İbrahim Eser
İbrahim Eser
Giriş Tarihi : 13-02-2021 10:11

Sözde Değil, Özde Müslüman Olmak

İnsanlığın medar–ı iftiharı olan yüce şahsiyet Hz. Muhammad (a.s) henüz vahiyle müşerref olmamışken, insanların güvenini, sevgi ve saygısını kazanmıştı. Bizler vahiyle şereflenmemize rağmen, mümin ve mümineler olarak bunun neresinde yer alıyoruz acaba?

Müslümanlar olarak iman ve amellerimiz sözde değil özde olmalı yani: Sahih iman ve salih amellerle hayatımızı anlamlı hale dönüştürmek suretiyle tezyin etmeliyiz. Sözde değil, özde Müslüman olmanın yolu ve yöntemi: Kalkmak, doğrulmak ve yorulmakla olur.

Ve bu da Sahih iman ve salih amellerle ancak mümkündür. Sahih iman, pazarlıksız iman, gerçek anlamda içinde herhangi bir şek ve şüphe bulunmayan, kayıtsız şartsız teslimiyetin adı olan iman... Salih amel ise imanın gereklerini yapanlar, kendilerini düzeltenler, nefsini/kalbini takvayla temizleyenler, doğru ve erdemli olan hak davranışlardır. Salih amel kavramı çok geniş kapsamlı olması hasebiyle tüm makbul ve güzel işlerdir.  İslami değerlerden özellikle adalet, ahlak, dürüstlük ve samimiyeti merkeze almadan, bu değerleri hayatımızda somut kılma adına içselleştirmeden sevgi, barış ve kardeşliği tesis etmek çok zor. Dolayısıyla öncelikle içten samimi bir biçimde sahih iman zırhını kuşanmak ve salih amellerle hayatımızı donanımlı hale dönüştürmekle ancak ilke ve ideallerimize erişebiliriz. Allah rahmet eylesin, Aliya ne güzel ifade etmiştir. "Hayat, inanan ve salih ameller işleyenler dışında hiç kimsenin kazanamadığı bir oyundur."

Bu bağlamda Kur'ani ifadeyle söylemek gerekirse temiz akıl ve güzel ahlak sahibi olmak gerekiyor, sorumluluk bilinci dediğimiz takva libasına bürünmek icap ediyor muvaffak olmak için.

Adaleti tesis etmeden, dürüst ve samimi olmadan, güzel ahlaka bürünmeden sevgi, barış ve kardeşliği sağlamak mümkün değildir. Onun için önce ahlak ve adalet, önce samimiyet, merhamet ve dürüstlük şart. Aksi takdirde toplumda sevgi, barış ve kardeşliği sağlamak çok güç.

Sonsuz ilim ve hikmet sahibi yüce Rabbimiz, hayat ve hidayet rehberimiz Kur'an'da, olgun müminlerin vasıflarını tasvir ederken ve tanımlarken; zor günlerde yoksulu doyuran, birbirine hakkı, sabrı, doğruyu tavsiye eden, Allah'ın koyduğu sınırları aşmayan, kötülüğün gizlisine de açığına da yaklaşmayan, cana kıymayan, ölçü ve tartıda adaleti gözeten, ölçülü konuşan, verdiği sözde duran, insanlara karşı büyüklük taslamayan, verilen emaneti koruyan, sözü özü bir olan, ana babaya, akrabaya, komşuya, arkadaşa ve yönetimindekilere güzel davranan kişiler olarak nitelendirmektedir. İşte güzel ahlak, temiz akıl ve samimi olan müminler her zaman Allah'ın razı ve hoşnut olacağı böylesi güzel davranışlarda bulunurlar. Basit ve önemsiz davranışlar sergilemezler, aksine örnek alınması gereken davranışlarda bulunurlar.

Sahih iman ve salih amellerle hayatını Allah'ın rızası doğrultusunda tanzim eden, sözde değil özde Müslüman olan muttaki müminlerden olmak temennisiyle...

 

NELER SÖYLENDİ?
@
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA