Ahsen Meryem Süveyda
Ahsen Meryem Süveyda
Giriş Tarihi : 13-04-2021 15:37

Kur’an Ve Ramazan..

Arapça’da kitap, kelime olarak “toplamak, okumak bir araya getirmek, dikmek, bağlamak, yazmak, istinsah etmek, (bir yazıya, yapıta bakarak örneğini elle çıkarma, aynısını yazma, kopya etme) anlamlarına gelen ketb kökünden türemiştir.

Kur’ansa; vahiy, mektup, belge iki kapak arasında toplanmış bilgi, bir eserin ana konularından biri olarak tanımlanırken, daha çok sıfat olmakla birlikte hakim (hikmetlerle dolu), tenzil (Allah’tan indirilen, nur (ışık), kitap, Furkan (ışıkla karanlığı, iyiyle kötüyü ayıran) zikir tanımlarını da alır.

Kur’an Mekke’de Hira mağarasında miladı 610 yılı Ramazan ayında indirilmeye başlanmış ve peyderpey 23 yılda tamamlanmıştır. Yaşadığı toplumun tüm adaletsizlik ve çirkinliğini gören Allah resulü peyderpey inen Kur’an okumalarını hem sözsel hem yaşamsal manada yapmış, Kur’an yaşam merkezine yerleşmiştir.

Yoksa Allah Kur’an’ın tamamını bir gecede indirir resulden de bir gecede okumasını isterdi. Öyle olmadı. Yirmi üç yılda tamamlanan Kur’an’ı yaşamın içerisine sokup, her dönem her forumda gergef gergef işletti. Resulün öncülüğünde insanlara icraatlerle okutmuş oldu. Amaç da buydu. Taksim taksim gelen Allah kelamı birey, aile, sosyal, siyasal, iktisadi yaşamda yerleşiyor ve vahiy dünyayı, sonsuz hayatı kazanmanın kodlarını veriyordu.

Yaşamı okumak, adaleti gözetebilmek, hikmeti görebilmek, mümeyyiz bir akla sahip olabilmek hiç şüphesiz olabilirliği yanında kolay ayıklanabilecek şeyler değildir. Ki tam burada Allah “bilmediğimizi öğretti.” 1/5 ve bu bilinmeyen şifrelerin elimize vahiyle geçmesiyle hayata tutunmamız sağlandı. “ O (sayılı günler) doğruyu eğriden ayırma, gidilecek yolu bulma konusunda açıklamalar ve insanlara rehber olarak Kur’an’ın indirildiği Ramazan ayıdır. Öyle ise içinizden kim bu aya ulaşırsa onu oruçla geçirsin.”

“ Biz onu (Kur’an’ı) Kadir gecesinde indirdik. Bilir misin nedir, Kadir gecesi ?

Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır. Kadir/1-3.”

Kadir kelimesi “güç, hüküm, değer, şeref” anlamlarına gelir. Yani geceyi anlamlı şerefli, değerli ve güçlü kılan bu gecede Kur’an’ın indirilmeye başlanmış olmasıdır.

Şerefli ve kıymetli olan gece değil şereflendiren “Kur’andır. ”

Surenin ilk ayetinde Kur’an’ın bu gecede, Bakara suresinde (2/185)   Ramazan ayında, sonuçta Kadir gecesinin Ramazan ayı içerisinde olduğu belirtilmiştir.

Yaklaşık bir insan ömrüne tekabül edecek bin ay, ki; ortalama seksen yıl baz alınırsa, indirilen vahiyle geçirilecek bir ömür muhakkak ki vahiysiz geçirilecek bir ömürden daha güçlü, kıymetli ve şerefli olacaktır. Aslolan ve istenen de budur. Allah indinde geçerli olabilecek şerefli ve kıymetli geçirilmiş ömürdür.

Tanımlarında verdiğimiz gibi Kur’an; Furkan, hakim tenzil, nur, kitap, bilgi, iyiyi kötüden ayırt edebilme feraseti, basiretin ışığıdır; hemhal olduğumuz sürece.

 Önümüze konulan her şeyi onun süzgecinden geçirip tahlil edebildiğimiz, muhakemesini onunla yapabildiğimiz, eşliğinde sorgulayabildiğimiz takdirde bize ışık olabilecek bir kitap.

İman edip, rehber edindiğiniz takdirde yeni ufuklar kazanacak, diri kalacak, düşünsel donukluğu aşacak ve sahih yapılar oluşturacaksınız.

Kur’an dünya ve sonsuz yaşamın güven ve başarısının ilahi kodlarını verir ve bu ay bize bu eşsiz hazineyi hatırlatır, önemli kılar.

Yaşamını vahiyle güçlendiren, kıymetlendiren, şereflendirenlere selam olsun.

 

NELER SÖYLENDİ?
@
Advert
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA