Süveyda Keskin
Süveyda Keskin
Giriş Tarihi : 21-12-2020 20:57

Kök Salmak Mı Savrulmak Mı?

Savrulmak; dağılmak, saçılmaktır ki, hafif olmayı gerektirir. Sap/saman, çör/çöp misali…

İnsan hafif olmaya görsün; aleyhine işler, ucuzlatır, kıymetsiz kılar, zavallı yapar onu. Savrulur, dağılır; bilemediği, öngöremediği, tahmin edemediği yere, ne oluyor diyemeden, düşünme anı dahi bulamadan savrulur. Sap/saman, çör/çöp misali… Bir esen yelde; başı boş, deli divane, yönsüz, kontrolsüz savrulur.

Hafif olmayacaksınız…

Değer, inanç, ilke, ahlak ve davanız olacak; kök salıp ağırlaşacaksınız.  Lodos ancak kımıldatabilecek, en maksimumu yer değiştireceksiniz.  Çünkü ağır olanlar savrulmazlar, savrulamazlar. Güç yetmez onlara. Taş gibidir, ağırdır onlar. Kişilik, vakar, ilke, dava, ağırlaştırmıştır onları. Kıymet biçmiştir.  Pazarlık sunamaz, üzerinden hesap yapamazsınız.  Buna ne cüret ne de yürek yetirebilirsiniz.

Ağır bir kaya misali; güçlüdür, yüklüdür onlar. Davayla yüklüdür.  Ezilmesi ancak kendi yüküyle olur, onu da kutsal saymıştır zaten.

Kısacası yaşam hafif ve ağır olma arasında tercih sunar, rol biçer size. Bu da yaşamdaki yerinizi, duruşunuzu, kimliğinizi belirler.  “Hayatta öyle seçimler yap ki kazandığın şeyler kaybettiklerine değsin” der. Che Guevara

Duruşunuz ne kadar hafif, Anadolu insanının tabiriyle “yelincek” ise tanımınız da o kadar yelincek, ne denli ağırsanız tanımınız da o denli ağırlaşıyor.   Ya savruluyor sap/saman, çör/çöp misali ya da sapa sağlam kalıyor. İçi cevher yükü taş misali.

Rabbimiz, bize direnme gücü ver, ayaklarımızı sağlam tut, inkarcılara karşı bize yardım et. Amin.

Bakara/250

NELER SÖYLENDİ?
@
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA