yerinde olan bir kulun zamanı güzel faydalı işler uğruna değerlendirmesi onu hem kişisel hem de toplumsal başarıya götürmektedir.

Saglık en büyük hazinedir .

 

NELER SÖYLENDİ?
@
Zeynep Haşemi

Zeynep Haşemi

DİĞER YAZILARI Tut Bizi Eyy Oruç!... Ahlak olmadan din olmaz. Ahlaksızlık her çürümenin başıdır. Din Satanlar! Diğer Bir Tabirle 'Dini olduğu için Ahlâka ihtiyaç duymayanlar' Ne Evlilikler Başarıdır Ne De Boşanmalar Kusur... Kuyruğu Kesik Tilkiler... Filistinli Kadının Çağrısı: İnsanlık, İslam Dünyası, Filistin, Kudüs Mescid-i Aksa Sizi Bekliyor. Allah Resulü Örnekliğinde Bayramların Mesajı.... Dede Mirası Evliliğe İslami, Boşanmaya Katolik Mantıkla Bakıyoruz... Kirli Bohça Geçmişimiz ve Örnek Kadınlar... İnsanın Ruhundaki Yılanlık... Şahmeran Bir Anadolu Efsanesi... Doğal Afetleri Doğru Anlamak.... Bahanelere Bahane Üretmeyin Hanımlar Siyasetin Vefasızlığı İslamın Canına Okudular.. Çocuklarımız Aynalarımızdır.. Üslubunuz Kimliğinizdir Çevreniz İçinizdir Erdemsizlik Diz Boyu Şehid Muhammed Mursi'nin Yalnızlığı İzmir Notları, İzmir Gavur Değildir Hırs, Fabrika Ayarlarını Bozar İnsanın. Haddimizi Bilmiyoruz Bir Çobanın Öğrettikleri, Başımın Tacısın Çobanım Yerli ve Milli Tarım Zamanı... Kötülüğe karşı İyilik Meşalesi.. Ve büyüdük anladık ki tehlikeli olan köpekler değil insanlarmış. Tecessüs Nedir Bilir Misiniz? Ebu Salah Ve Müslümanların Acizliği Toplum Güvensiz İnandığın Allah; Sanalında Allah’ı Erkekler İnsan Değil Mi? Ey Kul Haddini Bil Şarkıcı Hadise Başkaldırdı. Popüler Kültür Ve Esaret Sosyal Medya Ve Aldatılmışlık... Eğitim Gönül Ve Sevgi İşidir. Edepsiz Anne, Edepsiz Çocuk Büyütür.. Eğitim Sorunu Üzerine Cihadı Doğru Anlamak…. Ölüler Diyarı Huzur Diyarıdır… Ramazan Ve Mağfiret Çocuk Eğitimi Ve Terbiyesi... Haddini Bil Dindar… Namazsız İslam olmaz, Alçalırken Yükselmenin Adıdır Namaz. Eşler Eşya Değildir... Aptallar Bahane Üretir… Malt İçeceği Masum Değildir... Sen Hiç Öldün Mü? Din Adamına yada Din Kadınına Çerçeve Çizmek Erdoğan; Mücadeleci Şefkatli Halk Adamı Erdemli Bir Toplum Nasıl Oluşur? Ramazan, Ruhun ve Bedenin Arınma Ayıdır Semud Kavmi Ve Bizim Mütekebbirler Kibir... Hayır vallahi hayır! Adil Olmadıkça Ibadetleriniz Sizi kurtarmayacak ! Durmak da felaket, durmadan koşmak da... Dindar Fotomodeller Instagram’da… Kadın Şeytan mıdır? Kadın Severse Korkma Aşka Aşık Ol.. Bir pazar günü… Tarih 24 Ocak. Siyasetin Karanlığından Edebiyatın Aydınlığına. Rahmet ve Aşk... Kadını Dövün Deşarj Olun
Advert
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA