Muhammed Acar
Muhammed Acar
Giriş Tarihi : 09-03-2021 19:22

Kadına Şiddeti Engellemek İçin Aileyi Yıkmak...

Son yıllarda şiddetin her türlüsünün arttığına üzülerek şahitlik ediyoruz. Siyasilerin, akademisyenlerin, aydınların şiddeti önleme adına attıkları adımların ve verdikleri kınama mesajlarının ise bir işe yaramadığını yine üzülerek takip ediyoruz.

Ülkemizde şiddetin uygulandığı kesime bakılarak doğan ve yükselen akımlar var. Feminizm bunların başında geliyor. Bu iki örneği aynı cümlede vermek oldukça üzücü lakin önümüzde duran bir gerçeği ifade etmesi bakımından bunu belirtmek gerekiyor. Ülkemizde ve dünyada, şiddetin en çok kadına ve hayvanlara yönelik uygulandığını görmekteyiz. Kadına yönelik şiddetin artması, feminizm akımının da güçlenmesini beraberinde getiriyor.

Yazının başında siyasilerin, akademisyenlerin ve aydınların şiddeti durduracak adımlar atmadığını belirtmiştik. Aynı şeyi Feminizm hareketi ve bu hareketin savunucuları için de söyleyebiliriz. Burada bu harekete yönelik bazı sorular sormamız gerekiyor. Feminizm hareketinin kadına yönelik şiddeti neden durduramadığını ve bu hareketin şiddetin her türlüsüne karşı eşit mesafede konumlanıp konumlanmadığını sorabiliriz mesela.

Yukarıda belirttiğimiz soruların ikincisini, birincisinin cevaplarından biri olarak değerlendirebiliriz. Şu bir gerçek ki, dünyada yaşanan tüm haksızlıklar/hukuksuzluklar/zulümler, yaşanan haksızlığın/hukuksuzluğun/zulmün ne kadar medyatik olduğu, siyasi ve ideolojik alanda ne kadar kullanılabilir olduğuna bağlı olarak gündeme geliyor ya da gelmiyor. İnsan kanının ve canının politik bir değeri var. Yaşananlara tepki verilip verilmeyeceği, bu değere göre belirleniyor.

Medyatik olan kadın cinayetleri bayraklaştırılırken, doğu ve güneydoğu bölgesinde yaşayan ve töre cinayetlerine kurban giden yüzlerce kadının sesi feministler tarafından çoğu kez ya hiç duyulmuyor ya da dil ucuyla söylenip geçiliyor. Modern bir ailenin kızına yapılan taciz veya cinayet ise haftalarca konuşulabiliyor. Bunu kadın cinayetlerinin dışına çıkarak değerlendirdiğimizde de benzer tablolarla karşı karşıya kalıyoruz.

Feminizmin hareketi sadece kadınları şiddetten korumayı hedeflese, sloganlarını ve savunularını yalnızca buraya yönelik geliştirse, buna hemen hemen kimsenin itirazı olmayacak. Lakin ortaya konan tavrın asıl amacının kadını korumak yerine aile kurumuna saldırmak olduğunu görüyoruz. Feministlerin düzenlediği birçok eylemde açılan pankartlara baktığımızda, sistematik bir şekilde aileye yönelik saldırılar yapıldığını görüyoruz. Meseleye bu zaviyeden baktığımızda, amacın kadını şiddetten korumak değil de, aileden koparmak olduğunu anlamak çok da güç olmasa gerek.

Feministlerin eylemlerinde öne çıkarılan bir başka şeyin ise eşcinsellik olduğunu görüyoruz. “Kadın cinayetlerini durduracağız” şeklinde bir sloganla ortaya çıkıyorsunuz, kadınlar günü etkinliği düzenliyorsunuz ama elinizde tuttuğunuz bayrak, kadının kadınla, erkeğin erkekle cinsel münasebette bulunmasını destekleyen bir bayrak! Bunun kadına şiddeti durdurmakla ne ilgisi var diye kimse sormuyor? Sorulması gereken sorular sorulmadığı gibi, bu soruları soranlar linç edilebiliyor, sosyal medya aracılığıyla aleyhte kampanya düzenlenebiliyor.

Tüm bunları birlikte okuduğumuz ve düşündüğümüzde, “kadın hareketi” olarak yola çıktığını iddia eden feminist grupların asıl hedeflerinin, bir doğu ülkesi olan Türkiye’yi kültürel alanda batı blokuna çekmek, kadim değerlerinden uzaklaştırarak materyalist bir dünya görüşüne sahip, bencil, vurdumduymaz bir gençlik oluşturmak olduğunu söyleyebiliriz.

NELER SÖYLENDİ?
@
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA