Zeynep Haşemi
Zeynep Haşemi
Giriş Tarihi : 29-10-2020 10:35

Bahanelere Bahane Üretmeyin Hanımlar

Ūreten kadınlara oldum olası saygı duyuyor takdir ediyorum.

Bahanelerin ardına saklanmadan oturup hazır yemeyi alışkanlık haline getirmeden, sahip olduğu imkanları değerlendirip üretime katkı sunan kadın başımızın tacıdır.

Bahanelerin ardına saklanan insanlara örnek olmalıdır.

Anadolu kadını daima üretmiştir.

Eşine destek olmuştur. Hatta öyle azımsanmayacak paralar kazanmış evin bütçesine katkı sunmanın ötesine geçip ev araba almıştır. Aşağı yukarı tüm bölgelerimizde kadının ev ekonomisine katkısı neredeyse erkekle eş değer seviyeye gelmiştir. Pek çok kentimizi gezme fırsatım oldu ama Karadeniz bölgesi kadının bütçeye sunduğu katkı gözle görünür vaziyette. Yol üzeri mısır satanı mı dersiniz, yüksek rakımlı yol kenarlarında evde kurduğu turşuları satanı mı dersiniz, binbir emek verip meyve aromalı erişte kurutup satanımı dersiniz...

İstisnaları saymazsak Anadolu kadını emektardır şikayeti sevmez çare üretmeyi sever. İstisna dedik çünkü üretime katkı sunmadan sürekli şikayet ve israf eden kadınlarımız da vardır yazık ki. Neyse biz o hımbıl hazır lokmacı kadınlarımızı bir kenara bırakıp üreten kadınlarımıza teşekkür edelim.

Anılarımda yer etmiştir kadın ve emek.

Rahmetli babaannem, annem kilim dokurlardı.

Yün eğerir düzinece çorap örerlerdi. Şimdi artık hayvancılığın azalması ve sentetiğin artmasıyla bu dokuma ve yün çorapların yerini şiş ve tığ ile yapılan patikler aldı. Şartlar değişmiş olabilir ama kadınımızın üretimi devam ediyor.

Üreten kadınlardan biri de Nurten Demirci hanım. Fotoğrafta gördüğünüz rengarenk meyve aromalı erişteler maharetli ellerinden çıkma. Zor şartlarda kıt imkanlarla  bu ürünleri satarak üretime katkı sunmaktadır. Kendisine teşekkür ediyor bu azim ve gayretin bahaneler ardına saklanan kadınlarımıza örnek olmasını temenni ediyorum.

Bahaneler bahane bulmayın sevgili hanımlar !  Daima üretici olun üretmeden tüketmek asalak haşerata mahsustur.

 

NELER SÖYLENDİ?
@
Zeynep Haşemi

Zeynep Haşemi

DİĞER YAZILARI Tut Bizi Eyy Oruç!... Ahlak olmadan din olmaz. Ahlaksızlık her çürümenin başıdır. Din Satanlar! Diğer Bir Tabirle 'Dini olduğu için Ahlâka ihtiyaç duymayanlar' Ne Evlilikler Başarıdır Ne De Boşanmalar Kusur... Kuyruğu Kesik Tilkiler... Aldanma bize miras kaldı 'Adem'den... Filistinli Kadının Çağrısı: İnsanlık, İslam Dünyası, Filistin, Kudüs Mescid-i Aksa Sizi Bekliyor. Allah Resulü Örnekliğinde Bayramların Mesajı.... Dede Mirası Evliliğe İslami, Boşanmaya Katolik Mantıkla Bakıyoruz... Kirli Bohça Geçmişimiz ve Örnek Kadınlar... İnsanın Ruhundaki Yılanlık... Şahmeran Bir Anadolu Efsanesi... Doğal Afetleri Doğru Anlamak.... Siyasetin Vefasızlığı İslamın Canına Okudular.. Çocuklarımız Aynalarımızdır.. Üslubunuz Kimliğinizdir Çevreniz İçinizdir Erdemsizlik Diz Boyu Şehid Muhammed Mursi'nin Yalnızlığı İzmir Notları, İzmir Gavur Değildir Hırs, Fabrika Ayarlarını Bozar İnsanın. Haddimizi Bilmiyoruz Bir Çobanın Öğrettikleri, Başımın Tacısın Çobanım Yerli ve Milli Tarım Zamanı... Kötülüğe karşı İyilik Meşalesi.. Ve büyüdük anladık ki tehlikeli olan köpekler değil insanlarmış. Tecessüs Nedir Bilir Misiniz? Ebu Salah Ve Müslümanların Acizliği Toplum Güvensiz İnandığın Allah; Sanalında Allah’ı Erkekler İnsan Değil Mi? Ey Kul Haddini Bil Şarkıcı Hadise Başkaldırdı. Popüler Kültür Ve Esaret Sosyal Medya Ve Aldatılmışlık... Eğitim Gönül Ve Sevgi İşidir. Edepsiz Anne, Edepsiz Çocuk Büyütür.. Eğitim Sorunu Üzerine Cihadı Doğru Anlamak…. Ölüler Diyarı Huzur Diyarıdır… Ramazan Ve Mağfiret Çocuk Eğitimi Ve Terbiyesi... Haddini Bil Dindar… Namazsız İslam olmaz, Alçalırken Yükselmenin Adıdır Namaz. Eşler Eşya Değildir... Aptallar Bahane Üretir… Malt İçeceği Masum Değildir... Sen Hiç Öldün Mü? Din Adamına yada Din Kadınına Çerçeve Çizmek Erdoğan; Mücadeleci Şefkatli Halk Adamı Erdemli Bir Toplum Nasıl Oluşur? Ramazan, Ruhun ve Bedenin Arınma Ayıdır Semud Kavmi Ve Bizim Mütekebbirler Kibir... Hayır vallahi hayır! Adil Olmadıkça Ibadetleriniz Sizi kurtarmayacak ! Durmak da felaket, durmadan koşmak da... Dindar Fotomodeller Instagram’da… Kadın Şeytan mıdır? Kadın Severse Korkma Aşka Aşık Ol.. Bir pazar günü… Tarih 24 Ocak. Siyasetin Karanlığından Edebiyatın Aydınlığına. Rahmet ve Aşk... Kadını Dövün Deşarj Olun
Advert
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA