Zeynep Haşemi
Zeynep Haşemi
Giriş Tarihi : 14-05-2021 09:44

Allah Resulü Örnekliğinde Bayramların Mesajı....

"...Allah'tan korkun ve akrabalık bağlarını kesmekten sakının..." (Nisâ, 4/I)

Bazı ayet ve hadisler hadiselerin vuku bulmasıyla daha iyi anlaşılmaktadır.

Yaşadığımız bu pandemi süreci tam da bunu anlatmaktadır. Toplumun, dahası dünyanın izolasyon yaşadığı bu dönemde insanların ruh hali karamsarlığa distopyaya müsait hale gelmiş bulunmaktadır.

Yaşama şeklimiz kültürümüzdür. Kültür aktarımı nesilden nesile geçmektedir tıpkı gen aktarımı gibi. İnsanların bir birinden uzaklaştığı samimiyetin paylaşımın kaybolmaya yüz tuttuğu bu yüz yılda bir de virüsler nedeniyle izole yaşamaya başlayan insanoğlu hiç şüphesiz bu mecburi izolasyonu bir sure sonra davranışsal olarak benimsemeye başlar, alışkanlık haline getirir. Zaten şehirleşme ile minimuma inen akrabalık ilişkileri bu bağlamda daha da zayıflamaya başlar.

Bir de bakmışsın ki zorunluluk, mecburiyet yaşantın haline gelmiş kültürün oluvermiştir.

İşte tam bu durumlara zemin oluşmaması için ayet ve hadisler kendini bize hatırlatmaktadır.

Ķur'an’ı Kerimde bazı ibadet ve hükümler birer kez zikredilirken sılai rahim defalarca zikredilmiş, tabiri caizse ayetlerin altı kalın çizgilerle çizilmiştir ve uygulanmasını istemiştir. İşte dini bayramlar sılai rahim için birer fırsattır.

Nitekim bayramların hikmetinden biri de sıla-i rahimi canlı tutmak bağları kuvvetli kılmaya vesile olmasıdır.

Bayram mutluluğun neşenin, insanı çepeçevre sardığı zaman dilimleridir. Küslerin barıştığı kırgınlık ve dargınlıkların son bulduğu dahası kuskunlüklerin son bulması zorunluluğu olduğu bir bakıma ibadet hükmünde zamanlardır.

Peygamber efendimiz(s.a.v) bayramlara önem vermiştir.

Tüm diğer vecibelerde olduğu gibi bayramları nasıl geçirmemiz konusunda da bize örnek olmuştur.

Kısaca Rasulullah’ın bayramı nasıl geçirdiğine göz atalım.

 

-Asr-ı Saadet'te bayram kutlamaları musallâ (namazgâh) adı verilen geniş bir alanda kadınların ve genç kızların da katıldıkları bayram namazı ile başlardı.

-Bayram namazına gitmeden önce gusleder ve en güzel elbisesini giyerdi.

-Bayram namazına çıkmadan önce birkaç tane hurma yerdi.

Bu anlayış bayramlar da tatlı ikramı geleneğini doğurmuştur.

-Peygamberimiz, her zaman arkadaşlarıyla görüştüğü gibi bayramlarda da onları evlerinde ziyarete gider, ikramlarını kabul ederdi.

Kendisi de misafirlerine ikramda bulunurdu.

Onun içindir ki inananlar da bayramı büyük bir titizlikle yaşamaya gayret eder ziyaretlere gider, ikram eder, ruhuna uygun geçirmeye gayret ederler. Eski bayramlara özlem hiç bitmese de "Ah nerede o eski bayramlar" sözü dillere pelesenk olsa günümüz bayramlarını yaşamayı ihmal etmemeye gayret ederiz.

"Kişi çocukluğunun eseridir" diye belirtir uzmanlar alimler, bilginler ...

Onun içindir ki daima çocukluğumuza gider kah mutluluk duyar kah hüzünleniriz.

Bizi biz yapan çocukluğumuzdur.

Hesapsız menfaatsız bir zaman dilimidir.

Küçük şeylerle büyük mutluluk duyumsadığımız zamanlardır.

Ne vakit çocuklar yetişkin hale gelir, hesap kitap yapmaya başlar, menfaat ve bencillikle hareket etmeye başlar işte o zaman ruhları kirlenmeye başlar. Merhamet azalır, paylaşma azalır diğergamlık azalır, kavgalar münakaşalar başlar ve ardından zalimlik hodgamlık baş gösterir. Miras kavgası dünya menfaati uğruna düşmanlık başlar.

Akrabalık bağları kopar, aile bireyleri tesbih taneleri misali dağılır....

Ve akabinde vicdanları sarsan bir sada yankılanır

" ..Allah'tan korkun ve akrabalık bağlarını kesmekten sakının!" (Nisa suresi)

NELER SÖYLENDİ?
@
Zeynep Haşemi

Zeynep Haşemi

DİĞER YAZILARI Unutmayın uzaya gitmemiz için önce doymamız gerekir.... Tut Bizi Eyy Oruç!... Ahlak olmadan din olmaz. Ahlaksızlık her çürümenin başıdır. Din Satanlar! Diğer Bir Tabirle 'Dini olduğu için Ahlâka ihtiyaç duymayanlar' Ne Evlilikler Başarıdır Ne De Boşanmalar Kusur... Kuyruğu Kesik Tilkiler... Aldanma bize miras kaldı 'Adem'den... Filistinli Kadının Çağrısı: İnsanlık, İslam Dünyası, Filistin, Kudüs Mescid-i Aksa Sizi Bekliyor. Dede Mirası Evliliğe İslami, Boşanmaya Katolik Mantıkla Bakıyoruz... Kirli Bohça Geçmişimiz ve Örnek Kadınlar... İnsanın Ruhundaki Yılanlık... Şahmeran Bir Anadolu Efsanesi... Doğal Afetleri Doğru Anlamak.... Bahanelere Bahane Üretmeyin Hanımlar Siyasetin Vefasızlığı İslamın Canına Okudular.. Çocuklarımız Aynalarımızdır.. Üslubunuz Kimliğinizdir Çevreniz İçinizdir Erdemsizlik Diz Boyu Şehid Muhammed Mursi'nin Yalnızlığı İzmir Notları, İzmir Gavur Değildir Hırs, Fabrika Ayarlarını Bozar İnsanın. Haddimizi Bilmiyoruz Bir Çobanın Öğrettikleri, Başımın Tacısın Çobanım Yerli ve Milli Tarım Zamanı... Kötülüğe karşı İyilik Meşalesi.. Ve büyüdük anladık ki tehlikeli olan köpekler değil insanlarmış. Tecessüs Nedir Bilir Misiniz? Ebu Salah Ve Müslümanların Acizliği Toplum Güvensiz İnandığın Allah; Sanalında Allah’ı Erkekler İnsan Değil Mi? Ey Kul Haddini Bil Şarkıcı Hadise Başkaldırdı. Popüler Kültür Ve Esaret Sosyal Medya Ve Aldatılmışlık... Eğitim Gönül Ve Sevgi İşidir. Edepsiz Anne, Edepsiz Çocuk Büyütür.. Eğitim Sorunu Üzerine Cihadı Doğru Anlamak…. Ölüler Diyarı Huzur Diyarıdır… Ramazan Ve Mağfiret Çocuk Eğitimi Ve Terbiyesi... Haddini Bil Dindar… Namazsız İslam olmaz, Alçalırken Yükselmenin Adıdır Namaz. Eşler Eşya Değildir... Aptallar Bahane Üretir… Malt İçeceği Masum Değildir... Sen Hiç Öldün Mü? Din Adamına yada Din Kadınına Çerçeve Çizmek Erdoğan; Mücadeleci Şefkatli Halk Adamı Erdemli Bir Toplum Nasıl Oluşur? Ramazan, Ruhun ve Bedenin Arınma Ayıdır Semud Kavmi Ve Bizim Mütekebbirler Kibir... Hayır vallahi hayır! Adil Olmadıkça Ibadetleriniz Sizi kurtarmayacak ! Durmak da felaket, durmadan koşmak da... Dindar Fotomodeller Instagram’da… Kadın Şeytan mıdır? Kadın Severse Korkma Aşka Aşık Ol.. Bir pazar günü… Tarih 24 Ocak. Siyasetin Karanlığından Edebiyatın Aydınlığına. Rahmet ve Aşk... Kadını Dövün Deşarj Olun
Advert
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA