Zeynep Haşemi
Zeynep Haşemi
Giriş Tarihi : 20-04-2021 21:19

Dede Mirası

Bazen bir eşyaya göz ucuyla bakar geçer gideriz. Bilmeyiz ki o eşyanın yaşanmışğını anılarını geçmişini...

İşte tam da böyle bir an yaşamışğımdan bir anı paylaşmak istedim.
Yer İzmir, öğretmenevinin otoparkına aracımızı park ederken gözüme şirin mi şirin bu mavi tosbağa ilişti.

İlişmemesi mümkün değil zaten.

Önce umarsızca bakıp geçtim önünden.

Sonra içimde bir istek belirdi meraktan.

Oldum olası eski, antika ya da tarihi yapıtların hikayelerini merak etmişimdir.

Hatta öyle ki Balat'ın o tarih kokan sokaklarını adımlarken yanımdan geçen eskicinin tablasındaki paslı abajuru, kırık kocaman radyoyu merak edip hikayesini sormuşumdur.

Bir an gerisin geriye dönüp şirin tosbağanın yanına yaklaştım sürücüsü park etmekle meşguldü. Hafif kararan günün ışıksızlığında uzaktan fark etmemiştim. Yaklaştıkça sürücüsünün genç, güzel, nazik bir hanımefendi olduğunu fark ettim.

Selamlaştık,
Aracınızı inceleyebilir miyim dedim?
Genç bayan merakımı fark etmiş olacak ki onay verdi. Araç epey eskiydi. Hiçbir yeniliği yoktu. Adeta ellili yıllardaki siyah beyaz filmlerden fırlamış gibiydi.

Öyle piyasadan alınmış meraklısı tarafından kullanılan türden değildi. O an içimden kesinlikle bu tosbağanın bir hikayesi vardır mutlaka dedim.

Sordum hanımefendiye.
Genç bayan anlattı hikayeyi.
Anlattıkça hüzün karışık gururlu bakışları üzerimde geziniyordu.

Dedemden kalma bir armağan, bir miras bana.
Ben de kullanmaktan dedemin anılarını yaşatmaktan mutluyum dedi. Nazikçe teşekkür edip ayrıldık.

İzmir' in caddelerini arşınlarken bu tatlı diyalog epey zihnimi meşgul etti.
Günümüzde torunların bırak eskisi aracını kendisinden bile utanç duyduğu zamanda genç, güzel, müzisyen bir torun dedesinin anılarını eski bir arabayla yaşatma derdindeydi.

Çıkardığım sonuç; dede sevgisiyle ilgisiyle torununa değeri kıymet vermeyi aşılamış olacak ki bugün anıları diri ve ruhu yaşatılıyor.

Sevgili ebeveynler gelecekte yaşamak istiyorsanız geçmişinizde iyi tohumlar ekin.

NELER SÖYLENDİ?
@
Zeynep Haşemi

Zeynep Haşemi

DİĞER YAZILARI Tut Bizi Eyy Oruç!... Ahlak olmadan din olmaz. Ahlaksızlık her çürümenin başıdır. Din Satanlar! Diğer Bir Tabirle 'Dini olduğu için Ahlâka ihtiyaç duymayanlar' Ne Evlilikler Başarıdır Ne De Boşanmalar Kusur... Kuyruğu Kesik Tilkiler... Aldanma bize miras kaldı 'Adem'den... Filistinli Kadının Çağrısı: İnsanlık, İslam Dünyası, Filistin, Kudüs Mescid-i Aksa Sizi Bekliyor. Allah Resulü Örnekliğinde Bayramların Mesajı.... Evliliğe İslami, Boşanmaya Katolik Mantıkla Bakıyoruz... Kirli Bohça Geçmişimiz ve Örnek Kadınlar... İnsanın Ruhundaki Yılanlık... Şahmeran Bir Anadolu Efsanesi... Doğal Afetleri Doğru Anlamak.... Bahanelere Bahane Üretmeyin Hanımlar Siyasetin Vefasızlığı İslamın Canına Okudular.. Çocuklarımız Aynalarımızdır.. Üslubunuz Kimliğinizdir Çevreniz İçinizdir Erdemsizlik Diz Boyu Şehid Muhammed Mursi'nin Yalnızlığı İzmir Notları, İzmir Gavur Değildir Hırs, Fabrika Ayarlarını Bozar İnsanın. Haddimizi Bilmiyoruz Bir Çobanın Öğrettikleri, Başımın Tacısın Çobanım Yerli ve Milli Tarım Zamanı... Kötülüğe karşı İyilik Meşalesi.. Ve büyüdük anladık ki tehlikeli olan köpekler değil insanlarmış. Tecessüs Nedir Bilir Misiniz? Ebu Salah Ve Müslümanların Acizliği Toplum Güvensiz İnandığın Allah; Sanalında Allah’ı Erkekler İnsan Değil Mi? Ey Kul Haddini Bil Şarkıcı Hadise Başkaldırdı. Popüler Kültür Ve Esaret Sosyal Medya Ve Aldatılmışlık... Eğitim Gönül Ve Sevgi İşidir. Edepsiz Anne, Edepsiz Çocuk Büyütür.. Eğitim Sorunu Üzerine Cihadı Doğru Anlamak…. Ölüler Diyarı Huzur Diyarıdır… Ramazan Ve Mağfiret Çocuk Eğitimi Ve Terbiyesi... Haddini Bil Dindar… Namazsız İslam olmaz, Alçalırken Yükselmenin Adıdır Namaz. Eşler Eşya Değildir... Aptallar Bahane Üretir… Malt İçeceği Masum Değildir... Sen Hiç Öldün Mü? Din Adamına yada Din Kadınına Çerçeve Çizmek Erdoğan; Mücadeleci Şefkatli Halk Adamı Erdemli Bir Toplum Nasıl Oluşur? Ramazan, Ruhun ve Bedenin Arınma Ayıdır Semud Kavmi Ve Bizim Mütekebbirler Kibir... Hayır vallahi hayır! Adil Olmadıkça Ibadetleriniz Sizi kurtarmayacak ! Durmak da felaket, durmadan koşmak da... Dindar Fotomodeller Instagram’da… Kadın Şeytan mıdır? Kadın Severse Korkma Aşka Aşık Ol.. Bir pazar günü… Tarih 24 Ocak. Siyasetin Karanlığından Edebiyatın Aydınlığına. Rahmet ve Aşk... Kadını Dövün Deşarj Olun
Advert
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA