Zeynep Haşemi
Zeynep Haşemi
Giriş Tarihi : 03-03-2021 18:08

İnsanın Ruhundaki Yılanlık...

Günlerden birgün yılan ve ateş böceği ormanın kuytularında karşılaşır.
Uzun süredir ateş böceğini gözüne kestiren yılan büyük zevkle çiviye benzeyen dişlerini göstererek sırıtır.
Sinsi sinsi ateş böceğine yaklaşır ve onu bir çırpıda yakalar.
Ateşböceği neye uğradığını şaşırır.
Can havliyle bağırır.
Ancak, sesini duymak isteyen yoktur, ormanın belalısı yılan kimseyi umursamıyor, ormanın tek kralı benim deyip korku salıyordu.
Karşı koyan olursa onları derhal askerlerine tutuklatıp yerin yedi kat altındaki dumdum zindanlarına attırıyor geride kalan yuvalarına ve yemişlerine el koyuyordu.
Can tatlıdır, mal güvencedir deyip sustu orman ahalisi..
Onun için kimse bu orantısız kargaşaya aldırış etmedi.
Ateşböceği baktı ki sesini duyan yok kendi başının çaresine bakmaya çalıştı. Düşündü...
Belki iyi bir iletişim kurup fikir üreterek yılanın beni salıvermesini başarırım.
Ateşböceği sordu:
-Neden beni yakaladın?
Yılan:
-Seni yiyeceğim.
Ateşböceği:
- Ama ben senin besin zincirinde değilim ki..!
Yılan:
- Olsun yine de seni yiyeceğim.
Ateşböceği;
-Benimle senin karnın doymazki minicik bir böceğim ben, beni neden öldüreceksin, beni öldürünce eline ne geçecek?
Yılan:
- Haset ve kıskançlıktan oluşan zehrini kustu." Işık saçıyorsun, gece ormanın karanlığında erafına aydınlık saçıp orman ahalisinin yolunu aydınlatıyor onlara yol oluyorsun
Işığına tahammül edemiyorum..."
Ateşböceği yılanı ikna edemeyeceğini anlamıştı.
Ne yapsa nafile!
Yılan egosunun, hasedinin ve kurbanı olmuştu.
Ateşböceği çaresizce son kozunu kullanmaya karar verdi.
Bu ölümcül bir plandı. Öyle de ölecekti böyle de ölecekti nasıl olsa. Vücuduna, tehdit esnasında salgınan zehiri salgılayıp yılanın çatal dilinden midesine doğru çaresizce indi.
Ve o bomba etkisi yapan o  ses...
Zehir yılanın midesinde tepkimeye geçip ateşböceğiyle beraber yılanı paramparça etmişti...
Haset, kıskançlık, bencillik, kibir yılanın sonu olmuştu.
Bir masal da olsa insanoğlun hayatının gerçeğiyle aynıdır yazık ki.
Tarih kitapları, kibrine kurban gitmiş nice güç sahibi insanla doludur.
Elbette çıkaracak çok ders vardır bu masaldan.
Başta erdem sahibi olmayı öğütlemektedir.
Siz siz olun yılanın düştüğü yanılgıya düşmeyin.
Yılanın zülmü varsa
Ateşböceğinin de Allahı var.

NELER SÖYLENDİ?
@
Zeynep Haşemi

Zeynep Haşemi

DİĞER YAZILARI Tut Bizi Eyy Oruç!... Ahlak olmadan din olmaz. Ahlaksızlık her çürümenin başıdır. Din Satanlar! Diğer Bir Tabirle 'Dini olduğu için Ahlâka ihtiyaç duymayanlar' Ne Evlilikler Başarıdır Ne De Boşanmalar Kusur... Kuyruğu Kesik Tilkiler... Aldanma bize miras kaldı 'Adem'den... Filistinli Kadının Çağrısı: İnsanlık, İslam Dünyası, Filistin, Kudüs Mescid-i Aksa Sizi Bekliyor. Allah Resulü Örnekliğinde Bayramların Mesajı.... Dede Mirası Evliliğe İslami, Boşanmaya Katolik Mantıkla Bakıyoruz... Kirli Bohça Geçmişimiz ve Örnek Kadınlar... Şahmeran Bir Anadolu Efsanesi... Doğal Afetleri Doğru Anlamak.... Bahanelere Bahane Üretmeyin Hanımlar Siyasetin Vefasızlığı İslamın Canına Okudular.. Çocuklarımız Aynalarımızdır.. Üslubunuz Kimliğinizdir Çevreniz İçinizdir Erdemsizlik Diz Boyu Şehid Muhammed Mursi'nin Yalnızlığı İzmir Notları, İzmir Gavur Değildir Hırs, Fabrika Ayarlarını Bozar İnsanın. Haddimizi Bilmiyoruz Bir Çobanın Öğrettikleri, Başımın Tacısın Çobanım Yerli ve Milli Tarım Zamanı... Kötülüğe karşı İyilik Meşalesi.. Ve büyüdük anladık ki tehlikeli olan köpekler değil insanlarmış. Tecessüs Nedir Bilir Misiniz? Ebu Salah Ve Müslümanların Acizliği Toplum Güvensiz İnandığın Allah; Sanalında Allah’ı Erkekler İnsan Değil Mi? Ey Kul Haddini Bil Şarkıcı Hadise Başkaldırdı. Popüler Kültür Ve Esaret Sosyal Medya Ve Aldatılmışlık... Eğitim Gönül Ve Sevgi İşidir. Edepsiz Anne, Edepsiz Çocuk Büyütür.. Eğitim Sorunu Üzerine Cihadı Doğru Anlamak…. Ölüler Diyarı Huzur Diyarıdır… Ramazan Ve Mağfiret Çocuk Eğitimi Ve Terbiyesi... Haddini Bil Dindar… Namazsız İslam olmaz, Alçalırken Yükselmenin Adıdır Namaz. Eşler Eşya Değildir... Aptallar Bahane Üretir… Malt İçeceği Masum Değildir... Sen Hiç Öldün Mü? Din Adamına yada Din Kadınına Çerçeve Çizmek Erdoğan; Mücadeleci Şefkatli Halk Adamı Erdemli Bir Toplum Nasıl Oluşur? Ramazan, Ruhun ve Bedenin Arınma Ayıdır Semud Kavmi Ve Bizim Mütekebbirler Kibir... Hayır vallahi hayır! Adil Olmadıkça Ibadetleriniz Sizi kurtarmayacak ! Durmak da felaket, durmadan koşmak da... Dindar Fotomodeller Instagram’da… Kadın Şeytan mıdır? Kadın Severse Korkma Aşka Aşık Ol.. Bir pazar günü… Tarih 24 Ocak. Siyasetin Karanlığından Edebiyatın Aydınlığına. Rahmet ve Aşk... Kadını Dövün Deşarj Olun
Advert
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA